غول های فناوری تله پاتی می کنند

شرکت های بزرگ و شناخته شده در حوزه فناوری تلاش های پرشماری برای ارتقای سطح تکنولوژی و به کارگیری هوش مصنوعی در سیستم های نوین خود انجام می دهند. از سوی دیگر تعداد زیادی از این شرکت ها برای پروژه های مختلف فعلی خود به شکل آزمایشی از فناوری های نوین کمک می گیرند.

در این میان به نظر می رسد برخی شرکت های شناخته شده نیز در تلاشند تا بین ذهن و مغز انسان و هوش مصنوعی پلی ارتباطی خلق کنند. شرکت های فیس بوک و گوگل از فعالان نام آشنای این عرصه هستند.

فیس بوک

خبرهایی که اخیرا از شرکت فیس بوک منتشر شده، حاکی از استخدام کارشناسان علوم اعصاب، نورولوژیست ها و سایر متخصصین حوزه مغز و اعصاب برای ساخت شبکه اجتماعی هوشمند «تله پاتی محور» است. این پروژه که زیر پرچم پرونده تکنولوژی های آینده در دست اجراست، با هدف اجرای ارتباط بین مغز و رایانه ایجاد شده است.

انتشار رسمی این خبر در حالی رخ می دهد که پیش از این نیز خبرهایی جنجالی در مورد تلاش های مدیران فیس بوک برای راه اندازی سیستم های مخفیانه جاسوسی از مغز انسان منتشر می شد؛ شایعاتی که حکایت از تلاش برای برقراری ارتباط بین ذهن انسان و رایانه برای انتقال تجارب و اطلاعات شخصی داشتند. این خبرها تا جایی پیش رفته بود که حتی برخی کاربران فیس بوک نیز نگران امنیت اطلاعات خود شده و کار با این شبکه اجتماعی را خطرناک ارزیابی می کردند.

اما اکنون فیس بوک با پرده برداری از اهداف و تلاش های خود نه تنها شائبه ها را پایان داده است، بلکه بسیاری از افراد را مشتاق شرکت در این پروژه و امتحان نمونه های آزمایشی آن کرده است. براساس اطلاعات اولیه، این پروژه قصد دارد با توسعه مهندسی رابطه و ایجاد یک کانال ارتباطی بین ذهن کاربران و رایانه یک پلتفرم آینده نگر و پیشرو ایجاد کند.

این پلتفرم قادر خواهد بود ارتباطات بین کاربر و رایانه را افزایش داده و بدون نیاز به دخالت مستقیم کاربر و تنها با برقراری یک رابطه مشابه با تله پاتی به انجام فرمان های مختلف کاربران بپردازد. در صورت تحقق این هدف می توان آینده ای فوق العاده را برای شبکه هایی مثل فیس بوک تصور کرد.

گوگل

اما گوگل از دیگر شرکت هایی است که در تلاش است تا با ایجاد ارتباط بین ذهن انسان و انواع نرم افزارهای رایانه ای، شیوه ای نوین از ارتباطات بین انسان و فضای مجازی خلق کند. این پروژه که به Google Brain  مشهور شده است، سال هاست تحت سرپرستی یک تیم حرفه ای مدیریت می شود.

دایان گرین یکی از مدیران ارشد این پروژه در خصوص Google brain می گوید: این یک پروژه بلند مدت است که بی شباهت با فیلم های علمی و تخیلی نیست. درواقع این پروژه در تلاش است با شبیه سازی روابط بین نرون های مغزی انسان، یک نمونه هوشمند و استثنایی از ارتباطات تکنولوژیک ایجاد کند. اما این تنها یک پوسته ظاهری در خصوص پروژه گوگل است و تا زمانی که به طور رسمی رونمایی نشود، قابل بررسی نخواهد بود.

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱