شریل سندبرگ؛ زنی که مسیر دنیای مردانه را تغییر داد

«زنان توانایی انجام کارهای بالادستی را ندارند»، «زنان تمایلی ندارند که در مقام های بالا کار کنند»، «زنان به لحاظ فیزیکی موانعی دارند که نمی توانند در برخی شغل ها کار کنند»؛ این ها بخشی از دلایل و پیش فرض های اشتباه و در عین حال رایجی است که در مورد زنان و کار حرفه ای وجود دارد.

همین که زنانی در طول تاریخ پیشرفت کرده و به مقام های بالایی دست یافته اند نشان می دهد که این پیش فرض ها اشتباه هستند. آنچه باعث عدم پیشرفت شغلی زنان در طول تاریخ شده، شرایط فیزیکی یا وضعیت ذاتی آن ها نیست. مشکل ریشه در بیرون و محیطی خارج از درونِ زن دارد.
به همین دليل است که سیمون دوبووار نویسنده فمینیست می گوید: «یک انسان زن زاده نمی شود بلکه تبدیل به زن می شود.» او به نقشی که دختران از سنین کودکی در بخش های مختلف جامعه به عهده می گیرند اشاره می کند و این طور استنباط می کند که زن ها در حقیقت در متن جامعه زن می شوند. البته قطعاً هیچ کس تا این اندازه مقهور محیط بیرونی خود نیست اما در مورد فشارهای محیطی که روی زنان بوده، می توان اینطور استنباط کرد که زنان در حقیقت به واسطه محیط بیرونی خود با موانعی برای پیشرفت روبه رو شده اند. زنانی که با این موانع محیطی روبه رو نبوده اند، با استعدادی که مثل مردان داشته اند راهی برای پیشرفت خود پیدا کرده اند. به هر حال امروز زنان ثابت کرده اند که می توانند به غیر از نگهداری از خانه و فرزند، مسئولیت های بزرگ دیگری نیز در جامعه بپذیرند و مشغول به کار بشوند. شریل سندبرگ اولین خانم عضو هیئت مدیره فیس بوک و یکی از هزاران زنی که این را با موفقیت خود به جهانیان ثابت کرده است. او ثابت کرده که زن ها هیچ گاه ناتوان زاده نشده اند و توانایی پذیرش هر شغلی را دارند.
شریل سندبرگ در سال ۲۰۱۰ یک سخنرانی تد با موضوع «چرا رهبران زن در جهان کم هستند» ارائه می دهد، فیلم این سخنرانی میلیون ها بار دیده می شود و او به این فکر می افتد که مسیر رسیدنش به موفقیت را به صورت کتابی به چاپ برساند و در آن زنان را در راه رسیدن به اهداف بلندپروازانه در زندگی و شغل تشویق کند.
شریل سندبرگ معتقد است زنان شاغل حداقل دو شغل دارند: یک شغل خارج خانه و شغل دیگر نگهداری از خانه و خانواده. او از زنان می خواهد باورهای قدیمی را دور بریزند و به ایمان داشته باشند که می توانند بین زندگی خانوادگی و شغلی خود تعادل برقرار کنند. مصداق این تعادل زندگی سندبرگ است که علی رغم باردار بودن، از کارهایش باز نماند، موقعیت خود را حفظ کرد و به رؤسا و همکاران مرد خود فهماند که به او احترام بگذارند و شرایط را برای کار کردن زنان ساده تر کنند. در ابتدای کتاب سندبرگ از دوران کارش در گوگل می گوید که چگونه مدیرانش را قانع کرده که مکانی نزدیک به درب خروجی پارکینگ برای کارمندان باردار درنظر بگیرند.
کتاب تغییر مسیر پیام هایی هم برای مردان دارد: زنان را حمایت کنید. قطعاً امروزه زنان از موقعیت اجتماعی بهتری نسبت به قرن ها یا دهه های گذشته برخوردارند اما هنوز هم فضای پیشرفت برای آن ها به شکل مطلوب وجود ندارد. همسران زنان شاغل باید نیمی از وظیفه مراقبت از فرزندان را بر عهده بگیرند و به آن ها انگیزه بدهند تا نگران وظایف خانوادگیشان نباشند و بتوانند به سادگی پیشنهادهای کاری بهتر با مسئولیت های بیش تر را بپذیرند.
البته این کتاب انتقادهایی را هم به همراه داشته است. به عنوان مثال در مطلبی که واشنگتن پست در نقد کتاب منتشر کرده، آمده است: «فراموش نکنیم که او مانند دیگر کسانی که از آن ها یاد می کند ثروتمند، پولدار، سفید پوست، متأهل و تحت حمایت وسیعی بوده است، همچنین زن ها را به تقلید از رفتارهای مردانه تشویق می کند، پیشنهاد می دهد همسران خود را از مردان قدرتمند برگزینند و … . آیا به این معنی نیست که زنان به خودی خود نمی توانند کاری را انجام دهند؟»
به هرحال ۱ میلیارد و ۲۹۰ میلیون دلار؛ عدد کوچکی نیست؛ این دارایی شریل سندبرگ در سال ۲۰۱۶ است و جالب آنکه در مقابل منبع این ثروت ذکر شده است: خودساخته. به علاوه وقتی متوجه می شویم که سندبرگ با داشتن دو فرزند و ۴۷ سال سن و مرگ همسرش در سال ۲۰۱۵ چنین موفقیت هایی بدست آورده است باید اقرار کنیم او فردی خاص و متفاوت است. زنی که موفق شده در دنیای کاری و حرفه ای مردان جایی برای خود به عنوان یک زن باز کند.
او سال هاست که به عنوان مدیر ارشد اجرایی فیسبوک مشغول به کار است -نفر دوم غول رسانه ای جهان پس از زاکربرگ. شریل سندبرگ در سال ۲۰۱۲ جزو ۱۰۰چهره برتر مجله تایم و هفتمین نفر فهرست قدرتمندترین زنان جهان در سال ۲۰۱۶ از دید مجله فوربز قرار گرفت. این زن امریکایی در بنیاد خیرخواهانه گوگل و همچنین وزارت خزانه داری ایالات متحده امریکا فعالیت داشته است و با همه فعالیت های خود ثابت کرده که زنان می توانند در دنیای حرفه ای و کاری جایگاهی بالا و رسمی داشته باشند. سندبرگ را به دلیل فعالیت هایش در گوگل و فیس بوک به عنوان یکی از موفق ترین و موثرترین زنان در دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین یکی از معماران عصر دیجیتال می شناسند. یکی از نکات جالب در مورد سندبرگ این است که علاقه ای به برنامه ریزی ندارد. او معتقد است برنامه ها به درد خندیدن می خورند؛ شریل همچنین به زنان توصیه می کند که هیچ گاه نترسند. او می گوید: «اجازه ندهید ترس ها، آرزوهای تان را نابود کنند.»

او به عنوان یک زن موفق شد مسیر پیشرفت زندگی شغلی خود را تغییر بدهد؛ سندبرگ با ظرافتی زنانه موفق شد هنجارهای مرسوم در رابطه با زنان و همچنین شغل های مردانه را بشکند و به دنیایی حرفه ای راه پیدا کند.
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱