چشم دیجیتالی سامسونگ رونمایی شد

اگرچه نام و آوازه سامسونگ بیشتر به دلیل گوشی های هوشمند سری گلکسی در ذهن علاقه‌مندان ثبت شده است، اما این غول دنیای فناوری، این روزها در حال کار بر روی تکنولوژی ها و ایده

اگرچه نام و آوازه سامسونگ بیشتر به دلیل گوشی های هوشمند سری گلکسی در ذهن علاقه‌مندان ثبت شده است، اما این غول دنیای فناوری، این روزها در حال کار بر روی تکنولوژی ها و ایده های جدیدیست که می تواند آینده این کمپانی را متحول کند.

این شرکت امروز از نمونه اولیه چشمی دیجیتالی رونمایی کرد که در آن از پردازنده TrueNorth شرکت IBM استفاده شده است، پردازنده ای پیشرفته که با الهام از ساختار نورون ها طراحی شده است.

نباید انتظار داشته باشید که عملکرد این تراشه همانند عملکرد تراشه های مرسومی که هم اکنون در دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند، باشد چرا که پردازنده TrueNorth از 4096 هسته محاسباتی ساخته شده که از طریق 256 میلیون اتصال، با هم در ارتباطند.

این طراحی چیزی شبیه به عملکرد مغز انسان است که هر هسته، پیام های کوتاهی را برای پردازش اطلاعات به هسته های مجاور ارسال می کنند.

طراحی های چیپ های عصب‌مانند همانند تراشه TrueNorth برای پردازش حجم زیادی از اطلاعات در عین مصرف حداقلی انرژی در مقایسه با تراشه های مرسوم، بهینه شده اند. سامسونگ نیز از این تراشه در سنسور Dynamic Vision خود استفاده کرده است به طوری که از این پردازنده برای تجزیه و تحلیل هرکدام از پیکسل های دوربین در سرعت بسیار بالای 2000 فریم بر ثانیه کمک می گیرد. این نرخ فریم بالا، چشم دیجیتال را قادر می سازد تا به طور دقیق، حرکات را در فضای سه بعدی ردیابی و ثبت کند.

سامسونگ این سیستم را در قالب یک سیستم تلویزیونی که می تواند حرکات دست و انگشتان را از فاصله 3 متری تشخیص دهد، تشبیه کرد.

نکته جالب در خصوص چشم دیجیتالی سامسونگ این است که تنها 300 میلی وات انرژی مصرف می کند که چیزی حدود یک دهم مصرف پردازنده های موبایلیست. این بدین معنیست که شاید در آینده ای نزدیک شاهد استفاده از این تراشه و یا تراشه ای با طراحی مشابه، در کنار پردازنده ها باشیم.

گفتنی است از پردازنده های عصب‌مانند می توان در سایر زمینه ها همانند هوش مصنوعی ، اتومبیل های خودران، پهپادها و تشخیص حملات کامپیوتری نیز استفاده کرد.

سامسونگ دیجیتال01

 

منبع:تک شات

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱