شریل سند برگ، بانوی اول فیسبوک

شریل سند برگ را باید در فهرست تاثیرگذار ترین زنان قرن بیست و یکم دانست. این خانم چهل و شش ساله آمریکایی، با 1 میلیارد دلار ثروت، عضو باشگاه زنان میلیاردر جهان هست.

او علاوه بر تخصص در امور فناوری اطلاعات و کسب و کار، یک نویسنده سرشناس نیز محسوب می شود. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه شويد تا بيشتر درباره او بدانيد.

در حال حاضر، از ژوئن 2010 میلادی تا کنون، به عنوان نخستین زن در هیئت مدیره شرکت فیس بوک انتخاب شد. پیش از ورود به فیس بوک، ایشان به عنوان معاونت فروش آنلاین جهانی گوگل مشغول به کار بود و اتفاقاً بنیانگذار سرویس خدمات خیرخواهانه گوگل به نام Google.org هست که سالانه چند صد میلیون دلار کارهای خیریه در دنیا انجام می دهد. پیش از حضور در گوگل، خانم سندبرگ، رییس کارکنان وزارت خزانه داری ایالات متحده بود.

او در سال ۱۹۶۹ در شهر واشنگتن دی سی و در خانواده ای یهودی به دنیا آمد. پدرش چشم پزشک بود و مادرش دکترای ادبیات فرانسوی داشت. اما الگویش مادربزرگی بود که تاثیری به سزا در زندگی وی گذاشت. زنی که در خانواده ای فقیر در نیویورک به دنیا آمده بود و یک تنه با غلبه بر همه سختی ها، توانسته بود تحصیلاتش را تمام کند و خانواده اش را ثروتمند سازد. خانواده شریل زمانی که او نوجوان بود، به میامی نقل مکان کردند. شریل پس از اتمام تحصیلات ابتدایی برای ادامه تحصیل در رشته اقتصاد، وارد دانشگاه Harvard شد و مدرک لیسانس خود را در این رشته با رتبه ای ممتاز گرفت. کمی بعدتر در رشته مدیریت بازرگانی این دانشگاه پذیرش گرفت و با اختلافی چشم گیر از سایر هم کلاسی هایش، موفق به اتمام این دوره شد.

مجله TIME در سال 2010، خانم سند برگ را در فهرست معروف 100 زن تاثیرگذار جهان قرار داد. سبد سهام ایشان در فیس بوک و دیگر شرکت های دنیای فناوری سبب شده است تا این زن خلاق و متفکر دنیای کسب و کار، ثروتی معادل 1 میلیارد دلار را در اختیار داشته باشد. وی تا کنون دو بار ازدواج کرده است که همسر قبلی ایشان، دیو گولد برگ، دو ماه پیش درگذشت. مرگ همسر ایشان، سبب شد تا وی، مرثیه نامه ای 1700 کلمه ای در سوگ از دست دادن همسرش در فیس بوک بنویسد که بازتاب جهانی پیدا کرد به گونه ای که، قریب به 908 هزار کاربر فیس بوک، به باز نشر و لایک این سوگ نامه پرداختند.

وی در اواخر دهه نود میلادی، در شرکت مشاوره مشهور بین المللی مک کنزی McKinsey & Company به عنوان مشاور مدیریت فعالیت می کرد و پس از آن به خزانه داری امریکا رفت و دستیار پروفسور لری سامیت، مشاوره مالی بیل کلینتون، رییس جمهور وقت آمریکا شد. یکی از مسئولیت های وی، بررسی کمک های مالی و بخشودگی بدهی های کشورهای در حال توسعه آسیا بخاطر بحران مالی آسیا در اوایل قرن بیست و یکم بود. در سال 2001، شریل به گوگل پیوست و فعالیت های موثری دراین شرکت در عرصه کسب و کار و مدیریت رفتارهای خیرخواهانه انجام داد. حضور ایشان در گوگل، 7 سال به طول انجامید. تبلیغات و بازاریابی در شرکت گوگل، در نخستین دهه هزاره سوم، کاملاً تحت سیطره ایده های خانم شریل سندبرگ هدایت شد.

در اواخر 2007 میلادی، مارک زاکربرگ، رهبر فیس بوک، شریل را در یک میهمانی کریسمس که توسط دان روزنویگ Dan Rosensweig ترتیب داده شده بود، ملاقات کرد. خانم شریل بر اساس بررسی مدارک و منابع، دران زمان، مشغول بررسی تصدی پست مدیریت در شرکت واشنگتن پست بود. زاکربرگ، به دنبال یک مدیر ارشد عملیاتی OOC برای شرکت بود که به فکر شریل سند برگ افتاد. دیدار سندبرگ با زاکربرگ در اجلاس اقتصاد جهانی که هر ساله در داووس سوئیس برپا می شود، سبب شد تا از مارچ 2008، شریل به فیس بوک برود. از زمان حضور شریل در غول شبکه های اجتماعی اینترنت، وی به فکر سودآور تر کردن شرکت بود. ایده شریل بود که رهبران فیس بوک را متقاعد کرد تا تبلیغات را وارد عمل کنند. 2 سال پس از حضور شریل در فیس بوک، این شرکت کاملاً سودآور شد.

زاکربرگ در سال 2010 میلادی با انتشار مطلبی در وبلاگ رسمی فیس بوک، موفقیت کسب و کار بین المللی فیس بوک را مدیون ایده های خلاق خانم سند برگ اعلام کرد. این اطلاعات را در پرتال NEWSROOM.FB.COM مشاهده کنید. قریب به 31 میلیون دلار خانم سندبرگ، از رهبران فیس بوک پاداش گرفت. در همان سال، ایشان به هیئت مدیره فیس بوک راه یافت. اکتبر 2010 بود که نشریه بیزینس اینسایدر اعلام کرد که ارزش روز سبد سهام خانم سندبرگ بیش از 790 میلیون دلار تخمین زده می شود. اکنون، 17 میلیون سهم فیس بو ک، در اختیار خانم شریل سند برگ هست. فعالیت در شرکت هایی چون والت دیزنی، هافتینگتون پست، مرکز توسعه جهانی و استارباکس، از جمله دیگر فعالیت های کسب و کار موفق بانوی نخست فیس بوک به شمار می رود.

شریل سندبرگ، یک متخصص فناوری اطلاعات و یک میلیاردر خیر خواه هست که برای توان افزایی زنان، تلاش های زیادی می کند. سرویس موفقیت پرتال برترین ها، بزودی، به بازخوانی یکی از سخنرانی های تاثیرگذار خاتم سندبرگ اشاره خواهد کرد تا مخاطبان خانم پرتال برترین ها، با ایده های آرمانی یکی از زنان موفق جهان آشنا شوند.

«زنان به پیش» خطابه ای فمینیستی نیست. سندبرگ، بانوان اول فیس بوک، دراین کتاب، معتقداست که زنان همچون او، از دیدگاه های افراطی فمینیست های دهه های ۶۰ و ۷۰، فاصله ای فراوان دارند. این درک در زنان این قرن رخ می نمایاند که زنان موقعیت های ویژه جسمی دارند، باردار می شوند و آماج خشونت قرار می گیرند. زنان واقع بین امروز با توجه به چنین شرایطی باید مسیر پیشرفت خود را بیابند. او معتقد است دنیای کسب و کار امروز میدان جنگ نیست و زنان و مردان نه حریف یکدیگر، بلکه پا به پای یکدیگر در مسیر حرکت و پیشرفت قرار دارند و انتظار می رود این درک وجود داشته باشد که زنان نیمی از این دنیا هستند و این حق را دارند که بدون موانعی افزون بر آنچه برای مردان وجود دارد به پیش بروند. سندبرگ می گوید: «افزایش شمار زنان در مناصب قدرت عنصری ضروری برای برابری حقیقی است.» در عین حال معتقد است: «برای موفقیت و شادی یک تعریف وجود ندارد.

زنان به پیش» بیانیه نیست، اتوبیوگرافی هم نیست. بلکه داستانی آموزنده است که در ورای آن اعتماد به نفس زنی که به موفقیت های خیره کننده در جهان مردانه کسب و کار دست یافته است، رخ می نمایاند و دیگر زنان را دعوت می کند تا با بهره گیری از آموزه های این کتاب به خود واقعی خویش ورای نگاه های جنسیتی، که سنت و مدرنیته هیچ یک از آن مبرا نیستند، بنگرند و با اعتماد به نفس و خودباوری «به پیش» بروند.

سندبرگ مدیری است که در آینده بسیار بیشتر از او و دستاوردهایش خواهیم شنید، زنی که معیارهای ثابت مدیریتی در عرصه تجارت را به چالش کشید و نشان داد که زنان می توانند با اراده و دانشی که دارند باعث پیشرفت و ترقی شرکت ها شوند.

 

منبع: برترین ها

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱