سال آينده ميلادي، دريچه اي رو به فناوري هاي نوين فروش

سال 2016 به روزهای پایانی خودش نزدیک می‌ شود و با این اوصاف است که کارشناسان و تحلیلگران به دنبال بررسی و پیش‌بینی روندها و جریانات احتمالی صنایع و بخش‌ های مختلف در سال آینده

سال 2016 به روزهای پایانی خودش نزدیک می‌ شود و با این اوصاف است که کارشناسان و تحلیلگران به دنبال بررسی و پیش‌بینی روندها و جریانات احتمالی صنایع و بخش‌ های مختلف در سال آینده میلادی هستند تا بتوانند آمادگی بیشتری برای هماهنگی با آنها داشته باشند. ازآنجا‌که تکنولوژی این روزها به‌عنوان یک صنعت مهم و تاثیرگذار شناخته می ‌شود، کارشناسان موسسه تحقیقاتی گارتنر حالا به بررسی برترین روندهای تکنولوژی در سال آینده میلادی پرداخته‌ اند؛ روندهایی استراتژیک برای اغلب سازمان‌ ها، نهادها و شرکت ‌ها.

 

«دیوید کرلی» یکی از مدیران میانی موسسه گارتنر در این مورد می‌ گوید: «روندهای تکنولوژی در سال 2017 مرحله جدیدی برای ایجاد شبکه دیجیتال هوشمند هستند.» شبکه هوشمند در همه جا «پدیده‌ای است که به زودی شیوه انتقال اطلاعات و تعامل از طریق ابزارهای تکنولوژی را متحول کرده و راهکارهای تازه ‌ای را برای نفوذ یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به زندگی روزمره همه ما فراهم می ‌کند. روندهای دیگر تکنولوژی در سال آینده هم روی دنیای دیجیتال و شیوه ‌ای که دنیای فیزیکی و دیجیتال را بیشتر به هم می ‌بافد و مرتبط می‌ کند، متمرکز شده ‌اند.»
با این اوصاف 10 روند استراتژیک و مهم تکنولوژی در سال 2017 عبارتند از:
هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیشرفته هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیشرفته در واقع ترکیبی از تکنولوژی‌ها و تکنیک‌های زیادی هستند. یادگیری ماشینی نوعی از هوش مصنوعی است که به کامپیوترها امکان آموزش و یادگیری را می ‌دهد؛ بدون آنکه لزوما برنامه‌ریزی خاصی شده باشند. یادگیری ماشینی روی توسعه برنامه ‌های کامپیوتری متمرکز است که می ‌توانند به خودشان آموزش دهند تا رشد کرده و زمان نمایش اطلاعات جدید را تغییر دهند. تکنیک‌ های پیشرفته ‌تر حالا می‌ توانند در خارج از مرزهای الگوریتم ‌های قدیمی حرکت کرده و سیستم‌ هایی را ایجاد کنند که توانایی درک، یادگیری، پیش‌بینی و عملکرد خودکار را داشته باشند. این همان پروسه‌ ای است که ماشین‌ های هوشمند را سریع ‌الانتقال می‌ کند.
نرم افزار های هوشمند: اين نرم افزار ها کاربردی هوشمند دارند؛ نرم افزار هايي هستند از قبیل Virtual Purchasing Assistant یا دستیار خرید مجازی كه انجام بعضی کارهای روزمره را آسان‌ تر کرده و کاربرانشان را به افرادی مفیدتر تبدیل می ‌کنند. نرم ‌افزار های هوشمند دیگری مانند virtual customer assistant یا دستیار مشتری مجازی، برای انجام وظایف تخصصی ‌تر در زمینه ‌هایی مانند فروش و خدمات مشتریان طراحی می ‌شوند. چنین نرم‌ افزارهايی پتانسیل و توانایی تغییر و تبدیل شدن به ماهیت اصلی کار و ساختار محیط کاری را دارند. کارشناسان موسسه تحقیقاتی گارتنر معتقدند که تا 10 سال آینده با مجازی شدن نرم افزار ها و سرویس ‌ها، همه اینها با سطوح مختلفی از هوش مصنوعی سازگار می ‌شوند. این روند طولانی و تدریجی است و با توسعه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی سرعت می ‌گیرد.
اشیای هوشمند: اشیای هوشمند به لوازم فیزیکی گفته می ‌شود که فراتر از اجرای مدل ‌های برنامه ‌ریزی سخت رفته و از کاربردهای هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی بهره می‌ گیرند تا رفتارهای پیشرفته ‌ای ارائه کرده و به شیوه ‌ای طبیعی ‌تر با محیط اطراف و مردم تعامل برقرار کنند. اشیای هوشمند از قبیل پهپادها، وسایل نقلیه خودران و لوازم خانگی هوشمند به تمام دنیای اطراف ما نفوذ می‌کنند. با این اوصاف است که گارتنر انتظار دارد اشیای هوشمند از حالت فعلی خود تغییر کرده و به مدل اشیای هوشمند مشترک تبدیل شوند.
واقعیت مجازی و افزوده: تکنولوژی‌ های همه‌ جانبه مانند واقعیت مجازی و واقعیت افزوده شیوه تعامل افراد با یکدیگر و با سیستم‌های نرم‌افزاری را تغییر می ‌دهند. کارشناسان گارتنر در این مورد می ‌گویند: «چشم‌انداز محتوای مصرفی و تجاری این تکنولوژی ‌ها و نرم افزار های مرتبط با آنها به طرز چشمگیری تا سال 2021 تکامل پیدا می‌کند. قابلیت ‌های مربوط به تکنولوژی‌ های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده با شبکه دیجیتالی ادغام خواهند شد تا یک سیستم یکپارچه ‌تر از دستگاه ‌هایی را شکل دهند که امکان هماهنگی با جریانی از اطلاعات را دارند تا نرم افزار ها و سرویس‌ها را برای کاربران شخصی ‌تر و مناسب ‌تر کنند. به این ترتیب ادغام دستگاه‌های مختلف موبایل، ابزارهای پوشیدنی، اینترنت اشیا و محیط‌های مبتنی بر حسگرهای هوشمند کاربردهای این تکنولوژی‌های همه‌جانبه را فراتر از تجربه‌های شخصی گسترش می‌دهد. اتاق‌ها و فضاها با کمک اشیای هوشمند فعال می‌شوند، ارتباطشان از طریق شبکه دیجیتال برقرار می‌شود و از این طریق هماهنگ با دنیاهای مجازی کار می‌کنند.
دوقلوهای دیجیتالی: یک مدل نرم‌افزاری فعال از یک شیء یا سیستم فیزیکی که به اطلاعات رسیده از یک حسگر برای پاسخگویی متکی است. دوقلوهای دیجیتالی شامل ترکیبی از متادیتا مانند اطلاعات دسته بندی شده، شرایط یا حالت (مکانی یا دمایی) است که می ‌تواند به راحتی مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد. حالا کارشناسان انتظار دارند که تا سه تا پنج سال آینده صدها میلیون اشیا مبتنی بر مدل‌های نرم‌افزاری دوقلوهای دیجیتالی شوند. به این ترتیب سازمان‌ها به خوبی از این دوقلوهای دیجیتالی استفاده می‌کنند تا بتوانند به شکلی فعال سرویس‌های تجهیزاتی خود را برنامه‌ریزی یا بازسازی کنند، برای تولید و عملکرد خطوط تولید کارخانه‌ها برنامه‌ریزی کنند یا امکان نقص تجهیزات یا افزایش بازدهی آنها را پیش‌بینی کنند.
بلاک‌چین و دفاتر توزیع: بلاک‌چین نوعی از دفتر توزیع است که تراکنش‌های مالی را ارزش‌گذاری می‌کند و آنها را مرتبا در بلوک‌ها به‌صورت گروهی ذخیره می‌کند. در واقع بلاک‌چین نوآوری و تکنولوژی اصلی بیت‌کوین است و به‌عنوان معیار تمام تراکنش‌های مالی در شبکه دیجیتالی پذیرفته می‌شود. یک بلوک بخش فعلی از یک بلاک‌چین است که بعضی یا تمام تراکنش‌های اخیر را ذخیره کرده و آنها را در یک بلاک‌چین به‌صورت دیتابیس دائمی ذخیره می‌کند. این مفاهیم می‌توانند در آینده‌ای نه چندان دور به عناصر مهم و اصلی تمام عملیات و تراکنش‌های مالی و بانکی تبدیل شوند.
سیستم‌های گفتاری: تمرکز فعلی روی رابط‌های کاربری گفتاری حالا بیشتر به روبات‌های چت و دستگاه‌های مجهز به میکروفن (مانند اسپیکرها، موبایل ‌های هوشمند، تبلت ‌ها، کامپیوترهای شخصی و خودروها) محدود است. این در حالی است که شبکه دیجیتالی حالا افزایش دسترسی کاربران نهایی به نرم افزار ها و اطلاعات را برای تعامل با یکدیگر، جوامع اجتماعی، دولت‌ها و کسب‌و‌کارها را در برمی‌گیرد. شبکه این ابزارها برخلاف کامپیوترهای دسکتاپ قدیمی و دستگاه‌های مختلف، می‌تواند تعامل افراد با یکدیگر را سریع و راحت‌تر کند. ارتباط میان دستگاه ‌های مجتمع در این شبکه می‌تواند هماهنگی گسترده‌ای را برای پیام‌رسانی بهتر فراهم بیاورد و تجربه‌ای از ارتباطات دیجیتالی جدید را ایجاد کند.
نرم افزار شبکه و ساختار سرویس ‌ها (Mesh App and Service Architecture یا MASA): در MASA نرم افزار هاي موبایل، نرم افزار هاي تحت وب، نرم افزار هاي دسکتاپ و نرم افزار هاي اینترنت اشیا به یک شبکه گسترده از سرویس ‌های نهایی مرتبط می ‌شوند تا در نهایت چیزی را ایجاد کنند که از نظر کاربران یک نرم افزار است. این سیستم به کاربران این امکان را می‌دهد تا راهکاری مناسب ‌سازی ‌شده برای انجام امور هدف را در شبکه دیجیتالی در اختیار داشته باشند.
پلت‌فرم‌ های تکنولوژی دیجیتال: این پلت‌ فرم ‌ها آجرهای اولیه ساختمان یک کسب و کار دیجیتالی را ارائه می ‌دهند و عامل کمک‌کننده مهمی برای تبدیل شدن به یک تجارت دیجیتالی هستند. گارتنر پنج نقطه کانونی اصلی را برای ارائه قابلیت ‌ها و مدل‌ های تجاری جدید را شناسایی کرده است که در این پلت ‌فرم ‌ها به‌کار برده می‌ شوند و شامل سیستم‌ های اطلاعاتی، تجربه مشتری، هوش مصنوعی و تحلیل داده ‌ها، اینترنت اشیا و اکوسیستم تجاری هستند. هر سازمان ترکیبی از بعضی از این پنج پلت‌فرم تکنولوژی دیجیتالی را در آینده خواهد داشت.
معماری امنیت تطبیقی: شبکه دیجیتال هوشمند و پلت‌ فرم ‌های تکنولوژی دیجیتال و معماری نرم افزار هاي مرتبط، جهان بسیار پیچیده‌ تری را برای سیستم‌ های امنیتی ایجاد کرده‌اند. تکنولوژی‌ های امنیتی فعلی باید به‌عنوان پایه امنیت پلت‌ فرم ‌های اینترنت اشیا به‌کار برده شوند. نظارت بر کاربران و رفتار هویتی آنها موضوع مهمی است که به ‌طور خاص برای سناریوها و کاربردهای متنوع اینترنت اشیا لازم است. در واقع اینترنت اشیا و هوش مصنوعی حالا حوزه‌ های آسیب‌پذیری جدیدی را پیش روی متخصصان امنیت IT قرار داده است که اغلب به ابزارهای اصلاحی جدید نیازمندند.
 

منبع: دنياي اقتصاد

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱