چگونه از تحولات تکنولوژی جلوتر باشیم

 

موفقیت شرکت سیسکو (Cisco) در اینکه چگونه تحولات بازار را پیش بینی، تسخیر و هدایت می كنند تعریف می شود.

با شركت پگاه سيستم همراه باشيد تا بيشتر درباره سيسكو بدانيد.

در طول سال ها، شاهد ناپدید شدن شرکت های مطرحی مانند کامپک، سان مایکروسیستم، وانگ و غیره بوده ام، چون این شرکت ها در پیش بینی مسیری که بازار طی می کند، شکست خوردند. درحال حاضر چندین تحول اساسی در عرصه تکنولوژی را هدایت می کنیم که عبارت است از: «رایانش ابری» و «اینترنت همه اشیا». (Internet of Every Thing) این تحولات ما و مشتریان مان را مجبور می کند به داده، امنیت و مدل های کسب وکار به شیوه  متفاوتی نگاه کنیم. این یعنی اتخاذ تصمیم های سخت و غرق شدن در فرآیند اختلال در بازار و گاهی خودمان. وقتی شرکتی بزرگ با سهم بازار قابل توجه هستید، اختلالات بازار را تهدید می بینید، اما ما این اختلالات را یک فرصت می دانیم.

از دست دادن تحولات مهم

من همیشه به تکنولوژی علاقه مند نبودم. در رشته های MBA و حقوق تحصیل کرده ام و تصمیم داشتم در شرکت بزرگی که بر امور مالی و قانونی متمرکز است، کار کنم. اما یکی از دوستانم در IBM بود و بخشی از کار بررسی عملکرد او به اینکه چقدر در کمک به استخدام ها موفق عمل می کرد، بستگی داشت. او در مورد شغلی با من صحبت کرد که گفتم علاقه ای به آن ندارم. با خودم فکر می کردم 10 سال به دانشگاه نرفته ام که یک نماینده فروش باشم!

سپس این دوست من را به مدیرش معرفی کرد و بار دیگر پیشنهاد کار در IBM با من مطرح شد. به او نیز گفتم به این کار علاقه ندارم، چون این حوزه را یک کار تخصصی کامپیوتری می دانستم.

 آن مدیر به من گفت که اشتباه فکر می کنم و باید به این شغل به این عنوان که باید به مشتریان کمک کنم کسب وکارشان را متحول کنند، نگاه کنم.

این توضیح من را جذب کرد و در نهایت به عنوان نماینده فروش به IBM پیوستم و 6 سال در آنجا بودم. پس از آن هم چند سال در شرکت وانگ با «آن وانگ» (An Wang) که بخش هایی کلیدی از صنعت کامپیوتر را اختراع کرده و شرکت موفقی راه اندازی کرده بود، کار کردم.

مهم ترین چیزی که در طول دوران کاری ام در IBM و وانگ یاد گرفتم این است که حتی شرکت های بزرگ هم اگر از تحولات بازار جا بمانند، به مخاطره می افتند و من این موضوع را در هر دو شرکت دیدم. شرکت IBM در شناسایی و سازگاری با تحولی که از کامپیوترهای بزرگ (mainframe computers) به کامپیوترهای کوچک (minicomputers) رخ می داد، بسیار کند عمل می کرد. وقتی این شرکت تلاش کرد یک کامپیوتر کوچک بسازد، در نهایت محصولی ساخت که مثل کامپیوترهای بزرگ بسیار پیچیده بود و مزایای کامپیوترهای کوچک را نداشت. این اتفاق رخ داد، چون مدیران IBM به مشتریان خود گوش نداده بودند.

همین اتفاق برای وانگ هم که نتوانست تحول از کامپیوترهای کوچک به کامپیوترهای شخصی (PCs) را مدیریت کند، تکرار شد. در واقع وانگ چند سال قبل از IBM اقدام به تولید PC کرده بود، اما آن را شبیه یک کامپیوتر کوچک ساخته بود و بر نرم افزار یا اپلیکیشن های آن متمرکز نشده بود.

در IBM شاهد اخراج بسیاری از دوستانم بودم و در وانگ هم که به عنوان مدیر یک قسمت کار می کردم، بر پنج دوره تعدیل نیرو در یک مدت 18 ماهه نظارت داشتم. دوران بسیار سختی بود، اما یاد گرفتم وقتی شرکت ها جرات مواجه شدن با اختلالات بازار را ندارند، چه اتفاقی برای آنها رخ می دهد.

بعد از ترک وانگ، با دوستان و افرادی در شبکه کاری خودم تماس گرفتم و چهار ماه بعد در مورد فرصت های موجود در 22 شرکت مذاکره می کردم. یکی از آنها سیسکو بود. به من گفته شد این شرکت به فردی نیاز دارد که نحوه سنجش بنگاه و شناسایی تحولات بازار را شناسایی کند.

 می دانستم تجهیزات ارتباطی آینده فوق العاده ای دارد، چون در آن زمان اینترنت آماده جهش بود. در سال 1991 به عنوان معاون ارشد فعالیت های جهانی به سیسکو پیوستم و در سال 1995 مدیرعامل شدم.

چه زمانی آماده جهش شویم

در 20 سالی که از آن زمان می گذرد، مجموعه عظیمی از تحولات در انواع تکنولوژی که شرکت ها به آن استناد می کنند و راهکارهایی که برای مواجهه با این تحولات از امثال سیسکو می خواهند، رخ داده است.

در دهه90، ترافیک اینترنت از طریق کابل فیبر نوری منتقل می شد. ظرف چند سال این صنعت به تکنولوژی سوئیچینگ تحول یافت که امکان رد و بدل داده های بیشتری را از طریق همان کابل ایجاد می کرد. در حوزه تلفن، بازار از صدای آنالوگ به تکنولوژی دیجیتال VoIP روی آورد که به شرکت ها امکان می داد تماس های تلفنی را روی همان شبکه ای که برای داده های کامپیوتری استفاده می کردند، ارسال کنند. لوسنت، نورتل، آلکاتل و دیگر شرکت ها این تحول را از دست داده و جا ماندند.

 به این فکر کنید که اینترنت چگونه از واسطه ای برای ارسال ایمیل به ابزاری برای استفاده از صفحات وب و سپس انتشار ویدئو توسعه یافت و اکنون کاربران کامپیوترهای شخصی را به گوشی های هوشمند و تبلت ها را به منظور دستیابی به هر نوع اطلاعات، تبدیل کرده اند. حال به تحول از مزارع سرور به برون سپاری با تکنولوژی ابری فکر کنید. تازه ترین آنها اینترنت همه اشیا است که انفجار ارتباطات بین افراد، پردازش ها، داده ها و اشیا محسوب می شود و کسب و کارها را مجبور می کند کانال های ارتباطی جدید برای انواع جدید ابزارها ایجاد کنند.

برخی از این تحولات مستلزم آن بود که مصرف کنندگان ابزارهای جدید بخرند و شرکت ها باید سرمایه گذاری های عظیمی در تکنولوژی انجام می دادند. شرکت هایی که این کار را انجام نمی دادند، بار دیگر جا می ماندند.

 برای سیسکو، هر یک از این تحولات به اتخاذ تصمیمی نیاز داشت که بین فروش یک محصول سودآور و به کارگیری یک تکنولوژی جدید که اغلب خط تولید فعلی ما را قربانی می کرد یکی را انتخاب کنیم. این تصمیم  گیری ها برای اینکه در عرصه رقابت پیشتاز باشیم، بسیار حیاتی بود.

ذهنیت یک استارت آپ

وقتی مطمئن هستیم که یک بازار قرار است متحول شود، سه راه برای سازگاری با آن داریم. اگر این تحول را به موقع تشخیص دهیم، می توانیم تکنولوژی جدید را خودمان در فرآیند تحقیق و توسعه سنتی شرکت ایجاد کنیم. ما نزدیک 15 درصد درآمدمان را خرج تحقیق و توسعه می کنیم.

 به علاوه، یک برنامه اختصاصی داریم که برای کارآفرینان تازه کار فعال در حوزه هایی مانند داده های بزرگ، رایانش ابری و امنیت بنگاهی که از نظر ما پتانسیل زیاد دارند، پشتیبانی مالی، آموزش و فرصت های همکاری ارائه می کند، به امید اینکه ایده های جالب آنها را به واقعیت تبدیل کرده و در کسب وکارمان اجرایی کنیم.

گزینه دوم، به دست آوردن تملک بنگاه های دیگر است. این کار را اغلب انجام می دهیم. در حقیقت، تاکنون 174 مورد تملک داشته ایم. در دهه 90 این تفکر وجود داشت که تملک ها در صنعت تکنولوژی عموما شکست می خورند. اما بیشتر تملک های ما به موفقیت انجامیده است.

موقعیت جغرافیایی نیز در کشف تحولات بازار نقش مهمی دارد. یکی از دلایلی که باعث شکست شرکت وانگ شد این بود که آنها در منطقه بوستون قرار داشتند، جایی که بیشتر شرکت های تولیدکننده کامپیوترهای کوچک در آن بودند. وقتی آنجا کار می کردم، بر اين باور بودم كه همه شرکت های مهم کامپیوتری جهان در آن منطقه قرار دارند و این دیدگاه باعث شد آنها تحول بازار به سمت PC را از دست بدهند.

برای سازگاری سریع با تحولات بازار به فرهنگ خاصی نیاز دارید. گاهی اوقات لازم است آنقدر جسارت داشته باشید که تیم مدیریتی تان را عوض کنید. وقتی من مدیرعامل شدم، 11 نفر در تیم مدیریتی من کار می کردند. از همان ابتدا می دانستم ظرف چند سال تنها یک یا دو نفر از آنها همچنان در سیسکو خواهند ماند و این اتفاق هم رخ داد. سازگاری با بازارهای جدید یعنی همواره از تخصص های جدید استفاده کنید و فرهنگ منعطفی داشته باشید که تشنه تغییر باشد.

در پایان باید بگویم در تحولات کسب وکار باید شجاع باشید. شما به فرهنگی نیاز دارید که اجازه می دهد روش پیروزی را بدون داشتن یک برنامه و طرح اولیه کشف کنید. این کاری است که همواره در سیسکو دنبال می کنیم.

 

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱