كمي درباره خسروشاهي، مديرعامل جديد اوبر

 

دارا خسروشاهي، براي رسيدن به مديرعاملي شرکت اوبر مديران مطرحي همچون مگ ويتمن، مديرعامل شرکت HP و ماريسا مير، مديرعامل سابق ياهو را پشت سر گذاشت. با اينکه شايد نام خسروشاهي نسبت به ديگر نامزدهايي که براي مديرعاملي اوبر از آنها نام برده شد کمتر شناخته شده باشد، اما بدون شک او فرد شايسته اي براي اين شغل بوده است. عبور از مسيري که او پيش رو دارد، چندان آسان نيست.

اوبر در ماه هاي اخير درگير رسوايي هاي اخلاقي بوده است. آنچه در مورد او مي دانيم را مرور مي کنيم؛ در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

1) او اکسپديا را به رشد و سودآوري قابل توجه رساند

خسروشاهي توانست قلمرو فعاليت اکسپديا را به بيش از 60 کشور گسترش دهد. او به واسطه تملک ديگر برندهاي مصرفي مثل سايت هاي رزروسازي همچون Travelcity و Orbitz و نيز سايت اجاره خانه HomeAway توانست اکسپديا را به يک شرکت مسافرتي آنلاين بزرگ تبديل کند. اکسپديا اکنون سودآوري قابل توجهي دارد و ارزش آن به 23 ميليارددلار مي رسد. کارشناسان مي گويند چنين سابقه اي مي تواند به جلوگيري از ضررهاي مالي گسترده اوبر کمک کند. خسروشاهي در مصاحبه اي با شبکه CNBC بر تمرکز اکسپديا روي تسهيل خدمات رساني مسافرتي براي نسل جديد از طريق گوشي هاي هوشمند تاکيد کرده بود که اين نگرش براي اوبر که مي خواهد ردپاي جهاني قوي در حمل ونقل، ارسال غذا و حتي جابه جايي بدون راننده داشته باشد، بسيار مناسب است.

2) او مخالف دونالد ترامپ است

وقتي بيش از 100 شرکت حوزه تکنولوژي به کمپين تحريم قانون مهاجرتي ترامپ پيوستند، اکسپديا در کنار شرکت آمازون جزو اولين ها بود.

3) او سوابق متنوعي دارد

خسروشاهي 48 ساله مدرک کارشناسي مهندسي خود را از دانشگاه براون دريافت کرد و سپس هفت سال را در شرکت سرمايه گذاري Allen & Co. گذراند. باري ديلر، از افراد بانفوذ عرصه کسب وکار و رئيس هيات مديره فعلي شرکت اکسپديا در آن زمان مشتري اين شرکت بود و خسروشاهي خيلي سريع تصميم گرفت براي او کار کند. خسروشاهي از سال 2005 مديرعامل اکسپديا شده است. او همچنين عضو هيات مديره نيويورک تايمز است که آرتور سالزبرگر تخصصش را در مسائل ديجيتال، مالي و بين المللي مي ستايد. ديويد کاس، استاد امور مالي در دانشگاه مريلند در مورد خسروشاهي مي گويد: «او تجربه مديرعاملي غني در سني نسبتا پايين را دارد. جواني و تجربه قابليت هاي بسيار مهمي در سيليکون ولي محسوب مي شوند.»

4) او معامله گر است و مي تواند اوبر را به سوي IPO سوق دهد

مايکل فار، رئيس شرکت مديريت سرمايه گذاري فار، ميلير اند واشنگتن مي گويد: «خسروشاهي يک نوآور استراتژيک است و نشان داده اين توانايي را دارد که معامله هاي به موقعي در اکسپديا انجام دهد.» اين مهارت ها مي توانند به شرکت اوبر کمک کنند رقيب اصلي داخلي خود، يعني شرکت ليفت (Lyft) را پشت سر بگذارد. کارشناسان مي گويند در کنار ايجاد فرهنگي تازه براي کارکنان، قرار دادن اوبر در مسير سودآوري جزو اولين وظايف خسروشاهي است. با توجه به موقعيتي که او در سيليکون ولي و وال استريت دارد، به نظر مي رسد سرمايه مهمي براي سوق دادن اوبر به سمت عرضه عمومي سهام باشد. براي سرمايه گذاراني که نسبت به اعتبار شرکتي مثل اوبر ترديد دارند، خسروشاهي گزينه اي بود که مي تواند وجهه اين شرکت را اصلاح کند. کارشناسان مي افزايند به واسطه ارتباطات، تجربه و سوابقي که او دارد، بانک ها و شرکت هاي سرمايه گذاري تمايل بيشتري به همکاري با اوبر پيدا مي کنند؛ به ويژه اگر اين شرکت عرضه عمومي شود.

5) تراويس کالانيک، مي خواست جفري ايملت جانشينش شود

اگرچه کالانيک ديگر مديرعامل اوبر نيست، اما سهام زيادي در اين شرکت دارد و در ميان هيات مديره داراي نفوذ است. به هر حال، بسياري از اعضاي هيات مديره اعتقاد داشتند جفري ايملت، مديرعامل سابق شرکت جنرال الکتريک، تخصص نرم افزاري لازم را براي اداره يک شرکت ديجيتالي ندارد. بسياري از اعضاي هيات مديره در عوض، طرفدار ويتمن بودند. خسروشاهي حکم آتش بس را داشت و سومين گزينه قابل قبول بود. به هر حال، او جايگاه موفق خود را در شرکتي باثبات و در حال رشد ترک مي کند تا با چالش هايي در يک شرکت بي ثبات، سرشار از مشکل و البته بزرگ تر مواجه شود.

6) او جايگاهي رشک برانگيز دارد

خسروشاهي به خاطر پاداش سال 2015 که طي بسته سهام بلندمدت به ارزش 8/ 90 ميليون دلار از اکسپديا دريافت کرد، از سوي سايت Equilar به عنوان مدير عاملي که بيشترين دستمزد را در آمريکا دريافت کرده، معرفي شد. اين موضوع به تيتر رسانه ها تبدل شده بود. در همان سال ارزش سهام اکسپديا 47 درصد و کل درآمد اين شرکت 16 درصد افزايش يافت.

 

 

منبع: دنياي اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱