ماست فروشي كه میلیاردر شد!

حَمدی اولوکایا، موسس و مدیر عامل شرکت «چُبانی» است که در طول شش سال که از آغاز فعالیتش می ‌گذرد، حدود ۲۰ درصد از بازار شش و نیم میلیارد دلاری ماست در آمریکا را در کنترل خود گرفته است.

نام آقای اولوکایا که کرد ترکیه‌ است .در فهرست میلیاردرهای سال ۲۰۱۳ مجله فوربس قرار دارد. موسسه «چُبانی» در مجموع حدود دو هزار کارمند در استخدام خود دارد و محصول خود را در دو کارخانه که بزرگترین مراکز تولید ماست در جهان هستند، تولید می ‌کند. «چُبانی» پر فروش‌ترین ماستی است که در بازار آمریکا به فروش می ‌رسد.
حمدی اولوکایای 41 ساله می‌گوید راز موفقیتش بازگشت به موضوعات اساسی و اولیه در شناخت بازار و پیروی از غریزه خود بوده است؛ درواقع او نه پدر ثروتمندي داشته، نه از نرم افزار هاي گوناگون و رنگارنگ موجود در بازار در حيطه مديريت كيفيت و مديريت ارتباط با مشتري CRM و نرم افزار هاي حسابداري و امثال آن استفاده كرده و نه مشاوران متخصصي داشته، او تنها هوش غريزي خود را به كار انداخته و توانسته به يك نمونه موفق تبديل شود.
وی سال 2005 به این اندیشیده است که اگرچه ماست ‌های آمریکا، عمدتا ماست میوه‌ ای و ماست ‌های شیرین و آغشته به شکر هستند، ماست واقعی همان ماستی است که در مناطقی مثل کوهستان‌های مناطق کردنشین تولید و مصرف می ‌شود و قاعدتا باید یک چنین محصولی بسیار بهتر از ماست‌ های شیرین به فروش برسد.
وی با دریافت یک وام یک میلیون دلاری از اداره کمک به تجارت‌ های خرد در آمریکا توانست اولین کارخانه خود را خریداری کند.
پس از آن آقای اولوکایا مصطفی دوئان، یک کارشناس با تجربه ماست‌ بندی را از ترکیه به آمریکا آورد. آنها به مدت 18 ماه انواع ماست ‌های محصول آمریکا و ماست ‌های وارداتی را آزمایش کرده و بالاخره روش ویژه ماست‌ بندی خود را تثبیت کردند.
آنها می ‌دانستند که بازار آمریکا به ماست شیرین عادت کرده، ولی از خلال صحبت با مصرف کنندگان متوجه شدند که بسیاری از آنها ماست‌ های طبیعی را که در کشورهای اروپایی و خاورمیانه رایج است ترجیح می‌ دهند.
اولوکایا در عین حال به این نکته نیز توجه کرد که الگوی مصرف مواد غذایی در آمریکا به سمت مواد طبیعی و کاستن از شکر و مواد مصنوعی گرایش پیدا کرده است. همین نکات ساده راز موفقیت بنای امپراطوری ماست‌ بندی در آمریکا بود.

حمدی‌ اولوکایا در حال حاضر در آمریکا صاحب دو کارخانه‌ است؛ یکی کارخانه ‌ای قدیمی در ایالت نیوجرسی که سابقا به شرکت تولید کننده محصولات غذایی «کرَفت» تعلق داشت و دیگری کارخانه جدیدی که با هزینه 450 میلیون دلار در ایالت آیداهو احداث شده است.
موسسه چُبانی سال 2011 یک کارخانه دیگر نیز در اتریش راه اندازی کرد و به سرعت به سومین تولید کننده ماست در آن کشور بدل شد. این مؤسسه در نظر دارد که در سال جاری فعالیت‌های خود در بریتانیا را نیز آغاز کند.
حمدی اولوکایا يك نمونه خوب از مهاجرینی به حساب مي آيد که به آمریکا مهاجرت کرده و سرنوشتی موفق و برجسته برای خود رقم زده و به قول معروف «آرزوی آمریکایی» در مور او محقق شده است!
او احتمالا از جمله افرادي است كه ميتواند رييس جمهور آتي آمريكا يا اساسا سياست آمريكايي ها را در تنظيم قوانين و مقررات مهاجرت تغيير دهد چراكه از مدت ها پيش و در دولت باراک اوباما، زمزمه هاي اصلاح قوانین و شرایط مهاجرت به آمریکا به شکلی بنیادین به گوش ميرسيد و عده اي، افرادی مانند آقای اولوکایا را نماد مهاجرین موفقی می ‌دانند که با نوآوری‌ های اقتصادی به رونق بازار کار و تولید در جامعه آمریکا کمک کرده ‌اند.
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱