معرفی برندهای مطرح جهان؛ لامبورگینی

فراچیو از نشان ستاره شناسی تولد خود که «برج ثور» بود، الهام گرفت و نماد گاو را به عنوان نشان تجاری خودروهای خود انتخاب کرد. حتی امروزه، خودروهای این شرکت به نام گاوهای مشهور در مسابقات گاوبازی نامگذاری می شوند. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

شرکت لامبورگینی در سال 1963 توسط «فراچیو لامبورگینی» و به منظور تولید تراکتور تاسیس شد. کسب و کار تولید تراکتور لامبورگینی به تدریج گسترش یافت و در سال 1970، دومین کارخانه این شرکت به منظور تولید سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان تاسیس شد. موفقیت باورنکردنی شرکت لامبورگینی در «سنت آگاتا» ایتالیا، مکانی که مقر اصلی شرکت همچنان در آن قرار دارد، جشن گرفته شد.

اما پس از دیدار فراچیو با «انزو فراری»، موسس و رئیس شرکت فراری، همه چیز برای لامبورگینی تغییر کرد. در حقیقت، همین دیدار بود که اشتیاق لامبورگینی برای ساخت خودروهای اسپرت با طراحی داخلی لوکس را شعله ور کرد. فراچیو نسبت به مشکل کلاچ خودرو فراری خود انتقاد داشت، اما انزو فراری مشکل را نه از خودرو، بلکه از راننده آن عنوان کرد. همچنین، وی از فراچیو خواست تا به کسب و کار تولید تراکتور خود پرداخته و در مسائل تخصصی دخالت نکند.

پس از این پاسخ تند انزو فراری، فراچیو سیستم انتقال نیروی فراری خود را پیاده کرده و متوجه شد که از سیستم انتقال نیرویی مشابه با آنچه در تراکتورهایش به کار می گیرد، در خودرو فراری نیز استفاده شده است. پس از این کشف، وی از چندین کارمند فراری از جمله «فرانکو اسکالیونی»، «جیوتو بیتزارینی» و «جیان پائولو دالارا» برای کمک به وی و راه اندازی خط تولید خودروهای اسپرت دعوت کرد. در نتیجه، این تیم رقیبی جدی برای خودروهای فراری شکل داد و «اتوموبیلی لامبورگینی» نام گرفت.

فراچیو از نشان ستاره شناسی تولد خود که «برج ثور» بود، الهام گرفت و نماد گاو را به عنوان نشان تجاری خودروهای خود انتخاب کرد. حتی امروزه، خودروهای این شرکت به نام گاوهای مشهور در مسابقات گاوبازی نامگذاری می شوند. فراچیو، جیوتو بیتزارینی را برای طراحی و تولید موتور خورجینی 12 سیلندر استخدام کرده بود. این موتور خیلی زود و با توانایی تولید 400 اسب بخار نیرو ساخته شد. با این وجود، فراچیو در پی تولید یک خودرو GT بود و قصد نداشت خودرویی مسابقه ای را روانه بازار کند. از این رو، قدرت این موتور به 280 اسب بخار کاهش یافت.

نخستین خودرو لامبورگینی نمونه اولیه GTV بود و نخستین خودرو تولید انبوه این شرکت، لامبورگینی «350GT» بود که در سال 1964 از خط تولید کارخانه خارج شد. پس از تولید این خودرو، افسانه لامبورگینی با معرفی مدل «میورا» – نام یکی از گاوهای مسابقه ای مشهور – ادامه یافت. امروزه، این خودرو اسپرت همچنان یکی از مشهورترین خودروهای تولید لامبورگینی محسوب می شود. اما موفقیت گاو خشمگین سنت آگاتا به همین جا ختم نشد و در سال 1968، لامبورگینی «اِسپادا 400GT» معرفی شد که بیش از یک هزار و 200 دستگاه از آن تولید شد.

در سال 1970، «باب والاس»، راننده مسابقات اتوموبیلرانی، به تغییر خودرو میورا S خود اقدام کرد. طراحی مجدد سیستم تعلیق خودرو، کاهش وزن و استفاده از اسپویلرهای جدید از جمله اقدامات وی بود و بر همین اساس، موفق شد تا ظرف 3.6 ثانیه به شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت دست یافته و عنوان سریعترین خودرو مسابقه ای را به خود اختصاص دهد. اما فراچیو به طرح مسابقه ای والاس چندان علاقمند نبود و تصمیم گرفت نمونه اولیه لامبورگینی «میورا جوتا» را به فروش برساند.

در سال های 1970، شرکت لامبورگینی تحت تاثیر بحران های اقتصادی قرار گرفت و فراچیو سهام خود را به «جورج هنری روستی» فروخت. با این وجود، لامبورگینی همچنان در غیاب موسس خود به مسیرش ادامه داد. پس از دورانی سخت و تولید تنها یک خودرو (لامبورگینی کانتاش 400S در سال 1980)، شرکت لامبورگینی به برادران فرانسوی «پاتریک و ژان کلود میمران» فروخته شد که سری خارج جاده ای LMA و «کانتاش کواترو والووله» را تولید کردند.

برگی دیگر در تاریخ لامبورگینی به سال 1987 و خرید آن توسط «لی یاکوکا» به قیمت 33 میلیون دلار ورق خورد. طی دوران مالکیت وی، لامبورگینی «دیابلو» در سال 1990 تولید شد. پس از آن و در سال 1998، شرکت آلمانی آئودی، لامبورگینی را خریداری کرد و به تدریج گاو خشمگین سنت آگاتا جان دوباره ای گرفت. به واسطه تزریق چشمگیر نقدینگی و نوآوری های فناوری، لامبورگینی در سال 2001 مدل «مورسیه لگو» را معرفی کرد. موفقیت این خودرو با معرفی مدل «گایاردو» در سال 2003 ادامه یافت. همانند سنت لامبورگینی هر دو خودرو نام خود را از گاوهای مسابقه ای مشهور گرفته بودند. در سال 2010، لامبورگینی گایاردو به عنوان موفق ترین خودرو این شرکت با تولید 10 هزار دستگاه معرفی شد. از خودروهای جدید لامبورگینی نیز می توان به مدل های «سستو المنتو» و «اونتادور» اشاره کرد.  

 

منبع: پول نیوز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱