مگ ویتمن؛ از پزشكي تا دنياي آي تي

 

مگ ویتمن از معدود زنانی است که بیش از یک میلیارد دلار ثروت دارد، اولین زنی که از اینترنت و در عصر اینترنت میلیاردر شده است. جاه طلبی سیاسی دارد.

نیویورکی است. در پرینستون و هاروارد درس خوانده، ۱۰ سال مدیرعامل سایت مزایده اینترنت “eBay” بوده و حالا مدیرعامل یکی از غول های دنیای تکنولوژی هیولت پکارد انترپرایز است. مگ ویتمن نامی آشناست هم برای کسانی که به دنیای سیاست  در آمریکا علاقه دارند و هم برای مخاطبان اخبار تکنولوژی. با شركت پگاه سيستم همراه باشيد تا بيشتر درباره او بدانيد.

پزشک نه! همسر پزشک

مارگارت کوشیگ ویتمن در سال ۱۹۵۷ در خانواده ای با ریشه های قدیمی زاده شد. از هر دو سمت اجداد پدر و مادریش در سیاست دستی داشتند. ورزش اش خوب بود، هم هاکی بازی می کرد و هم بسکتبال، شناگر هم بود. درسش هم متوسط بود، جز ۱۰ تا شاگرد اول. به پرینستون که وارد شد هدفش این بود که پزشکی بخواند. اما وقتی استعداد و علاقه اش را کشف کرد که در یک مجله دانشجویی مسئول فروش آگهی شد. همان شد که باید می شد، مارگارت جوان رشته اش را به اقتصاد تغییر داد و پس از آن برای ادامه تحصیل به دانشگاه دیگری در شمال شرق آمریکا رفت که از پرینستون هم معروف تر بود. این بار هاروارد و رشته تجارت میزبان او بود. کسی چه می داند؟ شاید علاقه او به پزشکی بود که سبب ازدواجش با یک دانشجوی پزشکی هاروارد شد. ازدواجی که تا امروز دوام آورده و حاصل آن دو فرزند است.

ازدواج او را از شرق آمریکا به غرب آمریکا برد. شوهرش برای دوره رزیندسی جراحی مغز و اعصاب باید به سن فرانسیسکو می رفت و مارگارت هم با او رفت. زندگی او در آستانه تغییر بزرگی بود.

دهه هشتاد میلادی در شرایطی به پایان می رسید که مگی به مقام خوبی در کمپانی والت دیسنی رسیده بود. در سال ۱۹۸۹ او معاون رییس بخش برنامه ریزی استراتژیک والت دیسنی شده بود. گرفیث هارش، شوهر مارگارت، پیشنهاد خوبی کاری در بوستون گرفت او هم به همراه شوهرش دوباره به شرق آمریکا برگشت تا رئیس یک کمپانی کفش فروشی شود. کارهای بعدی او همه کوتاه، موفق و خارج از دنیای تکنولوژی بود. از مدیریت شرکت های بزرگ گل فروشی تا اسباب بازی فروشی همه کار کرد اما هیچ کدام ربطی به دنیای تکنولوژی نداشت. اما ثروت و شهرت جای دیگری انتظار مگ ویتمن را می کشید.

بالاخره ای بی (eBay)

در مارس ۱۹۹۸ به سایت مزایده اینترنتی ای بی پیوست و آن را دگرگون کرد. مگ ویتمن وقتی به ای بی رفت این کمپانی کمتر از ۳۰ نفر کارمند داشت و نزدیک به چهار میلیون دلار درآمد. طی ۱۰ سال دوره مدیریت ویت من ای بی به شرکتی با ۱۵ هزار کارمند و درآمدی بالغ بر ۸ میلیارد دلار تبدیل شده بود.

بخش بزرگی از ثروت ویتمن هم از ای بی آمده است. به جرأت می توان گفت آنچه که در ای بی امروز می بیینم همان اندازه که حاصل کار پی‌یر امیدیار، بنیان گذار ایرانی-آمريكايي تبار آن است محصول مدیریت مگ ویتمن و تیمی است که او با خود به این شرکت آورد و آن را به یکی از غول های دنیای تکنولوژی تبدیل کرد.

ویتمن وقتی به ای بی رفت نه درباره تکنولوژی خیلی می دانست و نه فرانسه حرف می زد، بسیاری از برنامه نویس های ای بی فرانسوی بودند، اما بعد این که سایت تقریبا یک روز پایین بود به مدت سه ماه با بخش تکنولوژیک سایت کار کرد تا مطمئن شود چنین موضوعی تکرار نمی شود. شاید عجیب نباشد که ای بی در آن دوره سریع تر از مایکروسافت و دل رشد کرد.

کمی  بی اعصاب!

در سال ۲۰۰۷، وقتی ویتمن خود را برای مصاحبه با رویترز آماده می کرد یکی از دستیارنش یانگ می  کیم را به صورت فیزیکی هول داد. این ماجرا با حرف و حدیث های زیادی همراه بود اما هر دو نفر از اظهارنظر عمومی خودداری کردند و سرانجام ماجرا با پرداخت نزدیک به دویست هزار دلار به خانم کیم حل شد. ویتمن در این باره می گوید: «وقتی در فضای پرتنش کار می کند احتمال این که این تنش ها به سطح بیایید وجود دارد.». کیم هم دراین باره گفت: «این مسئله شخصی بوده و اختلافات حل شده است.»

ویتمن در نوامبر سال ۲۰۰۷ از مقام مدیرعاملی ای بی استعفا داد اما همچنان مقامش را در میان برد هیات عامل این شرکت حفظ کرد. در سال ۲۰۰۹، فایننشال تایمز، ویتمن را به عنوان یکی از پنجاه شخصیتی که چهره دهه اول هزاره سوم را تغییر داده اند معرفی کرد.

اچ پی (HP)

ویتمن از ژانویه ۲۰۱۱ به هیات عامل اچ پی پیوست و از سپتامبر همان سال به عنوان مدیر عامل این شرکت فعالیتش را آغاز کرد. نام روی کامپیوترها و پرینترها نیازی برای معرفی این شرکت باقی نمی گذارد اما توضیح این نکته واجب است که در پاییز سال ۲۰۱۵ اچ پی به دو کمپانی مجزا تقسیم شد: هیولت پکارد انترپرایز که به فروش محصولات و خدمات به شرکت های بزرگ می پردازد و “HP Inc” که روی کامپیوتر ها و پرنترهای شخصی تمرکز می کند. از آن زمان ویتمن مدیرعامل هیولت پکارد انترپرایز است. اچ پی از نظر قدمت و اهمیت به جرات یکی از غول های دنیای تکنولوژی است. این شرکت که ۷۷ سال از تاسیس اش می گذرد همواره از تاثیرگذارترین های این صنعت بوده است، هر چند با ورود اینترنت و موبایل تا  اندازه زیادی دچار مشکل شده است.

سیاست

بسیاری او را برای نامزدی ریاست جمهوری آمریکا مناسب می بینند، حتی در سال ۲۰۰۸ نیویورک تایمز او را در میان کسانی که بخت خوبی برای این که اولین رییس جمهور زن آمریکا باشند معرفی کرد. جاه طلبی و سابقه خانواده اش در سیاست هم بی تاثیر نبود تا ویتمن شانس خود را برای فرمانداری کالیفرنیا به عنوان نامزد حزب جمهوری خواه در سال ۲۰۱۰ امتحان کند. زنی به پولداری او نیاز چندانی به کمک دیگران برای پرداخت هزینه های انتخاباتی اش ندارد او ۱۴۴ میلیون دلار از مجموع مبلغ ۱۷۸ هزینه های انتخاباتی  اش را خودش پرداخت کرد و رکورد هزینه شخصی در انتخابات را از آن خود کرد. در شرایطی که نامزدی او بعد از دوره فرمانداری آرلوند شوارتزنگر بود فضای عمومی علیه ویتمن و حزب جمهوری خواه شد و او این رقابت را با اختلاف ۱۳ درصد به نامزد حزب دموکرات جری بروان باخت.

او از موضع گیری های سیاسی نمی هراسد، امری که برای مدیرانی در حد و اندازه های او به دلیل ملاحظات تجاری کم نظیر است. ویتمن به تازگی از نامزد پیشتاز حزب جمهوری خواه دولاند ترامپ انتقادات شدیدی کرده است.

ویتمن و خیریه!

ویتمن اهل بخشش است اما نه به اندازه خیلی از میلیاردها. او به دانشگاه هایی که در آن درس خوانده کمک های میلیون دلاری می کند و چند سازمان خیریه را هم پشتیبانی می کند اما دعوت وارن بافِت میلیاردر معروف را در سال ۲۰۱۰ برای ورود به کمپینی که آن میلیاردها قول می دهند نیمی از ثروتشان را ببخشند، رد کرد.

 

منبع: تواناتك

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱