ERP سه شرکت مطرح جهان

دراین مقاله به معرفی ERP سه شرکت مطرح جهان می‌پردازیم. پیچیدگی کسب‌وکارهای امروز ضرورت سیستم ERP برای ایجاد یکپارچگی و هماهنگی در فرآیندهای سازمان و حذف گلوگاه های متعدد را موجب شده است.
درمیان شرکت‌های تولیدکننده ERP در جهان، دو شرکت Oracle و SAP را می توان به عنوان بهترین‌های این حوزه نام برد.

SAP ERP

شرکت SAP جزء اولین نرم‌افزاهای ERPجهان است. شرکت آلمانی SAP درمیان شرکت‌های ارائه‌دهنده نرم‌افزارERP و نرم‌افزارهای مرتبط اطلاعاتی و مدیریتی سابقه‌ای طولانی و درخشان دارد.
شرکت SAP در سال 1972 میلادی در کشور آلمان توسط پنج جوان که در شرکت IBM کار می‌کردند، تاسیس شد. این شرکت با چالش‌های زیادی مواجه بود، ولی درنهایت در سال1984 به علت نفوذ اینترنت با زدن سایت SAP.com پیشرفت فوق‌العاده‌ای داشتند.
این شرکت حدود 100.000 مشتری 12.000.000 کاربر در 120 کشور مختلف و حدود 53500 نفر به صورت مستقیم برای این شرکت کار می‌کنند.
شرکت Google که تا مارچ 2021 از نرم‌افزار ERP شرکت Oracle استفاده می‌کرد. به دلایل حقوقی اعلام کرد که از این پسERP شرکت SAP آلمان را برای یکپارچه‌سازی فرآیندهای خود انتخاب می‌کند.
SAP ERP نیز همچون NetSuite ERP یک سیستم جامع و کامل و مناسب شرکت‌های بزرگ و مجموعه‌های تولیدی و خدماتی است. این نرم‌افزار علاوه بر ویژگی تحت وب، قابلیت کار روی تکنولوژی Cloud را نیز دارد.
این نرم‌افزار می‌تواند بر اساس نیازها و شرایط خاص سازمان سازگار و منطبق شود و با فراهم کردن شفافیت اطلاعاتی، امکان هرگونه سوء استفاده و خطای انسانی را از بین می‌برد.

نرم‌افزار SAP ERP بهره‌وری کارکنان مجموعه را به شکل قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد. افزون بر این‌ها نرم‌افزارهای مدیریت پروژه SAP هم از شهرت خاصی برخوردارند.
این شرکت آلمانی از چند سال پیش نسخه SAP H/4 HANA را به بازار عرضه کرده و باعث تحول در سیستم‌های ERP شد. طوری که بسیاری از شرکت‌های فعال در زمینهERP را به سمت این مدل سیستم سوق داد.

Oracle NetSuite ERP

اوراکل را می‌توان دومین شرکت تولیدکننده نرم‌افزارهای ERP در دنیا و رقیب اصلی شرکت SAP نامید. یکی از بزرگترین شرکت‌های امریکا و جهان است که در سال 1976 تاسیس شد. Oracle ERP شرکتی چند ملیتی است که دفتر مرکزی آن در تگزاس آمریکاست.
Oracle ERP یک نرم‌افزار درجه یک و یکی از غول‌های بازار ERP است. به‌طوری که مجموع گسترده‌ای از برنامه‌ها را عرضه کرده و به کسب‌و‌کارها این امکان را می‌دهد سرعت و عملکرد خود را افزایش و هزینه‌های سازمان را کاهش دهند.
یک مجموعه نرم‌افزار قابل اعتماد مدیریت کسب‌وکار که شامل مدیریت مالی، زنجیره تامین، مدیریت پروژه و خرید و حسابداری است .یک نرم‌افزار مبتنی بر Cloud است و برای اتوماسیون و پردازش فعالیت های روزمره و اداری استفاده می‌شود.
شرکت گوگل تا قبل از مشکلات حقوقی مربوط به کپی رایت، از اوراکل استفاده می‌کرد. شرکت Oracle در میان شرکت‌های تولیدکنندهERP یکی از بهترین سیستم‌ها را از لحاظ خصوصیات فنی و ساختاری، مهندسی نرم‌افزار و امنیتی است.
مزیت رقابتی اصلی سیستم ERP اوراکل قابلیت بالای پیاده‌سازی آن در شرکت‌های کوچک و متوسط درحال توسعه است و تنها مختص به شرکت‌های بزرگ نیست.
از دیگر مزایای این نرم‌افزار در مقایسه با سایر شرکت‌های ERP، ابزار قوی مدیریت مالی آن است. این سیستم بسیاری از گلوگاه های فرآیندهای فروش، انبارداری و تولید را رفع کرده است.
در این نرم‌افزار، مدیران و کاربران می‌توانند داشبورد ویژه‌ی خود را بر اساس سلیقه و نیازهای روزانه سفارشی کنند. درضمن شرکت Oracle با وجود نام پرآوازه خود امکان استفاده آزمایشی رایگان این نرم‌افزار را فراهم کرده است.

Oracle ERP Cloud

این سیستم ERP ابری، یک نسخه دیگر از طراحی‌های شرکت Oracle است. Oracle ERP Cloud دارای ماژول‌های قدرتمندی است که باعث تمایز این نرم‌افزار از بسیاری نرم‌افزارهای شرکت‌های خارجی تولیدکننده ERP شده است.
بسیاری از شرکت‌های بزرگ تمایل زیادی به پیاده‌سازی این نرم‌افزار دارند. این نسخه قابلیت سازگاری با انواع مختلف شرکت‌های متوسط و بزرگ را دارد. از مزیت های اصلی این نرم‌افزار سهولت کار با آن برای تمام کاربران و مدیران سازمان است.

امنیت بسیار بالای سیستم‌های Oracle در مقایسه با سایر شرکت‌‌ها مزیت بزرگ آن محسوب می‌شود.
علاوه براین‌ها از دیگر ویژگی‌های خاص این نرم‌افزار، Oracle Financials Cloud است. این ماژول یک سیستم مدیریت مالی و حسابداری کارآمد دراختیار سازمانها قرار می‌دهد و آنها را از سایر سیستم‌ها و نرم‌افزارهای جانبی بی‌نیاز می‌سازد.

Microsoft Dynamics GP

شرکت مایکروسافت یک شرکت مطرح و شناخته در زمینه تولید نرم‌افزار است. چند سالی است که به مجموعه شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزار ERP و نرم‌افزارهای مدیریتی و تجاری پیوسته است. سابقه کمتری به نسبت رقبای خود دارد.
با این حال به دلیل سابقه طولانی این شرکت در طراحی نرم‌افزارهای مختلف از جمله نسخ متعدد ویندوز و آفیس، ظرف مدت کمی توانست به عنوان رقیبی قوی برای Oracle و SAP مطرح شود.
نرم‌افزار ERP مایکروسافت برای سازمان‌های بزرگ طراحی شده است. با این حال قابلیت‌های آن بیشتر شده و برای شرکت‌های متوسط و کوچک نیز مناسب است.

از مزایای قابل توجه نرم‌افزار مایکروسافت در مقایسه با سایر شرکت‌، قابلیت تلفیق آن با سایر محصولات مایکروسافت ازجمله Word،Excel و Outlook است.
این سیستم با وجود ماژول‌های متعدد، تمامی فرایندهای سازمان را به هم متصل می‌کند.

علاوه بر این مزایا، شرکت مایکروسافت به دلیل بهره‌مندی از تکنولوژی ابری بسیار پیشرفته، تمامی ماژول‌ها و داده‌های این سیستم را در محیط ابری ایمن در اختیار کاربران قرار می‌دهد.
مهمترین مزیت رقابتی نرم‌افزار مایکروسافت در مقایسه با سایر شرکت‌‌ها، پشتیبانی آن از کسب‌وکارهای اینترنتی است. این نرم‌افزار دارای ماژول ویژه کسب و کار اینترنتی است که در SAP و Oracle وجود ندارد.
در کنار این نقاط قوت، ضعف مهم نرم‌افزار Microsoft Dynamics ، تعداد پایین نرم‌افزارهای تخصصی برای صنایع مختلف است. این تعداد برای SAP و Oracle به ترتیب 25 و 23 است در حالی که برای مایکروسافت فقط 4 نرم‌افزار تخصصی است.

Microsoft dynamic 365

نرم‌افزار مایکروسافت داینامیک ترکیبی از CRM و ERP ، مبتنی بر فضای ابری است که فوق العاده هوشمند و یکپارچه است. این نرم‌افزار در ورژن‌های مختلفی بسته به اندازه‌ی شرکت‌ها و ماژول‌های آن طراحی و تولید شده است.
شامل امور مالی و فروش و بازاریابی، خدمات مشتریان و پشتیبانی، اتوماسیون پروژه، خرده فروشی و بهره برداری است .مایکروسافت داینامیک برای مشتریانی که می‌خواهند از فضای لوکال و غیر ابری استفاده کنند نسخه های دیگری هم دارد.

از شما دعوت می‌کنیم سایر مقالات مرتبط با موضوع ERP را در صفحه پایگاه دانش شرکت «پگاه‌سیستم» مطالعه فرمایید.

دلایل شکست پروژه ERP

تاثیر ERP بر بهبود مدیریت شرکت

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱