موتورولا، از دستگاه تبديل تا تلفن همراه

شرکت موتورولا در سال 1928 توسط برادران جوزف و پل گالوین و با نام شرکت تولیدی گالوین در شیکاگو تاسیس شد. اولین محصول تولیدی این شرکت یک دستگاه تبدیل بود که اجازه می داد رادیوهایی که با باتری کار می کنند به برق مستقیم نیز متصل شوند. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

در سال 1930، شرکت گالوین فروش رادیو ارزان قیمت خودرو که «موتورولا» نامیده می شد را آغاز کرد. این وسیله در مدتی کوتاه به آپشنی بسیار محبوب برای خودروهای جدید مبدل شد. در سال 1937، شرکت گالوین تنوع محصولات خود را افزایش داده و رادیوهای رومیزی خانگی و رادیوهای خودرو دکمه دار را تولید کرد.

طی دوران «رکود بزرگ»، گالوین مجبور به کاهش دو سوم از نیروی کار خود شد و میزان درآمدهای این شرکت نیز بیش از یک سوم کاهش یافت. برای تداوم فعالیت های شرکت پس از دوران رکود، برادران گالوین که مخالف اتحادیه ها بودند، از شرکت های دیگر مانند فیلکو که در سال 1938 کارگرانش اعتصاب کرده بودند، سفارش کار دریافت می کردند.

در سال 1940، گالوین دو محصول ارتباطات رادیویی دو طرفه (بی سیم) را برای پلیس و ارتش معرفی کرد. نخستین محصول یک سیستم رادیویی باند ای ام پلیس و دیگری «هندی تاکی»، وسیله ای قابل حمل با آنتنی بلند بود که توسط سربازان در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفت. این دو محصول که بر اساس باند ای ام کار می کردند خیلی زود تحت تاثیر فناوری اف ام قرار گرفتند.

قابل توجه ترین جایگزینی در سال 1943 و با معرفی واکی تاکی اف ام توسط شرکت گالوین رخ داد. این وسیله در میدان های جنگ در کوله پشتی های مخصوصی حمل می شد و برد ارتباطی بیشتر و نویز کمتر نسبت به سیستم های ای ام را ارائه می کرد.

تنوع محصولات تولیدی

در سال 1943، شرکت گالوین برای نخستین بار سهام خود را به فروش رساند و در سال 1947 نیز نام خود را به «موتورولا» تغییر داد که بعدها به برندی معتبر و مشهور مبدل شد. در سال 1948، موتورولا با ارائه نخستین تلویزیون با قیمت کمتر از 200 دلار، نفوذ خود در بازار کالاهای مصرفی آمریکا را افزایش داد. تا سال 1954، موتورولا 10 درصد از بازار تلویزیون آمریکا را به خود اختصاص داده بود. در سال 1953، موتورولا همانند دیگر تولیدکنندگان تلویزیون، برنامه تلویزیونی ویژه خود به نام «ساعت تلویزیون موتورولا» را برای افزایش توجه و علاقه عمومی به این دستگاه جدید تولید کرد.

موتورولا در سال 1952 و پس از کسب مجوز از «آزمایشگاه های بل» برای طراحی ترانزیستور، آزمایش های خود در راستای جایگزینی تجهیزات رادیویی بزرگ، سنگین و گران قیمت آن دوران را به همراه آنها آغاز کرد. در سال 1956، موتورولا فروش رادیوهای ترکیبی که از لوله های خلاء و ترانزیستور بهره می بردند را آغاز کرد که اقدامی موفقیت آمیز در دنیای محصولات الکترونیک بود. در همان سال، موتورولا فروش ترانزیستور به شرکت های دیگر را آغاز کرده و شعبه تولید محصولات نیمه رسانای خود در فنیکسِ آریزونا را تاسیس کرد. تا سال 1962، موتورولا بیش از 4 هزار قطعه الکترونیکی مختلف را روانه بازار کرده بود.

 تغییر مسیر بازاریابی

در سال 1956، موتورولا با همکاری شرکت فورد و شرکت رادیو آمریکا، تولید پخش کننده نوار برای خودروها را آغاز کرد. رابرت گالوین فرزند پل در همین سال به ریاست موتورولا برگزیده شد. به رغم موفقیت های مداوم موتورولا و شهرت روزافزون آن در بازار محصولات مصرفی، وی راهبرد شرکت را به سوی فروش مستقیم به کسب و کارهای دیگر و دولت تغییر داد. در سال 1962، موتورولا تجهیزات ارتباط رادیویی فضاپیمای بدون سرنشین «مارینر» و پس از آن برنامه فضایی سرنشین دار «جمینی» را تامین کرد. پیام «نیل آرمسترانگ»، فضانورد سفینه «آپولو»، در سال 1969 از ماه به وسیله ترانسپوندر تولیدی موتورولا به زمین ارسال شد.

در سال 1974، موتورولا خط تولید تلویزیون «کوازار» خود را به شرکت ماتسوشیتا ژاپن فروخت و تقریبا به کسب و کار مصرفی تاریخی خود پایان داد. در همان سال، موتورولا نخستین ریزپردازنده خود برای فروش به تولیدکنندگان کامپیوتر را تولید کرد. «سری MC680x0»، محبوب ترین تراشه کامپیوتر موتورولا، طی دهه 1980 و اوایل دهه 1990 در تمامی کامپیوترهای مکینتاش اپل و کامپیوترهای ایستگاه کاری تولیدی شرکت های سان مایکروسیستمز و سیلیکون گرافیکس مورد استفاده قرار گرفت.

 کسب و کار ارتباطات از راه دور مصرفی

در سال 1977، موتورولا تلفن بی سیم دستی را تولید کرد که قابلیت برقراری ارتباط با شبکه تلفن عمومی از طریق سیستم برد کوتاه «سلز» را داشت. در سال 1985، اکثر شهرهای اصلی جهان سیستم های بی سیم را نصب کرده و در سال 1989، موتورولا تلفن همراه «میکروتاک» (MicroTAC) را معرفی کرد که خیلی زود به یک نماد بین المللی جایگاه اجتماعی و ابزار ارتباطی شخصی مفید مبدل شد.

موفقیت چشمگیر تلفن همراه به توسعه «ایریدیم»، سیستمی متشکل از 66 ماهواره کوچک مستقر در مدار زمین که تقریبا برقراری ارتباط در تمام سطح زمین را ممکن می ساخت، منجر شد. این سیستم در سال 1998 عملیاتی شد و به سیستم های ارتباطات جهانی شامل فکس، پیجر، کامپیوتر و تلفن مرتبط شد. اما هزینه های سنگین این پروژه و افزایش رقبا در بازار تولید تلفن های همراه مشکلات نقدینگی را برای موتورولا ایجاد کرد. بر همین اساس، این شرکت مجبور به فروش برخی از بخش های خود مانند «گروه اجزا نیمه رسانا» شد.

اگرچه تقویت فروش کسب و کار محصولات نیمه رسانا و معرفی تلفن همراه «RAZR V3» در سال 2004، بهبود نسبی شرایط موتورولا را موجب شد، اما این شرکت همچنان در مسیر ضرردهی و واگذاری سهم بازار خود به دیگر تولیدکنندگان تلفن همراه قرار داشت. با این وجود، روند کاهش فروش موتورولا در سال 2009 و با معرفی تلفن های همراه مبتنی بر سیستم عامل آندرویید تغییر کرد.

در سال 2011، موتورولا به دو شرکت مستقل تقسیم شد؛ «موتورولا موبیلیتی» به تولید تلفن همراه و تجهیزات شبکه خانگی مانند تلفن های همراه هوشمند، تبلت و مودم می پردازد. «موتورولا سولوشنز» نیز در زمینه کسب و کار و تجهیزات دولتی مانند تولید تجهیزات رادیویی دو طرفه (بی سیم)، اسکنر بارکد و شبکه های کامپیوتری مونتاژ شده فعال است. در اواخر سال 2011 نیز شرکت گوگل خبر خرید موتورولا موبیلیتی به قیمت 12.5 میلیارد دلار را اعلام کرد.

 

منبع: پول نیوز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱