صعود و سقوط بانك لمون برادرز

لمون برادرز، نامي كه امروز بيش از هر چيز تداعي گر بحران اقتصادي و دوران بيكاري فراگير است.

بنگاهي كه با سقوط خود در 15 سپتامبر 2008 آغاز بحران بازارهاي مالي را رقم زد، در طول بيش از يك قرن حيات خود، نقشي اساسي در پيشرفت آمريكا بازي كرده است؛ شركت پگاه سيستم شما را دعوت مي كند تا ادامه ماجراي برادرز را بخوانيد.

هنري لمون، پايه گذار لمون برادرز در سال 1844 از آلمان به آلاباماي آمريكا مهاجرت كرد. او در مونتگومري يك خواربارفروشي كوچك به راه انداخت. در 1850 برادران هنري يعني امانوئل و مير نيز به هنري پيوستند و نام لمون برادرز (برادران لمون) را بر كسب و كار خود نهادند.

هنري پنج سال بعد و در حالي كه تنها 33 سال داشت درگذشت و اداره امور از آن پس براي مدت تقريبا چهل سال در دست دو برادر ديگر قرار گرفت. تا سال هاي دهه 1920 سياست لمون برادرز اين بود كه هيچ كس خارج از افراد خانواده در سرمايه گذاري، شراكت نداشته باشد.

با فاصله كمي از زمان تاسيس لمون برادرز از يك كسب و كار فروشندگي صرف به يك بنگاه تجارت كالا تغيير ماهيت داد و براي كشاورزان منطقه مونتگومري پارچه خريد و فروش مي كرد. همين كسب و كار باعث شد كه در سال هاي دهه 1850 لمون برادرز تسلط زيادي بر اقتصاد جنوب ايالات متحده پيدا كند و به «سلطان پارچه» شهرت يابد.

توسعه شركت و شراكت جزئي با جام وسلي براي ساخت يك انبار پارچه، به لمون برادرز اين امكان را داد كه در خريد و فروش هاي بزرگ تري شركت داشته باشد. تاسيس يك شعبه در نيويورك در 1858 علاوه بر اينكه امكان حضور هر چه موثر تر شركت در كسب و كار تجارت كالا را فراهم كرد، نقطه آغاز ورود لمون برادرز به بازارهاي مالي را نيز رقم زد.

جنگ هاي شمال و جنوب آمريكا كه از جمله نتايج آن پايان برده داري بود، براي لمون برادرز كه بيشتر فعاليت خود را بر كشاورزي در جنوب آمريكا متمركز كرده بود، دشواري هاي زيادي پديد آورد. پس از جنگ نيز كه شركت بار ديگر فعاليت خود را آغاز كرد، تمركز كسب و كار خود را به دفتر نيويورك و فعاليت هاي مالي تغيير داد. در سال 1870 لمون برادرز با تاسيس دفتر تجارت پارچه در نيويورك، در واقع اولين بنگاه تجارت كالا با قراردادهاي آتي را پديد آورد.

اين فعاليت ها كم كم گسترش يافت و علاوه بر پارچه كالاهاي ديگري چون قهوه و فرآورده هاي نفتي را نيز در برگرفت. پايگاه مستحكم بنگاه در جنوب و پيوندهاي قوي كه در شمال ايجاد كرده بود، باعث شد تا در 1867 لمون برادرز به عنوان عامل مالي دولت آلاباما انتخاب شود و در فروش اوراق قرضه دولت آلاباما همكاري داشته باشد.

بناي بنگاه مالي:

با توسعه سريع بازارهاي مالي در آمريكا لمون برادرز نيز فعاليت هاي خود را از تجارت كالا به فروش و تجارت اوراق بهادار نيز گسترش داد. در سال 1877 لمون برادرز به عضويت بازار تجارت سهام نيويورك در آمد.

اين در واقع نقطه آغاز تحول لمون برادرز از يك كسب و كار تجارت كالا به يك بنگاه مالي بود. لمون برادرز همچنين فعاليت در زمينه ارائه مشاوره مالي را نيز آغاز كرد. رابرت لمون نوه امانوئل كه در ميان سال هاي 1925 و 1969 اداره امور بنگاه را بر عهده داشت، فعاليت هاي شركت را به سمت سرمايه گذاري در صنايع نوظهور و با رشد بالا مثل خطوط هوايي و انيميشن جهت دهي كرد. در عين حال لمون برادرز همچنان در صنايع خرده فروشي فعال بود.

يكي از اولين بنگاه هاي مالي كه به صنايع مربوط به امور سرگرمي توجه نشان داد، لمون برادرز بود. با توسعه صنايع انيميشن در آمريكا لمون برادرز به تامين مالي يك شبكه راديويي، شركت پارامونت پيكچرز و شركت معروف فاكس قرن بيستم كمك كرد. در سال هاي آغازين قرن بيستم لمون برادرز در تامين مالي چند شركت نفتي نيز همكاري كرد.

بحران اقتصادي دهه سي در آمريكا حتي بنگاه هاي بزرگي چون لمون برادرز را با دشواري هاي زيادي مواجه كرد. اما بنگاه توانست با تكيه بر روش هاي نوآورانه براي تامين مالي از بحران اقتصادي دهه سي جان سالم به در برد. در دهه پنجاه و با توسعه فن آوري هاي الكترونيك و رايانه اي، لمون برادرز به سرمايه گذاري در اين صنايع روي آورد و به عنوان مثال يكي از سرمايه گذاران شركت اينتل، لمون برادرز بود.

در دهه هفتاد مانند بسياري ديگر از شركت هاي آمريكايي لمون برادرز نيز حوزه فعاليت خود را به خارج از آمريكا گسترش داد و دفاتري در اروپا و آسيا تاسيس كرد.

پس از آن لمون برادرز همواره با جست و جوي فرصت ها و صنايع رو به رشد براي سرمايه گذاري، به توسعه خود ادامه داد. دفاتر اين شركت در برج هاي تجارت جهاني در سپتامبر سال 2001 مورد حمله قرار گرفته و تخريب شد و از سال 2002 اداره مركزي لمون برادرز به دفتر ديگري در منهتن منتقل شد، اما بحران وام هاي بدون پشتوانه در سال 2008 اين بنگاه 160 ساله را گرفتار كرد و لمون برادرز، اولين بنگاه مالي آمريكايي بود كه در پاييز سال 2008 اعلام ورشكستگي كرد. به دنبال اعلام ورشكستگي، دارايي هاي شركت به بنگاه هاي ديگري مانند بانك باركلي فروخته شد.

 

منبع: دنياي اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱