4 استراتژی هوشمندانه IT برای پایدارسازی

  فناوری اطلاعات (IT) نقش روزافزونی در جهان امروز به دست می آورد. زمانی که بحث حرکت به سمت «پایداری» و توجه بیشتر به مسائل زیست محیطی و اجتماعی مطرح می شود، فناوری اطلاعات می

 

فناوری اطلاعات (IT) نقش روزافزونی در جهان امروز به دست می آورد. زمانی که بحث حرکت به سمت «پایداری» و توجه بیشتر به مسائل زیست محیطی و اجتماعی مطرح می شود، فناوری اطلاعات می تواند فرصت های بسیاری برای تسهیل مسیر پیش رو ارائه دهد. کافی است که استراتژی های هوشمندانه ای در این مسیر تدوین شوند تا کسب وکارها بتوانند بیشترین منافع را از پایداری به دست آورند:

  1. خرید تجهیزات را مدیریت کنید. نخستین و ساده ترین نقطه شروع، توجه به تجهیزاتی است که فعالیت های IT شما را پشتیبانی می کنند. مدیران فناوری اطلاعات و مدیران خرید و تدارک باید با یکدیگر هماهنگ باشند تا خریدها از تامین کنندگانی انجام شود که معیارهای مناسبی برای فعالیت ها و تولیدات خود دارند. در بین معیارهایی که برای خرید تعیین می شوند، مواردی مانند شیوه مدیریت پسماند در انتهای عمر مفید تجهیزات، میزان بسته بندی و دارا بودن مواد سمی و خطرناک اهمیت بسیاری دارند. در این میان، برخی از نهادهای اروپایی و جهانی هم استانداردهایی مانند RoHS، WEEE و EPEAT طراحی کرده اند که می تواند راهنمای خوبی برای خریداران باشد.
  2. مصرف انرژی را کاهش دهید. برای کاهش مصرف انرژی تجهیزات، خرید هوشیارانه آنها گام نخست است و پس از آن باید به فکر استفاده مناسب از این تجهیزات بود. با توجه به افزایش روزافزون تجهیزات الکترونیکی و مصرف برق آنها، مدیریت مصرف بهینه، اقدامی ضروری است. مدیران فناوری اطلاعات می توانند این کار را با تشویق کاربران به خاموش کردن کامپیوترهای بیکار شروع کنند. آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده همچنین برآورد کرده است که در یک شرکت دارای 1000 کامپیوتر، می توان با نصب نرم افزارهای مدیریت مصرف روی آنها، 40 هزار دلار در سال از هزینه های جاری کاست. شارژرها و سایر دستگاه های ارتباطی و الکترونیک هم از نظر مصرف برق، تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

اما در پس بیشتر سیستم های کامپیوتری شرکت ها یک سرور و مرکز داده بزرگ تر وجود دارد که نصب نرم افزارها، ارتباطات بین دستگاه ها و ارتباط با اینترنت را امکان پذیر می سازد. مراکز داده به ازای هر متر مربع فضای اشغال شده حدود 50 برابر فضاهای معمولی اداری مصرف برق دارند و این رقم هم هر 5 سال، 2برابر می شود. به همین دلیل است که باید توجه ویژه ای به مصرف آنها داشت و راه هایی برای کاهش هزینه های مرتبط پیدا کرد.

اما علاوه بر مصرف متداول انرژی سیستم های کامپیوتری، انرژی زیادی هم بابت خنک کردن آنها صرف می شود. بر اساس محاسبات، در سال های گذشته حدود 2/ 1 درصد از مصرف برق کل کشور آمریکا به خنک کردن دستگاه ها اختصاص یافته است. به دلیل آنکه مدیران فناوری اطلاعات، مسوول هزینه های برق نیستند، این موضوع چندان مورد توجه قرار نمی گیرد، اما خوشبختانه فرصت هایی برای بهبود عملکرد در این زمینه وجود دارد. مطالعات نشان می دهند که به طور معمول بین 30 تا 60 درصد از انرژی مصرفی مراکز داده، تلف می شوند و دلیل اصلی آن بهینه نبودن سیستم های خنک کننده است. این تصور نادرست وجود دارد که سرورها و مراکز داده باید همواره خنک باشند، اما براساس گزارش یکی از مراکز مهندسی آمریکا، شرایط بهینه عملکردی این سیستم ها، دمای 23 درجه سانتیگرادی و رطوبت 50 درصد است. استفاده هوشمندانه از سنسورهای حرارتی می تواند مانع از خنک کردن غیرضروری دستگاه ها شود. از طرفی اگر محیط قرارگیری آنها به اندازه کافی خنک باشد، نیاز چندانی به استفاده از سیستم های خنک کننده نخواهد بود. یکی از بانک های بزرگ جهانی در ایالت مینه سوتا این خلاقیت را به خرج داده و مرکز اطلاعات خود را در مجاورت هوای آزاد قرار داده است. هوای 5 درجه سانتیگرادی که از طریق دریچه های تهویه وارد دستگاه ها می شود، لزوم استفاده از خنک کننده ها را به شدت کاهش داده و در بسیاری از مواقع، این خنک کننده ها خاموش هستند. چینش و استقرار دستگاه ها هم اهمیت بسیاری در مصرف آنها دارد. این موضوع به ویژه در بسیاری از مراکز داده مورد توجه قرار نمی گیرد. استقرار نادرست دستگاه ها و تجهیزات یا مانع از جریان هوای بهینه شده یا عملکرد چند دستگاه خنک کننده و تهویه کننده را با یکدیگر خنثی می کند. روش جدیدی که در برخی از مراکز داده جهان به کار می رود، طبقه بندی کردن راهروها است تا جریان هوا به حداکثر رسیده و از هوای خنک بالای این راهروها هم استفاده شود. استفاده از هواکش ها و دریچه های تهویه ای که تنها در یک طرف راهرو قرار دارند هم موجب استفاده حداکثری از قدرت آنها می شود. استفاده بهینه از دستگاه ها و سرورها از دیگر راه های بهبود کارآیی انرژی است. بسیاری از دستگاه ها تنها به انجام یک وظیفه خاص اختصاص می یابند تا عملکرد آنها بهبود یابد، هر چند این تحلیل، درست است اما دستگاه های جدید قدرت بیشتری دارند و می توانند چند وظیفه را به طور همزمان انجام دهند.

  1. فعالیت های خود را ماده زدایی کنید. فناوری اطلاعات ظرفیت بسیاری برای کاهش فشار بر محیط زیست دارد. استفاده از نرم افزارهای مختلف می تواند بدون خرید دیسک های آنها انجام شده و تنها با یک حق اشتراک صورت بگیرد. در این صورت علاوه بر آنکه هنگام به روزرسانی احتیاج به خرید دوباره دیسک نیست، مشکلات نگهداری و استفاده را هم کاهش می دهد. محدود کردن استفاده از کاغذ هم موضوع دیگری است که باید به طور جدی در دستور کار قرار بگیرد. بسیاری از استفاده هایی که از کاغذ می شود را می توان از فضای الکترونیک هم به دست آورد. به این صورت علاوه بر کاهش هزینه ها و محدود کردن اثرات زیست محیطی، از مشکلات نگهداری و بایگانی اسناد و همچنین فضای مورد نیاز آنها کاسته می شود.
  2. عملیات خود را با IT کارآتر کنید. فناوری اطلاعات این فرصت را برای شرکت ها فراهم می کند تا نظارت و برنامه ریزی های خود را دقیق تر و علمی تر کنند. سنسورهای مختلفی که به بازار عرضه می شوند، حتی میزان انتشار گازهای گلخانه ای را اندازه گیری می کنند تا اقدامات متناسبی برای بهبود عملیات انجام گیرد. تعیین بهترین روش های کار و مناسب ترین مسیرهای انتقال مواد و داده هم تنها تعدادی از کاربردهای مفید IT برای بهبود نظارت و برنامه ریزی هاست.

 

منبع: دنیای اقتصاد

 

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱