رئیس سازمان فضایی: استفاده از ماهواره برای تشخیص و مهار آتش سوزی

رئیس سازمان فضایی اعلام کرد که از ماهواره‌ها برای تشخیص و مهار آتش‌سوزی‌ها استفاده خواهد شد. محسن بهرامی اعلام کرد: «باید تولید برخی فناوری‌ها در داخل انجام شود و دیگر فناوری‌ها را می‌توان در تعامل

رئیس سازمان فضایی اعلام کرد که از ماهواره‌ها برای تشخیص و مهار آتش‌سوزی‌ها استفاده خواهد شد.

محسن بهرامی اعلام کرد: «باید تولید برخی فناوری‌ها در داخل انجام شود و دیگر فناوری‌ها را می‌توان در تعامل با کشورهای دیگر جذب و خریداری کرد؛ اما برای بهره گیری از آنها نیز باید آماده باشیم و این همان وجه مقاومتی بودن سازمان است.»

بهرامی گفت: «سرمایه‌گذاری‌هایی‌که تاکنون در بخش فضا انجام شده بیشتر در پرتاب و ساخت ماهواره بوده است زیرا این دو، پایه اصلی بقیه فناوری‌ها به شمار می‌آیند. اکنون با توسعه چند سیستم پرتاب، خود را به چند صد کیلومتری مدار زمین رسانده‌ایم و با سفارش‌ دادن و برنامه‌ریزی طراحی و ساخت ماهواره هم خودمان را از لحاظ دسترسی به استفاده از فضا پس از پرتاب کامل کرده‌ایم.»

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: «نیازهای ضروری کشور به استفاده از ماهواره را با تعامل از کشورهای دیگر برطرف و پروژه‌های ساخت و طراحی خود را نیز به طور مداوم پیگیری خواهیم کرد. دسترسی به ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی برای کشورمان بسیار ضروری بوده که سازمان فضایی درحال انجام اقدام‌های لازم در این زمینه است.»

دبیرشورای عالی فضایی با اشاره به ساخت ماهواره سنجشی بیان کرد: «مزیت این نوع ماهواره در این است که با رصد تحولات زمین، قدرت برنامه‌ریزی برای مهار حوادث را افزایش می‌دهد؛ بویژه می‌توان از اطلاعات آن برای مقابله با آتش سوزی‌ها استفاده کرد. در بیشتر آتش سوزی‌ها پس از وقوع حادثه از وجود آن آگاه می‌شویم اما با استفاده از ماهواره‌های سنجشی زمانی از وقوع حادثه اطلاع می‌یابیم که مهار آن آسان‌تر و کم هزینه‌تر می‌شود.»

بهرامی با بیان دیگر مزایای ماهواره‌های سنجشی از جمله تشخیص میزان پیشرفت کویرهای کشور و استفاده در کشت محصول‌های کشاورزی، اعلام کرد: «در حال برنامه‌ریزی برای ساخت و تکمیل ماهواره سنجشی با طول موج مرئی و همچنین رایزنی برای خرید تصاویر مورد نیاز هستیم تا با استفاده از آنها برنامه‌ریزی پیشگیرانه داشته باشیم. برخی ماهواره‌ها مانند «آت.ست» و «شریف» از ماهواره‌های سنجشی محسوب می‌شود.»

رئیس سازمان فضایی کشور افزود: :«پیش‌بینی ما این است که امسال حداقل یک پرتاب خواهیم داشت اما برای پرتاب دوم یک رقابت سه گانه داریم و هر کدام از ماهواره‌ها که زودتر آماده پرتاب شد در مدار قرار می‌گیرد.»

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه کرد: «بیشترین تلاش‌ها برای طراحی و ساخت ماهواره‌های مدار پایین قرار گرفته است زیرا این نوع ماهواره‌ها کاربرد بیشتری دارند. ماهواره‌های مخابراتی دو نوع است که نوع مدار پایین آنها از ۳۰۰ کیلومتری تا ۶۴ هزار کیلومتری را پوشش می‌دهد.»

دبیرشورای عالی فضایی بر همکاری با سایر کشورها برای استفاده از فرصت‌های ایجاد شده تأکید و بیان کرد: «خرید ماهواره‌ها مخابراتی افزون بر تلاش برای طراحی و ساخت این ماهواره‌ها ادامه دارد.»

رئیس سازمان فضایی ایران به تخصصی بودن فعالیت‌ها در این سازمان و نیز پیشرفت فناوری در ایران اشاره کرد و گفت: «پیچیدگی کار و نیاز آن به سرمایه فراوان از دلایلی است که بخش خصوصی ایران را از فعالیت در این عرصه دور می‌کند.»

او توضیح داد: «با هدف تشویق جوانان برای حضور در این عرصه مسابقه ماهواره دانشجویی مکعب ایرانی برگزار شد که با استقبال زیادی روبرو شد. دانشجویان در این مسابقه به طراحی و ساخت ماهواره‌های کوچک اقدام می‌کنند. ماهواره‌های دانشجویی به دلیل کوچک بودن کم هزينه است و پرتاب آنها به فضا بسیار ارزان تمام می‌شود؛ بنابراین می‌توانند برای اهداف کشور مؤثر باشند.»

 

منبع:زومیت

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱