زندگي و كسب و كار کارنگی

  در سال ۱۸۳۵ در اسکاتلند دیده به جهان گشود اما طولی نگذشت که در در اوایل دوران نوجوانی و در سال 1848، پدرش خانواده را به امریکا برد تا زندگی تازه ای را از

 

در سال ۱۸۳۵ در اسکاتلند دیده به جهان گشود اما طولی نگذشت که در در اوایل دوران نوجوانی و در سال 1848، پدرش خانواده را به امریکا برد تا زندگی تازه ای را از سر گیرند.

در ابتدا کار خود را به عنوان تلگرافچی و نیز کارمند شرکت راه آهن پنسیلوانیا آغاز کرد و به پیشرفت شغلی قابل ملاحظه ای دست یافت به گونه ای که با شروع جنگها مدنی در آمریکا، مسئولیت راه آهن و تلگراف آمریکا را عهده دار شد.

اندروی جوان در حالی وارد امریکا شد که تنها چند پول سیاه در جیب داشت. اما نیم قرن بعد، او به ثروتمندترین مرد روی کره خاکی تبدیل شد. او بنیان گذار شرکت فولاد کارنگی بود که بعداً به شرکت فولاد ایالات متحده یا یو. اس. استیل تبدیل شد. ناپلئون هیل، نویسنده نامدار، که در آن سالها در کسوت خبرنگاری مشغول به کار بود با شنیدن آوازه موفقیت اندرو کارنگی و در اوج قدرت او، نزد این مرد ثروتمند و موفق رفت. در واقع دستمایه بسیاری از پرفروش ترین آثار ناپلئون هیل، از جمله کتاب تحسین شده بیندیش و ثروتمند شو؛ مبتنی بر آموزه های هیل از کارنگی است.

کارنگی به علاوه انسانی وارسته و نیکوکار بود. او بیشتر ثروت خود را صرف تأسیس موسسات سودمند همگانی مانند کتاب خانه ها و مدارس و دانشگاه ها (همانند دانشگاه کارنگی ملون) کرد. وی در مدت عمر خود ۳۰۰۰ کتابخانه عمومی (همانند کتابخانه مرکزی سیاتل) تاسیس و قریب ۳۵۰ میلیون دلار صرف ساخت اماکنی همچون تالار کارنگی و حمایت از برنامه های فرهنگی كرد.

به گفته او: «مردی که ثروتمند بمیرد، بی آبرو مرده است. اندوخته های مالی تان را هرگز به بازماندگانتان نسپارید، چون نمي توانند روی پای خودشان بايستند. به هیئت و بنیاد نیز واگذار نكنيد، چون عاقبت بر خلاف خواسته هایتان عمل خواهند کرد. ثروتتان را خود وقف کنید، نه به عنوان بخشش و صدقه، بلکه بعنوان هدیه به موسسات عمومی که در خدمت بشریت می کوشند.»

چنانچه جامعه را به دو بخش ثروت آفرین و ثروت جو تقسیم کنیم، کارنگی به طور حتم جایگاهی روشن در آن خواهد داشت. ثروت آفرینان برخلاف ثروت جویان انسانهایی باجسارت و با پشتکار، خطرپذیر، آینده نگر، خلاق و دارای شم کسب و کار هستند. ایشان دارای مجموعه ای از مهارتها هستند که به آنها کمک می کند تا یک ثروت مثبت، مستمر، و مطمئن ایجاد کنند.

اندرو کارنگی، ثروت آفرینی توانمند بود که درسهای بسیاری را به ما آموخت. در ادامه تعدادی از آموزه های خود از کارنگی را مرور می کنم:

1. با افرادی تماس بگیر و کار کن که آنچه را تو نداری دارند.

«باور دارم که بهترین عامل جلوگیری از مجادله ها و نامهربانی ها، شناخت انسانها و علاقه خاضعانه به آنها و نیز خرسند کردن ایشان به وسیله نشان دادن میزان ارادت و توجه خود به آنها و خوشحال شدن از موفقیت هایشان است» – اندرو کارنگی

غربی ها ضرب المثلی دارند با این مضمون که مهم نیست چه می دانی، بلکه مهم این است که چه کسانی را می شناسی. کسب اعتبار به واسطه ی ارتباطات، مهم ترین مزیتی است که به لطف روابط خود به دست خواهیم آورد. کارنگی نیز از طریق روابط تجاری دوستانه خود توانست اولین سرمایه گذاری هایش را انجام داده و دست آخر شرکت خود را تاسیس کند. ارتباطات گسترده با افراد مختلف و شناخت توانمندیهای ایشان بویژه در مواقع بروز فرصت های تجاری، بسیار موثر خواهد بود. همانگونه که اندرو کارنگی می گوید، موفقیت نصیب انسانهای تنها نمی شود.

کارنگی علاوه بر شراکتها و روابط حسنه تجاری، مناسبات کاری قابل توجهی با کارکنان زیرمجموعه خود داشت. به همین سبب مجموعه تحت مدیریت او هرگز گزندی از اعتصاب های پرتعداد کارگری در آن سالها ندید، چرا که کارنگی گوش شنوایی برای شنیدن گلایه های کارمندانش داشت. تجارت یعنی کارکردن با انسانها، انسانهایی که گاه در لباس مشتری، و یا گاه در قامت یک شریک تجاری و یا کارمند ظاهر می شوند.

به هر ترتیب، تنها راه توفیق در تجارت، یادگیری چگونگی برقراری ارتباط با انسانها است. تحقیقات نشان می دهد که مدیران موفق بین 50درصد تا 80درصد وقت خود را صرف برقراری ارتباط به روش های مختلف می کنند، لذا برقراری ارتباطات سازنده عاملی ضروری در تولید ثروت مثبت و مستمر است. به علاوه، درک نیازهای مشتریان بدون وجود ارتباطات موثر، امری ناممکن است. ضعف در برقراری ارتباط به موقعیت تجاری شخص آسیب رسانده و محدودکننده تاثیرات مهم است. برای برقراری روابط سازنده تجاری باید به سه عامل زیر توجه داشت:

2.نگذار چیزی ذهنت را از مهمترین وظیفه و ماموریتی که در مقابل داری، منحرف کند.

«باور دارم که سرراست ترین جاده به موفقیت پایدار در هر زمینه ای، تمرکز و کسب مهارت در آن زمینه است. به ندرت کسی را دیده ام – دست کم در بخش تولید کسی را ندیده ام- که اهل این شاخه به آن شاخه پریدن باشد و به توفیق مالی هم دست یافته باشد. مردان موفق یک راه درست را انتخاب می کنند و بلافاصله در مسیر آن گام برمی دارند.» – اندرو کارنگی

امروزه، نه تنها علامه دهر بودن ممکن نیست، بلکه افتخارآفرین هم نیست. پراکنده کاری، عامل جلوگیرنده رشد و پویایی است. کارنگی نیز همواره به جوانترها توصیه می کرد که تمام زمان و توجه خود را جلب کاری سودمند کنند که عاشقانه آن را دوست دارند و بلکه تمام سرمایه خود را نیز وقف آن کنند. همانگونه که گراهام بل نیز می گوید: «تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید؛ پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.» لذا بسیج نیروها و و تمرکز در یک رشته، یکی از ریشه های مهم توسعه، ترقی و پیروزی شخصی و اجتماعی است.

3.تلاش بیشتر از آنچه مجبور به آن هستی، تنها چیزی است که ترفیع و ترقی را باعث می شود و افراد را به تو متعهد می کند.

«من ماشین بخار را اختراع نکردم، اما با کوشش خود سعی کردم تا ساختاری پیچیده تر را درک کنم: آدمی» – اندرو کارنگی

یکی از اصلی ترین مولفه های موفقیت کارنگی، سخت کوشی او بود. معنای زندگی در باور کارنگی، سخت کوشی برای رویایی بود که هیچکس جز او قادر به نبود. سخت کوشی سه عنصر اصلی دارد:

انسانهای سخت کوش در برابر هر آنچه انجام می دهند احساس مسئولیت میکنند و سر انجام موفق ترند. به علاوه آنها خود را متعهدمی دانند تا از یک موقعیت های پرتنش، شرایطی به وجود آورند که منجر به رشد و بالندگی آنها شود.

 

منبع: برترين ها

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱