امکانات مهم نرم‌افزار باشگاه مشتریان

تصویری از دادن امتیاز خرید به مشتری

کسب‌وکارها برای موفقیت در فضای رقابتی امروز ناگزیر به استفاده از تکنولوژی مدرن سخت افزاری و نرم‌افزارهای سازمانی برای حفظ و گسترش کسب‌وکارشان هستند. نرم‌افزار باشگاه مشتریان در کنار CRM یک ابزار بسیار کاربردی برای اتوماتیک کردن فرآیندها و گسترش ارتباط با مشتریان و افزایش سطح رضایت، جلب اعتماد و به تبع آن افزایش فروش و سودآوری برای سازمان‌هاست.

نرم‌افزار باشگاه مشتریان به گروه خاصی از مشتریان با توجه به وفاداری آنها به کسب‌وکار خدماتی را مانند جایزه، تخفیف، آفر یا کارت اعتباری و … ارائه می‌دهد.

یک باشگاه مشتریان مجموعه‌ای است از روش‌ها و تکنیک‌ها، نرم‌افزار، سخت‌افزار و پرسنل آموزش دیده که با هدف ایجاد وفاداری و پیگیری مشتریان برای انجام خریدهای بعدی و بعدی ، طراحی و اجرا می‌شود. با کمک نرم‌افزار باشگاه مشتریان می‌توانید استراتژی‌ها و برنامه‌های شرکت را در مورد حفظ و نگهداری مشتری و جذب مشتری جدید را به بهترین شکل پیش ببرید. چرا که حفظ ارتباط با مشتریان قدیمی بسیار ارزشمند بوده و سودآوری نتیجه تکرار خرید است.

مهم‌ترین نکته‌ای که پیش از استفاده از نرم‌افزار باید به آن توجه کنید این است که سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌هایی را برای کسب‌وکار خود تهیه کنید که توجیه اقتصادی داشته باشد به عبارت دیگر این استراتژی‌ها برای سازمان شما سودآور باشد. بدون شک افزایش فروش و حاشیه سود برای سازمان اصلی‌ترین دلیل مشتری‌مداری در قالب نرم‌افزارهای سازمانی است.

امکانات نرم‌افزار باشگاه مشتریان

 

استفاده از نرم‌افزار موجب نظارت کامل و هوشمند بر کلیه فعالیت‌های سازمان می‌شود. باشگاه مشتریان داری ویژگی‌ها و امکاناتی است که هر سازمان با توجه به استراتژی و سیاست خاص خود در قبال مشتریان آن را به شیوه کاملا اختصاصی طراحی و پیاده‌سازی می‌کند. در ذیل به چند امکان و ویژگی برجسته نرم افزار باشگاه مشتریان خیلی مختصر اشاره خواهیم کرد.

امکان تعریف جوایز، تخفیف، امتیاز و اعتبار: 

دادن جایزه، تخفیف، امتیاز و کارت اعتباری به مشتریان جذاب‌ترین و متداول‌ترین ابزارهای جلب مشتری هستند. سیستم امتیازدهی یک راه ثابت شده برای تشویق مشتریان به ارتباط مستمر با کسب‌وکار شماست و سرعت جذب مخاطبان را تا اندازه زیادی افزایش می‌دهد. استراتژی تعریف تخفیف‌ها و نحوه امتیازدهی و اعتباردهی به مشتریان مطابق سلیقه پرسنل انجام نمی‌شود! بلکه همانطور که در بالا اشاره کردیم از قبل توسط صاحبان کسب‌وکار برنامه‌ریزی شده و در نرم‌افزار باشگاه مشتریان طراحی و اجرا می‌شوند. همه این امکانات شانس برگشت مشتری برای خرید بعدی را تا حد بالایی افزایش می‌دهند.

با گذشت زمان می‌توانید مشتریان را براساس امتیازی که در نرم‌افزار باشگاه مشتریان کسب کردند، گروه بندی کنید و برای هر گروه از مشتریان هدف، کمپین و آفرهای خاص و مزایای ویژه درنظر بگیرید.

 

همچنین می‌توانید با هر خرید مشتری به او اعتبار دهید و این اعتبار در کارت اعتباری باشگاه مشتریان او ذخیره ‌شود تا در مراجعه و خرید بعدی استفاده کند. انواع مختلف اعتباردهی براساس کالا یا خدمات یا مشتریان در بازه‌های زمانی مختلف قابل طراحی هستند. اعتباردهی، تخفیف و امتیازدهی و جایزه شانس مراجعات بعدی مشتری و خرید مجدد را افزایش می‌دهند.

تصویری انیمیشن از دریافت جایزه و امتیاز در سایت فروشنده

امکان سطح‌بندی مشتریان و کالاها:

گروه‌بندی مشتریان براساس امتیازات دریافتی از دیگر مزایای استفاده از نرم‌افزار باشگاه مشتریان است. به‌طورمشخص قادر هستید در نرم‌افزار سطوح مختلفی برای مشتریان تعریف کنید. مشتریان با رسیدن به حدی از امتیاز به سطح بعدی با مزایای متفاوت ارتقا می‌یابند. این ویژگی به صورت خودکار انجام شده و تغییر سطح از طریق پیامک به اطلاع مشتری و کاربر نرم‌افزار خواهد رسید.

امکان طرح کمپین‌ها و آفرها در نرم‌افزار:

کمپین‌های تبلیغاتی و آفرها یکی از تاثیرگذارترین ابزارهای وفادارسازی مشتریان به شمار می‌روند. آفرها چنانچه دقیق طراحی شوند حاشیه سود سازمان را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهند. با تحلیل دقیق مشتریان می‌توان انواع آفرها را با توجه به مشتریان هدف و نیازهای کسب‌وکار در نرم‌افزار تعریف کرد. آفرهایی را باید سازماندهی کنید که علاوه بر رضایت مشتری در نهایت برای سازمان شما سودآور باشد. در مرحله بعد نرم‌افزار به شما امکان گزارش‌گیری از تاثیر آفرها در روند
فروش و میزان استقبال مشتریان را خواهد داد.

دیگر ویژگی‌های مهم نرم‌افزار باشگاه مشتریان

نرم‌افزار موجب افزایش تعامل با مشتری در درازمدت می‌شود: حفظ ارتباط هوشمند و هدفمند با مشتریان یکی از مواردی که باعث ارتقا برند سازمان شما می شود. هدف، درگیرکردن و افزایش تعامل مشتریان با کسب‌وکار شما است.

تحلیل و ارزیابی دقیق: 

این امکان جز با نرم‌افزار شدنی نیست. نرم‌افزار اطلاعات مشتریان را جمع‌آوری و درون یک پایگاه داده نگهداری و پردازش می‌کند.

گزارش‌گیری: 

امکان گزارش‌گیری از ضروریات سیستم نرم‌افزاری باشگاه مشتریان است. با ارزیابی دقیق بازخورد مشتریان، نرخ ماندگاری مشتریان، رضایت کاربران، نرخ ریزش به همراه قابلیت مقایسه اطلاعات در بازه‌های زمانی مختلف قادرید عوامل موثر بر موفقیت یا شکست خود را واکاوی کنید.

جذب مخاطبان در شبکه‌های مجازی:

 شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام برای عموم مردم پرکاربرد است و از این نظر نرم‌افزار باید قابلیت تگ‌گذاری و جذب مشتریان جدید را به صورت خودکار داشته باشد.

نظرسنجی: 

مهم‌ترین راهی است که به نقاط قوت و ضعف خود پی برده و با سلایق و علایق مشتریان آشنا می‌شوید. نحوه ترغیب مشتریان به نظرسنجی به سیاست‌ها و حوزه کاری شرکت‌ها بستگی دارد. نظرات مشتریان بسیار ارزشمند است و این حجم از اطلاعات خام توسط نرم‌افزار پردازش و از طریق گزارش‌گیری تحلیل می شود.

نرم‌افزار باشگاه مشتریان:

 از اهمیت بسیاری برخوردار است. تیم پشتیبانی شرکت تامین‌کننده نرم‌افزار باید در حوزه نرم‌افزار حرفه‌ای و متخصص باشد تا در صورت بروز مشکل احتمالی، در کوتاه ترین زمان مشکل را برطرف کند.

مدیریت و پاسخ‌گویی به تیکت:

تیکت (Ticket) یا (پرسیدن سئوال کتبی از پشتیبانی) ضامن ارتباطی بدون تاخیر و بی‌واسطه برای رفع هرگونه چالش احتمالی است. همچنین مدیریت پروفایل مشتری و پنل مشتریان از دیگر امکانات نرم‌افزار باشگاه مشتریان است.

 

برای کسب‌وکارهایی که شعبه و نمایندگی دارند، امکان یکپارچه بودن نرم‌افزار در شعب مختلف و با سایر نرم‌افزارها مثل CRM و حسابداری و فروش و…. وجود دارد. هر شعبه دارای نرم‌افزار اختصاصی است و اطلاعات پایه می‌تواند براساس سیاست‌ها و نیازهای همان شعبه تعریف شود و با سایر نرم‌افزارها در شعب دیگر به صورت متمرکز و یکپارچه عمل کند. ماژولار بودن نرم‌افزار و قابلیت سفارشی‌سازی براساس نیاز کسب‌وکارها از دیگر ویژگی مهم نرم‌افزار باشگاه مشتریان می‌باشد. 

جمع‌بندی

در پایان باید به این نکته مهم اشاره کنیم که داشتن نرم‌افزار خوب به تنهایی شرط موفقیت نیست، بلکه سیاست‌گذاری و استراتژی‌های صحیح صاحبان کسب‌وکارها به همراه اجرای دقیق آنها در نرم‌افزار درکنار هم می‌تواند به موفقیت و سودآوری بیانجامد.

امروزه به سرعت نرم‌افزارهایی با امکانات متنوع‌تر و پیشرفته‌تر در هر زمینه‌ای خصوصا نرم‌افزارهای مرتبط با CRM و باشگاه مشتریان تولید و روانه بازار می‌شود. هیچ نرم‌افزاری نمی‌تواند ادعا کند که صددرصد مناسب فعالیت شماست اما وجود یک سری ویژگی‌ها در نرم‌افزار باشگاه مشتریان بدیهی و ضروری است درعین حال نرم‌افزارهای سازمانی با قدرت پویایی خود این قابلیت را دارند که مطابق سلیقه و نیاز کسب‌وکار شما امکاناتی را اضافه کنند. یک نرم‌افزار خوب باید بتواند اکثر نیازهای کسب‌وکار شما را پوشش دهد.

برای پیدا کردن بهترین نرم‌افزار باشگاه مشتریان مرتبط با فعالیت خودتون می‌توانید با کسب‌وکارهای مشابه که از یک نرم‌افزار بخصوص به مدت طولانی استفاده کرده‌اند مشورت کنید و با دریافت بازخوردشان به کیفیت آن نرم‌افزار پی ببرید. یا اینکه با مراجعه به شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزارهای سازمانی و درخواست دموی نرم‌افزار موردنیاز با دیتای غیرواقعی اطلاعات خود را کامل کرده و درست و سنجیده انتخاب کنید. موفق باشید.

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱