کارآفرین 23 ساله ای که بیولوژی را دگرگون کرد

مشاهده موفقیت کارآفرینان جوان، روزنه امیدی به سوی آینده است.

نسل هزاره اغلب برای حل مشکلات منحصربه فرد خود، شروع به تاسیس شرکت ها و استارت آپ ها می کند. آنها فرصت هایی را مشاهده می کنند که ممکن است همتایان مسن ترشان از آن فرار کنند؛ و با این کارآفرینی به افراد جامعه خود منفعت فراوانی می رسانند.

مانند همه کارآفرینان بزرگ، آنها مشکلات بزرگ را به عنوان فرصت های عظیم می بینند و کارمندان، مشتریان و سرمایه گذاران را متقاعد می کنند که همراهی با آنها زندگی همه را تغییر خواهد داد. از این پس در این ستون به تجربه این کارآفرینان جوان در مسیری که پیموده اند و فنون و مهارت هایی که به کار برده اند، می پردازیم.

زمانی که دنی کابررا 10 سال سن داشت و در کوبا زندگی می کرد، خانواده اش رویای مهاجرت به آمریکا را داشتند. پدر او در یک لاتاری ویزای سفر به آمریکا را برد و پس از آن کابررا سفر دریایی خود را به میامی آغاز کرد و خیلی زود در آنجا مستقر شد. به عنوان یک جوان 18 ساله که در دانشکده Dade میامی درس می خواند، او آرزوی لیگ آیوی (از معروف ترین گروه های دانشگاهی جهان) را داشت. بنابراین او برای دانشگاه پنسیلوانیا درخواست داد و در دو رشته علوم کامپیوتر و بیولوژی پذیرفته شد.

در دانشگاه پنسیلوانیا او می خواست تا راهی برای دستکاری بیولوژی و ساخت اجزای زنده بدن انسان بیابد. او خیلی زود با ریکاردو سولورزانو، دیگر دانشجوی بیولوژی از میامی، آشنا شد و این دو شروع به کار روی چاپگرهای زیستی (bioprinter) سه بعدی کردند. اکنون کابررا و سولورزانو موسسان بیوباتس (BioBots) هستند که تولیدکننده پرینترهای سه بعدی 10 هزار دلاری با قابلیت تولید بافت و استخوان انسانی است. این دو کارآفرین جوان از اجزای چاپ سه بعدی موجود استفاده کردند که اصولا برای تولید پلاستیک ها و فلزات استفاده می شدند و در نهایت از آنها برای تولید چاپگر زیستی استفاده کردند.

نتیجه یک چاپگر زیستی شد که نسبت به اکثر رقبای خود قیمت به مراتب مناسب تری داشت: در قیمت 10 هزار دلار، محصولات بیوباتس در دسترس آزمایشگاه هایی قرار گرفت که از عهده صدها هزار دلاری که معمولا چاپگرهای سه بعدی هزینه داشتند برنمی آمدند. گرچه چاپگرهای زیستی می توانند کل یک اتاق  را اشغال کنند و بخش های متحرک بسیاری دارند، بیوباتس ماشین هایی تولید می کند که اندازه یک مایکروویو هستند. کابررا می گوید: «جهانی را تصور کنید که دانشمندان می توانند با لپ تاپ های خود اجزای زنده طراحی و روی دسکتاپ خود آنها را چاپ کنند و این کاری است که ما می خواهیم انجام دهیم.»

در شروع کار کابررا و همکارانش، هیچ کدام از تصمیماتشان روشن نبود. یک شتاب دهنده استارت آپ در فیلادلفیا وجود داشت که تصمیم گرفت روی این پروژه سرمایه گذاری کند و یک آزمایشگاه، فضای اداری و وکیل در اختیار آنها بگذارد. این زمانی بود که کابررا و همکارانش به این پروژه به عنوان یک کسب و کار فکر کردند.

کابررا و سولورزانو مدل اولیه خود را در یک آپارتمان بیرون محوطه دانشگاه پنسیلوانیا تولید کردند. این مدل اولیه برای پذیرفتن آنها در برنامه شتاب دهنده استارت آپ ها توسط تیم Dreamit Health (تیمی که از استارت آپ های خدمات درمانی حمایت می کند) به اندازه کافی خوب بود. جایی که آنها توانستند 50 هزار دلار در سرمایه گذاری تامین کنند و با تنی چند از مشاوران نیز ملاقات داشته باشند.

هرچند جایزه ای که آنها بردند کمتر از انتظارشان بود و کابررا که به تازگی در مقطع دکترا در دانشگاه پنسیلوانیا پذیرفته شده بود، یک تابستان را وقت داشت تا روی این پروژه کار و پول کافی برای آن فراهم کند. برای کابررا مهم آن بود که بداند مشتریانش چه کسانی خواهند بود و چه کسانی برای این دستگاه پول خواهند پرداخت. او دریافت که محققان و دانشگاهیان به این حوزه علاقه زیادی نشان می دهند.

پس با آنها جلساتی را ترتیب داد و در مورد این پرینترها به آنها توضیحاتی داد. او می گوید: «ما روی تولید معده های کوچک کار کرده بودیم. چند معامله مانند این انجام دادیم اما هیچ ایده ای نداشتیم که چه باید بکنیم. به این نتیجه رسیدیم که می توانیم در اینجا یک کسب وکار راه بیندازیم. هیچ کدام از ما پیشینه کاری نداشتیم و نیاز به پول نقد بیشتری احساس می کردیم. بنابراین به جست وجوی افرادی رفتیم که حاضر بودند روی پروژه ما سرمایه گذاری کنند و بخشی از این پروژه عظیم باشند.

ما از هر شتاب دهنده استارت آپی که تصورش را بکنید، درخواست کمک کردیم.» پس از تصحیح نمونه اولیه در اوایل سال 2015، او 5/ 1 میلیون دلار در سرمایه  گذاری مرحله کشت ایده یا (seed funding) وارد کرد. اکنون بیوباتس به حدود 100 مشتری در تعداد زیادی از کشورها فروخته شده است.

گرچه هدف نهایی برای بیوباتس و برای صنعت چاپ زیستی، تولید ارگان های کامل برای پیوند عضو انسان است، بیشتر کاربرد فعلی آن در حوزه تحقیق و پژوهش است. دانشمندان می توانند بافت هایی را تولید کنند تا عکس العمل این بافت ها را نسبت به مواد شیمیایی و داروها ببینند.

کابررا این پرینترها را در قیمت های معقولی به فروش می رساند که تقریبا هر آزمایشگاهی می تواند از عهده آن بربیاید. این محصولات برای طیف بسیار گسترده ای از افراد در حوزه های مختلف، در تخصص های متفاوت و حتی کسانی که تجربه مهندسی در این حوزه ها را ندارند ایجاد می شود.

این ابزار وسیله ای فوق العاده برای جمع آوری دانش فراوان در یک دوره زمانی کوتاه است». با در دسترس قرار دادن چاپگرهای زیستی برای تعداد بسیاری از افراد، شانس نوآوری های بزرگ به شدت افزایش می یابد. کابررا این رویا را در سر می پروراند که پرینترهای سه بعدی بتوانند کل اندام های زنده انسان را تولید کنند.

توصیه  هایی برای کارآفرینان

کابررا می گوید: موسس یک استارت آپ بودن بالا و پایین های بسیاری دارد. در این مسیر با لحظاتی مواجه می شوید که یک یا دو هفته می گذرد، هیچ کدام از تماس های شما پاسخ داده نمی شود و نمی توانید به سطح بعدی دلخواهتان برسید. لحظات ناامیدکننده ای وجود خواهند داشت؛ بنابراین شما باید بتوانید تا آخر دوام بیاورید.

باید خوش بین باشید. باید اهمیت تیم خود را به یاد داشته باشید. همه موسسان استارت آپ نمی توانند مدیران اجرایی باشند؛ اینکه بدانید کدام یک از افراد در تیم تان برای چه نقشی مناسب هستند از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

منبع: وب سایت آی تی ایران

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱