کسب و کار آمازون

آمازون به عنوان بزرگ ترین خرده فروش اینترنتی جهان برای همگان شناخته شده است.

با مطالعه دقیق تر فرآیند کسب وکار این شرکت، بیش از پیش به این نکته پی می بریم که این شرکت بزرگ، چیزی جز یک خرده فروش سنتی و معمولی نیست. درحالی که این شرکت محصولات خود را طی فرآیندی استاندارد به فروش می رساند، توانسته است استراتژی های خرده فروشی بسیار موفقی را پیاده کند اما خرده فروشی تنها تصویری نیست که با مراجعه به Amazon.com به چشم می خورد. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

خطوط کسب وکار

این شرکت خطوط کسب وکار خود را در حوزه فروش محصولات و خدمات، AWS یا «خدمات وب آمازون»، چاپ و نشر و به اشتراک گذاری محتوای دیجیتال، تبلیغات و کوبرندینگ (عملی که به شرکت های دیگر اجازه می دهد تا برند آنها را روی محصولات خود درج کنند) گسترش داده است. به زعم ما خطوط کسب وکار آمازون شامل موارد ذیل است:

1. خرده فروشی آنلاین 2. خدمات اینترنتی كتاب خوان ديجيتال 3. اکوسیستم Kindle

1. خرده فروشی آنلاین: خط خرده فروشی آنلاین کسب وکار شامل محصولاتی است که توسط آمازون به روش خرده فروشی قدیمی و اغلب با قیمت پایین فروخته می شود. آمازون ادعا می کند که «بزرگ ترین مجموعه از محصولات و خدمات دنیا» را در مجموعه ای از وب سایت ها، با پایین ترین قیمت و سود کمینه فراهم کرده است. این شرکت در قدم اول به عنوان فروشنده آنلاین کتاب آغاز به کار کرد و در ادامه به فروش موزیک، فیلم و در نهایت به فروش کالاهای الکترونیک و ملزومات خانگی روی آورد. اما جالب است بدانید که آمازون سهامدار هرآنچه در وب سایت خود به فروش می رساند، نیست. بخشی از استراتژی خرده فروشی این شرکت ایفای نقش به عنوان شبکه ای است که سایر خرده فروشان را در فروش محصولات و کالاهایشان یاری می رساند. آمازون همواره سعی کرده است موقعیت خود را به عنوان وب سایت مقصد حفظ کند، بنابراین، این استراتژی شرکت را به خرده فروش موفق در طول سال ها تبدیل کرده است که توانسته است بدون افزایش هزینه های سربار سبد کالایی گسترده ای را در اختیار مشتریان و مراجعه کنندگان خود قرار دهد. با گسترش این مدل خرده فروشی آمازون توانسته است، فروش محصولات دست دوم را رونق بخشد. باید یادآور شد که این ایده در ابتدا برای رقابت با شرکت eBay طراحی شده بود. بر این اساس تبلیغات و حمل و نقل برعهده فروشندگان و خرده فروشان بوده و آمازون درصدی از مبلغ فروش و معامله را با هدف حفظ پایداری این شبکه دریافت می کند.

2.سرویس ها و خدمات اینترنتی: خدمات اینترنتی آمازون را نمی توان به عنوان یک خط مستقل کسب وکار در نظر گرفت، زیرا این بخش به طرز چشمگیری با بخش خرده فروشی و اکوسیستم Kindle در هم تنیده شده است. از نظر مصرف کننده، شرکت آمازون به ارائه خدماتی نظیر Amazon Prime شامل امکان حمل ونقل و تحویل دو روزه برای خریدهای انجام شده از بخش خرده فروشی و استفاده از جریان آزاد ویدئو و دسترسی رایگان به کتابخانه Kindle به مدت یک سال اقدام کرده است. آمازون با پوشش مشترک و پیاده سازی چنین مدل کسب وکاری به دنبال ارتقای ارزش مشتری است.

با این حال بسیاری از مشتریان آمازون نمی دانند که خدمات اینترنتی دیگری توسط شرکت آمازون ارائه می شود که تحت عنوان AWS یا «خدمات وب آمازون» از آن یاد می شود. آمازون در آغاز این سرویس را به عنوان یک کسب و کار فرعی راه اندازی کرده بود، در ادامه تصمیم بر آن شد در قالب این سرویس، سرورهای شرکت آمازون به شرکت ها و افراد اجاره داده شود. درحالی که این سرویس ها بخشی از استراتژی اصلی این شرکت محسوب نمی شدند، آمازون به زودی مشغول مدیریت تعداد بسیار زیادی از سرورها و سرویس های اینترنتی شد.

3. اکوسیستم Kindle: شرکت آمازون در بخشی از کسب و کار خود به تولید و توزیع تبلت هایی از خانواده Kindle پرداخت. این محصولات الکترونیک که اساسا به عنوان کتاب خوان های الکترونیک طراحی شده بودند به تبلت ها و ابزارهای ارتباطی بسیار کاربردی تبدیل شدند. هم اکنون آمازون به عنوان تنها تولیدکننده و خرده فروش اصلی Kindle شناخته شده است. درحالی که فروش این تبلت ها برای شرکت چندان سودآور نبود، این شرکت ادعا می کند فروش ابزارهای الکترونیک، در آینده کمک بزرگی به افزایش فروش کتاب ها و بازی های الکترونیک و ویدئو ها و جبران خسارت اولیه خواهد کرد.

چه چیزی در انتظار آمازون است؟

به رغم خطوط کسب وکار اشاره شده، آمازون به دنبال برقراری برخی سازگاری هاست. ارزش در این شرکت قیمت و رفاه است و توجهی به محصول و خدمات نمی شود. استراتژی قیمت های پایین نیز به بهای برقراری ارتباط با مشتری پایدار هستند. بخش نشر شرکت آمازون همچنان یکی از حوزه های مهم سرمایه گذاری آن محسوب می شود. در کنار ارائه خدمات و ابزارهای حوزه چاپ و نشر، به نویسندگان تازه کار اجازه دسترسی به فروشگاه آمازون داده می شود. این سیاست ریشه های آمازون را در صنعت چاپ و نشر روز به روز عمیق تر می کند و به این ترتیب احتمال ایجاد اختلال در این صنعت همواره وجود دارد.

سیاست های ارزشی آمازون در حوزه قیمت گذاری و گسترش رفاه در بخش های مختلف این شرکت با موفقیت اجرا شده و آمازون را در گسترش کسب و کار به صنایع و بازارهای مختلف و مستحکم كردن روابط با مشتریانش یاری کرده است. این شرکت توانسته خرده فروشی آنلاین را اجرا کند و با بهره گیری از منابع مالی و قدرت خرید بر بازار تسلط کامل داشته باشد. این سلطه در آینده در حوزه های مختلف ارائه محصولات و خدمات تسری پیدا خواهد کرد. آنچه از شرکت آمازون انتظار نمی رود استفاده از مدل های کسب وکار منحصربه فرد و قدیمی است. این شرکت به خوبی توانسته نوآوری هایی را در بخش تجارت الکترونیک تحقق بخشد که قابل استفاده در انواع مختلف مدل های کسب و کار است. مهم ترین نکته آموزنده از استراتژی ها و سیاست های شرکت آمازون توانایی رشد در عصر دیجیتال است، در واقع تجربه اين شركت نشان مي دهد بهتر است به جای ابداع مدل های کسب وکار جدید به بهبود مدل کسب وکار خود بیندیشید. 

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱