ضرورت ERP برای کسب و کار امروز

ERP چیست و چه ویژگی های دارد؟
در دنیای پیچیده وپرسرعت امروز انجام محاسبات در سطح سازمانی با کمترین خطا و بیشترین سرعت از اولویت های هر سازمان می باشد. یک سیستم کارآمد ERP می تواند هر آنچه یک سازمان در اختیار دارد اعم از کالا-نیروی انسانی-تجهیزات و ماشین آلات و …و همینطور اساسی ترین فرآیندها (حسابداری- حقوق و دستمزد- تولید- فروش- خدمات پس از فروش و منابع انسانی ) را در یک مجموعه یکپارچه و منسجم نرم افزاری تعریف کند و دقیق ترین تحلیل ها ومحاسبات را به طور یکپارچه و هوشمند در اختیار سازمان ها و مدیران ارشد قراردهد.

ویژگی های یک نرم افزار ERP خوب چیست؟
اولین و مهمترین شاخص یک نرم افزار کارآمد ماژولار بودن و انعطاف پذیری متناسب با هر نوع کسب و کار و امکان تعریف و توسعه عملکردها (بومی کردن نرم افزار) می باشد. داشتن پایگاه داده مشترک برای ثبت تمام داده ها و افزایش سرعت و آسان شدن فرآیندها و بدست آوردن دقیق ترین نتایج و تحلیل ها در مقایسه با روش های دستی و سنتی قدیم از دیگر مزایای این سیستم می باشد.
هماهنگی بیشترو اثربخش تیم های مختلف و افزایش سرعت در ارائه خدمات به مشتریان داخلی و خارجی و همینطور شناسایی فرصت ها و اتخاذ مهمترین تصمیم ها و استراتژی ها برای مدیران ارشد از دستاوردهای دیگر این سیستم نرم افزاری می باشد. سیستم ERP موجب کاهش هزینه های جاری و استفاده بهینه از منابع مالی و سرمایه های سازمان می شود. داشتن این امکانات در دنیای رقابتی کسب و کار ها شما را چندین گام جلوتر از رقیبان قرار می دهد.

هزینه های استقرار ERP چقدر است؟
استقرار سیستم مدیریت منابع سازمانی یا همان ERP زمان بر و هزینه زاست و در مراحل پیاده سازی و استقرار و به روز آوری آمادگی ویژه ای می طلبد. محاسبه هزینه خرید و پشتیبانی سالیانه نرم افزار ERP و محاسبه بازگشت سرمایه به طور مستقیم مشکل نیست ولی هزینه های غیر مستقیم و پنهان در حین پیاده سازی و مشکلات احتمالی در طی مسیر استقرار به راحتی قابل محاسبه نیست.
سیستم های ERP بسته به اینکه روی سرورهای شرکت شما هاست شوند یا Cloud خریداری کنید هزینه های متفاوتی دارد.
هزینه های به روز رسانی و خدمات پشتیبانی در بستر سخت افزاری و شبکه مناسب هم چالش دیگر پیش روی شماست. استفاده از خدمات مشاوره و سفارشی سازی و آموزش کاربران سیستم و همچنین بهبود عملکرد و فرآیندهای سازمانی می تواند زمان بر و هزینه ساز باشد.حتی ممکن است در طول اجرای اولیه ERP با کاهش بهره وری و خستگی و نارضایتی مشتریان و کارکنان روبرو شوید .
در کل محاسبه هزینه های استقرار این سیستم با توجه به ویژگی ها و محدودیت های هر کسب و کاری پیچیده و زمان بر و مستلزم استفاده از مشاوران کارآزموده و باتجربه در همان حوزه کاری می باشد.

تفاوت ERP با MIS
در سیستم اطلاعات مدیریت (MIS) هر یک از سسیتم های نرم افزاری حسابداری، خرید و فروش، انبار ، CRM و… ماهیت اصلی خودرا حفظ می کنند و اطلاعات در پایگاه داده های جداگانه نگهداری می شود، این در حالی است که سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) همه ی این اطلاعات را در یک مجموعه واحد بدون داشتن همه این سیستم ها ودر یک پایگاه داده ذخیره سازی می کند و نگاهی نوین با رویکرد برون سازمانی و مشتری مداری مانند یک سیستم جامع در برگیرنده تمام این سیستم ها می باشد.
یکی از مهمترین دلایل شکست پروژه ERP در سازمان های ایرانی عدم آگاهی از تفاوت میان MIS و ERP و روال متفاوت فرآیندهای آنهاست.

ERP ایرانی یا خارجی
دو شرکت Oracle و Sap غول های تولید کننده ERP در دنیا هستند . برخلاف تصور عده ای که ما در ایران ERP نداریم در سال های اخیر شرکت های موفقی در زمینه تولید و پیاده سازی نرم افزار های مالی و مدیریتی داشتیم. یکی از مهمترین مشکلات نرم افزارهای خارجی در ایران عدم پشتیبانی و اعمال تغییرات به دلیل وجود تحریم هاست. از دیگر مشکلات می توان بومی نبودن و عدم انطباق با قوانین کسب و کار در ایران اشاره کرد. در سسیتم های ERP ایرانی نیز مانند نمونه های خارجی امکان تعریف بودجه و زمان در پروژه های مختلف و همچنین امکان سفارشی سازی بنا به نیاز مشتریان وجود دارد.

کلام آخر
سیستم های ERP علیرغم مزایا و منافع بسیاری که برای سازمان ها و موسسات دارد تغییرات بنیادی و استراتژیکی در تجارت شما بوجود می آورد به همراه این تغییر و رشد نیاز به مشاور ی با تجربه کافی در طیف گسترده کسب و کارها دارد. شرکت مشاورین پگاه سیستم با حدود دو دهه حضور موفق در بازار سیستم های مدیریت در ایران توانسته با تولید ERP در زمره نخستین شرکت های ایرانی پیشرو در این حوزه عمل کند.

 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱