رازهايي درباره شبکه های اجتماعی

برای موفقیت در بازاریابی رسانه های اجتماعی باید با راز شبکه های اجتماعی آشنا باشید. هر چند این رازها برای متخصصان پرتجربه پوشیده نیست اما شما به عنوان یک تازه کار ممکن است با اصول

برای موفقیت در بازاریابی رسانه های اجتماعی باید با راز شبکه های اجتماعی آشنا باشید. هر چند این رازها برای متخصصان پرتجربه پوشیده نیست اما شما به عنوان یک تازه کار ممکن است با اصول آنها آشنایی نباشید. اما جالب است بدانید که با آشنایی و عمل به این رازها در مدیریت استراتژیک شبکه های اجتماعی خود به موفقیت های بزرگی دست خواهید یافت. معمولا افراد کم تجربه به اشتباه، بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی را صرفا انتشار چند مطلب و عکس ساده در شبکه های اجتماعی تصور کنند. اما در عمل اصولی فراتر از این برای استراتژی شبکه های اجتماعی مورد نیاز است.

شبکه اجتماعی خوب، عملکرد تاثیرگذاری داشته و رابطه عمیقی با مخاطبان برقرار می کند. از سوی دیگر نیز معمولا کسب و کارها با ارائه خدمات و محصولات مناسب، کیفیت زندگی افراد را بهبود می بخشند. از این رو شبکه های اجتماعی نیز باید به سمت افزایش کیفیت زندگی مخاطبان پیش روند. در ادامه چند مورد مهم از راز شبکه های اجتماعی را برایتان گردآوری کرده ایم. با عمل کردن به این رموز می توانید مزیت رقابتی منحصر به فردی در میان رقبای خود کسب کنید. با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

1) شناخت کامل کسب و کار

بیشتر بازاریابان شبکه های اجتماعی یک اصل مهم را نادیده می گیرند. این اصل مهم داشتن شناخت کامل از کسب و کار است. بازاریابان شبکه های اجتماعی باید نقاط ضعف و قوت و چشم انداز مطلوب کسب و کار مورد فعالیت خود را شناسایی کنند. داشتن شناخت کاملی از نقاط ضعف و قوت، نه تنها در شبکه های اجتماعی، بلکه همه جنبه های کسب و کار را تحت تاثیر قرار می دهد.

برای موفق شدن در شبکه های اجتماعی، باید نکات زیر را شناسایی و تحلیل کنید:

هدف از عضویت در شبکه های اجتماعی

شناسایی مخاطبان هدف

شناسایی محتوای جالب و جذاب برای این مخاطبان

شناسایی زمینه هایی که در آن مهارت کافی دارید.

شناسایی روش های تولید محتوا، به صورتی که متناسب با شخصیت، فرهنگ و ظرفیت اعضای تیم شما باشد.

پس از ارزیابی این موارد، امکان راه اندازی یک پیج در رسانه های اجتماعی و برنامه ریزی برای تولید محتوا، میسر خواهد بود. اگر نکات گفته شده بررسی نشوند، شیوه های شما مشابه بسیاری از رقیبانتان خواهد بود که کورکورانه از الگوی شبکه اجتماعی سایر شرکت ها را پیروی می کنند اما با شناخت درست از کسب و کار می توان اشتراکات زیادی بین نکات قوت شرکت و خواسته مشتریان ایجاد کرد.

۲) برنامه ریزی برای تولید محتوا

فعالیت های شبکه های اجتماعی باید مشابه و هم راستا با سایر جنبه های کسب و کار باشد. لازم به ذکر است که معمولا در قسمت های عملیاتی، یک فرآیند مشخص برای ارائه محصول یا خدمات انجام می گیرد. در امور مالی نیز یک برنامه سالانه جامع تعریف می شود و بازرسی های روزانه و هفتگی برای صورت های مالی انجام می گیرد. در قسمت فروش نیز اهداف و برنامه های اجرایی به منظور رسیدن به موفقیت تعریف می شوند.

برای موفقیت در شبکه های مجازی باید برنامه ریزی و مقاصد معینی تعریف شود. اولین قدم قبل از شروع فعالیت در شبکه های مجازی و استخدام تیم بازاریابی شبکه اجتماعی، تبیین برنامه سالانه و ساز و کاری برای تحلیل آمار شرکت می باشد.

برای تولید محتوای سالانه نیر باید برنامه ریزی انجام گیرد. شیوه تولید محتوا نیز باید مشخص شود. همچنین باید پلانی برای زمان بندی به اشتراک گذاری محتوا، تعریف شود. این اطلاعات از طریق ابزارهای بازاریابی اتوماتیک به راحتی بدست می آیند.

برای موفقیت استراتژی بازاریابی خود باید روند بازاریابی شبکه اجتماعی خود را تحلیل کنید. آمارهای مختلف را با هم مقایسه کنید. بازخوردهای مثبت را شناسایی کرده و کسب وکارتان را در این مسیر پیش ببرید.

۳) تعامل سازنده

نظراتی را که مخاطبان زیر پست های کسب و کار شما قرار می دهند، جدی بگیرید. این نکته را می توان راز شبکه های اجتماعی دانست زیرا راهی برای تعامل سازنده با مخاطبان است. از سوی دیگر نیز سعی کنید به نظرات مخاطبان در شبکه های مجازی، شخصا پاسخ دهید. هر چند این کار زمان و نیروی زیادی را به خود اختصاص می دهد، ولی تاثیر خیلی زیادی در موفقیت کسب و کار دارد.

علایق مخاطبانتان را شناسایی کنید. برایشان ایمیل هایی در حوزه کسب و کار ارسال کنید. به یاد داشته باشید که اختصاص زمان کافی برای تعامل سازنده با تک تک مخاطبان، برند شما را محبوب تر خواهد کرد.

۴) مسیریابی برای رسیدن به موفقیت

پست های منتشر شده در شبکه های اجتماعی خود را به صورت سالانه و ماهانه بررسی کنید و پست هایی که در شبکه اجتماعی بیشترین بازخورد را داشته اند شناسایی کنید. دانستن اینکه چه محتوایی مناسب با کسب و کار شماست، استراتژی رسانه های اجتماعی شما را تقویت می کند. شناسایی روش تولید محتوا و پست هایی که بیشترین استقبال را داشته اند، به شکل مداوم تکرار کنید. سعی کنید از انتشار محتوا و مطالبی که بازخورد مثبت زیادی نداشته اند نیز خودداری کنید. با انجام این کار، عملکرد سالانه شما رفته رفته بهبود خواهد یافت.

۵) برقراری تماس تلفنی

حداقل برای یک بار در سال هم که شده به پایگاه داده مشتریان سر بزنید. و با مشتریان وفادار خود تماس تلفنی برقرار کنید. از آنها بخواهید صفحه شما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنند. پست های شما را در صفحه شخصی خود به اشتراک بگذارند. با انجام این عمل، تعداد زیادی از مشتریان که عضو مخاطبان شبکه اجتماعی شما نیستند نیز شناسایی می شوند. با این روش آنها به مخاطبان شما افزوده می شوند و به اعضایی فعال تبدیل می شوند. به یاد داشته باشید که پرسیدن کلید موفقیت است و به توسعه شبکه اجتماعی کسب و کارتان کمک زیادی خواهد کرد. جالب است بدانید که این راز شبکه های اجتماعی، بسیار هوشمندانه است. با عمل کردن به این راز شبکه های اجتماعی خدمت رسانی به مشتری، مدیریت فروش و توسعه شبکه اجتماعی در کنار هم محقق می شوند.

 

منبع: آي بازاريابي

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱