زارا؛ برندی برای همه سلیقه ها

 

پوشاک کالایی است که از روزهای دور تاکنون مورد نیاز و توجه بشر بوده است، در واقع می توان از آن با صفت «نیاز تمام نشدنی» یاد کرد. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

پوشاک کالایی است که از روزهای دور تاکنون مورد نیاز و توجه بشر بوده است، در واقع می توان از آن با صفت «نیاز تمام نشدنی» یاد کرد. هر فرهنگ و هر مناسبتی، هر فصل و هر تفکری، لباس مخصوص به خود را دارد و همین موضوع سبب شده تا بشر روز به روز به مسئله پوشاک و مد توجه بیشتری کند و وسواس خود را در خصوص لباس هایش در هر سنی که باشد به کار گیرد.

بعد از گذشت قرن ها و آمد و رفت  برندهای مختلف در این حوزه، تنها تعداد کمی از آنها ماندگار شده اند و توانسته اند تصویری از خود در ذهن مشتریان حک کنند. شاید به نظر عدد 1670 خیلی بزرگ بیاید مخصوصا وقتی متوجه شوید این عدد تعداد شعبه های رسمی یک برند پوشاک در طول 39 سال، در دنیاست! برند مورد بررسی امروز زاراست که با یک شروع جالب و البته اتفاقی برای خود سرنوشتی پول ساز و محکم رقم زد.

یک شروع اتفاقی

سال 1975 در یکی از خیابان های مرکز شهر لاکرونیا در اسپانیا، آمانسیو اورتژا، نخستین فروشگاه خود را به نام زوربا تاسیس کرد. او این نام را از یک فیلم کلاسیک از سینمای یونان برگرفته بود، اما شانس خیلی با او همراه نبود و گویا فردی زودتر از او این نام را دو بلوک پایین تر برای بارِ خود انتخاب کرده بود.

قبل از نصب تابلو، صاحب آن بار نزد اورتگا آمد و عنوان کرد وجود دو مغازه به نام زوربا در نزدیکی هم برای مردم گیج کننده خواهد بود، من هم از تو قدیمی تر هستم و بهتر است نام دیگری برای فروشگاه خودت انتخاب کنی.

پس اورتگا به ناچار اسم زارا را برای فروشگاهش انتخاب کرد و برای شروع، اقدام به تولید لباس های ارزان قیمت و مطابق مد کرد که بسیار محبوب شد و پس از موفقیت در این فروشگاه، فکرهای بزرگ تری به سرش زد و چیزی نگذشت که در سرتاسر اسپانیا شعبه های دیگری افتتاح کرد. سپس در سال 1980 یعنی تنها بعد از گذشت پنج سال کار خود را در حیطه بین المللی آغاز و برای نخستین بار در سال ۱۹۸۰ شعبه ای در پورتو واقع در پرتغال افتتاح کرد.

استراتژی ضربتی

در ابتدای دهه ۱۹۸۰ زارا به وسیله استراتژی ای که مد مقطعی (instant fashion) نامید، روند طراحی و تولید و فرآیند توزیع محصولات خود را تغییر داد. زارا با استفاده از این تغییرات، برای کاهش تاخیر در تحویل و واکنش به گرایش های جدید مردم، به کار خود سرعت بخشید. در نتیجه این استراتژی جدید، شرکت اساس پیشرفت های خود را استفاده از فناوری اطلاعات و استفاده گروهی از طراحان به جای افراد قرار داد. در حوزه های بین المللی زارا روز به روز حوزه خود را گسترش می داد، به این شکل که در سال ۱۹۸۹ وارد ایالات متحده و پس از آن در سال ۱۹۹۰ وارد فرانسه شد.

در دهه 90 نیز با افزودن مکزیک، یونان، بلژیک و سوئد، توسعه خود را تا رسیدن به رقم کنونی خود، یعنی چیزی بیش از ۷۳ کشور در جهان ادامه داد. امروزه از مهم ترین ویژگی های زارا، سرعت فوق العاده او در ارائه مدهای جدید است، به شکلی که فاصله تصمیم گرفتن در جهت تولید یک لباس تا آماده کردن آن، برای رقبا بین 4 تا 12 ماه طول می کشد، اما زارا خیلی سریع تر برای شناختن ذائقه مردم دست به عمل می زند و این مدت برایش کمتر از یک ماه آب می خورد.

ارتباط مستقیم بگیر

یکی از دلایل این سرعت عمل در محصولات زارا، ارتباط مستقیم فروشگاه ها و دفاتر این برند با مردم است. هر روز سیل عظیمی از تماس ها و ایمیل ها که حاوی نظرات و درخواست های مختلف هستند از طرف فروشگاه ها به سردفتر زارا سرازیر می شود، همچنین گروه تحقیقات بازار بسیار فعال بوده و دائما در خیابان ها، کنفرانس ها، جشن ها و دانشگاه و تمام نقاط شهر، در حال بررسی و بازدید از نوع پوشش افراد و نیازها و درخواست های آنها هستند و اغلب به راحتی حدس می زنند مردم چه می خواهند و سپس به سرعت در مورد طراحی و انتخاب پارچه تصمیم گیری می کنند و در نهایت با کمترین اتلاف وقت، سرمایه گذاری شده و فرآیند برش الگو شروع می شود.

سپس بخش توزیع بسیار قوی زارا در کمتر از 72 ساعت لباس های مورد نظر را در فروشگاه ها روی رگال قرار می دهد. قابل یادآوری است که زارا در سال 12هزار مدل ارائه می دهد و هر هفته دوبار فروشگاه هایش را با محصولات جدید پر می کند.

سیاست های فروش و تبلیغ

در قسمت تبلیغ، زارا عموما محل های پر رفت و آمد را برای نشان دادن خود انتخاب می کند البته در مجموع این شرکت به صرف هزینه های زیاد برای تبلیغ اعتقاد ندارد و این هزینه را صرف انجام امور اجرایی و بالابردن تنوع و کیفیت محصولاتش می کند.

عنوان شده که زارا تنها ۳ /0درصد از فروشش را صرف تبلیغ می کند که در مقایسه با رقم ۳.۵ درصدی رقیبانش عدد کمی به حساب می آید. در خصوص حوزه فروش و حراجی ها، زارا سیاست های زیرکانه خود را دارد، تنوع محصولات و دیگر سیاست های زارا موجب شده تا تنها ۱۸ درصد محصولاتش در فصل مقرر به فروش نرود و مجاب شود تا آنها را در حراجی ها بفروشد، این میزان هم در مقایسه با 35 درصد حراج محصولات رقبا عدد بهتری است. زارا تنها دو بار در سال، آن هم مدت زمان کمی، حراج دارد.

 

 

منبع: فرصت امروز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱