ری بن همه جا بر چشم سلبرتي ها!

در سال 1982، ری بن بار دیگر در مسیر احیای شهرت و محبوبیت خود قرار گرفت. در این سال، ری بن قرار دادی یک ساله به ارزش 50 هزار دلار برای استفاده از محصولات خود در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی امضا کرد. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

معدود عینک های آفتابی یافت می شوند که به جایگاه محصولات «ری بن» در فرهنگ آمریکا و تاریخ جهان دست یافته باشند.

از روسای جمهور تا ستاره های دنیای موسیقی، فیلم، طراحان مد و … همگی از محصولات این برند استفاده کرده و به نوعی از زمان عرضه آنها، نسلی وجود ندارد که یکی از مدل های مشهور ری بن را خریداری نکرده باشد. امروزه، ری بن همچنان از جایگاه ویژه ای در دنیای عینک های آفتابی برخوردار است.

ری بن در سال 1937 توسط «بوش و لومب» (Bausch & Lomb) و پس از سفارش تولید عینک های آفتابی از سوی نیروی هوایی آمریکا تاسیس شد. شرکت بوش و لومب توسط دو مهاجر آلمانی به نام های «جاکوب بوش» و «هنری لومب» در سال 1853 تاسیس شده بود. در حقیقت، نیروی هوایی آمریکا برای حفاظت از چشم خلبانان خود در برابر اشعه های مخرب خورشید و در عین حال حفظ پرستیژ آنها، تولید عینک های آفتابی را به این شرکت سفارش داد.

در هفتم می 1937 بوش و لومب حق انحصاری مدل مشهور خود به نام «ری بن خلبان» (The Ray Ban Aviator) را ثبت کردند. لنزهای سبز رنگ این عینک مانع نفوذ اشعه های فرابنفش و فروسرخ به داخل چشم می شد. فریم فلزی و طلا اندود آن نیز فوق العاده سبک بود.

این مدل خیلی زود مورد توجه خلبانان نیروی هوایی آمریکا قرار گرفت و از آن زمان لقب «عینک های خلبانی»، اصطلاحی که امروزه تمامی عینک های آفتابی با طراحی مشابه با نمونه اصل ری بن را شامل می شوند، متولد شد. ری بن خلبانی در جنگ جهانی دوم و زمانی که «ژنرال داگلاس مک آرتور» در ساحل فیلیپین مقابل دوربین عکاسان قرار گرفت از محبوبیت بیشتری برخوردار شد.

بر همین اساس، عینک آفتابی ری بن به بخشی از مد آمریکایی و فرهنگ عامه مبدل شد. در سال 1952، ری بن سنت شکنی کرده و با کنار گذاشتن فریم های فلزی، محصولی جدید با فریم پلاستیک سخت به نام «ری بن وی فرر» (The Ray Ban Wayfarer) را روانه بازار کرد. این مدل نیز به سرعت محبوب شد و با گذر از مرزهای اجتماعی -اقتصادی و فرهنگی، شاهد تولید انبوه خود بود. وی فرر در ابتدا برای استفاده مردان طراحی شده بود، اما بانوان نیز پس از اندک مدتی جذب طراحی و فریم براق آن شدند.

استفاده عینک آفتابی وی فرر توسط «آدری هیپبورن» در فیلم سینمایی «صبحانه در تیفانی» که در سال 1961 اکران شد، موجب شهرت بیش از پیش این فریم شد. طی دهه های 50 و 60 میلادی فریم های وی فرر به عنوان عینک آفتابی افراد مشهور از «باب دیلن» تا «اندی وارهول»، «جیمز دین»، «مریلین مونرو»، «جان لنون» و تعداد بیشماری از مردم آمریکا و جهان شناخته می شد.

محبوبیت محصولات ری بن در دهه هفتاد میلادی با گسترش فعالیت شرکت های دیگر و ورود طراحانی چون «دیور» و «ایو سنت لوران» به بازار عینک، کمرنگ تر شد. اما این شرایط دوام چندانی نداشت. در سال 1982، ری بن بار دیگر در مسیر احیای شهرت و محبوبیت خود قرار گرفت. در این سال، ری بن قرار دادی یک ساله به ارزش 50 هزار دلار برای استفاده از محصولات خود در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی امضا کرد.

در بازه زمانی 1982 تا 1987، عینک های ری بن در بیش از 60 فیلم سینمایی و نمایش های تلویزیونی مورد استفاده قرار گرفت. استفاده تام کروز از فریم کلاسیک وی فرر در فیلم «کسب و کار پر مخاطره» به سال 1983، اثر این سرمایه گذاری را نمایان کرد و ری بن به سود چشمگیری دست یافت. ری بن بار دیگر در کانون توجه قرار گرفت و فروش وی فرر به حدی رسید که این شرکت به سختی انبارهای خود را پر نگه می داشت.

در سال 1983، عینک های آفتابی ری بن فروش خیره کننده 360 هزار عددی را ثبت کردند. پس از آن، محصولات ری بن در برخی از سریال های مطرح دهه 80 میلادی نیز حضور یافته و میزان فروش شرکت به 1.5 میلیون عدد رسید. این در شرایطی بود که تسلط ری بن تنها به هالیوود خلاصه نمی شد و همانند گذشته، ستارگان دنیای هنر، موسیقی و … از محصولات این شرکت استفاده می کردند.

در دهه نود میلادی، با تغییر جریان بازار و افزایش محبوبیت محصولات شرکت های دیگر مانند «اوکلی»، ری بن با کاهش فروش مواجه شد. این شرکت با به روز کردن فریم های خود سعی در کسب جایگاه گذشته داشت، اما به توفیق چندانی دست نیافت. در سال 1999، برند ری بن به گروه ایتالیایی «لوکسوتیکا» فروخته شد که برندهای دیگری مانند اوکلی و آرنت را نیز در اختیار داشت. 

در سال 2007، ری بن بار دیگر با فریم اصل وی فرر و گستره وسیع تری از رنگ ها و طرح ها روانه بازار شد. همچنین، خط تولید وی فرر چند رنگ که شامل فریم هایی با رنگ های ترکیبی مانند طلایی و مشکی، سفید و مشکی و یا قرمز و سفید بود، راه اندازی شد.

این راهبرد موثر واقع شد و پس از گذشت نزدیک به 10 سال حتی فریم اصل ری بن خلبانی که دیر زمانی مورد استفاده نیروهای پلیس و خلبانان قرار می گرفت، بار دیگر در میان افراد مشهور جایگاه خود را پیدا کرد. موفقیت ری بن موجب شد تا دیگر شرکت های تولید کننده عینک نیز به تولید نمونه های جدید از محصولات کلاسیک خلبانی و وی فرر خود اقدام کنند.

در شرایطی که آغاز فعالیت ری بن به سال 1937 باز می گردد و طی دهه های گذشته، مدل ها و سبک های مختلفی آمده و رفته اند، اما طراحی کلاسیک محصولات ری بن هیچ گاه در بلند مدت از بازار دور نمانده  و امروزه نیز از طرفداران بسیاری برخوردار هستند.

 

منبع: پول نیوز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱