دوکاتی

دوکاتی شرکتی ایتالیایی و فعال در زمینه طراحی و تولید موتورسیکلت است. ساختمان مرکزی این شرکت در شهر بولونیا ایتالیا قرار داشته و مالکیت آن از طریق شرکت تابعه لامبورگینی در اختیار آئودی است. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

دوکاتی در سال 1926 توسط آنتونیو کاوالیری دوکاتی و سه پسر وی به نام های آدریانو، مارسلو و برونو در شهر بولونیا تاسیس شد.

این شرکت در ابتدا به تولید تجهیزات الکترونیکی و قطعات رادیو مانند لامپ های خلا و خازن می پرداخت. موفقیت فعالیت های دوکاتی به اندازه ای بود که در سال 1935 کارخانه جدیدی را در منطقه بورگو پانیگاله بولونیا احداث کرد. تولید تجهیزات رادیو تا شروع جنگ جهانی دوم ادامه داشت اما کارخانه دوکاتی به واسطه بمباران های نیروهای متفقین طی جنگ جهانی دوم ویران شد.

در سال 1944، مهندسی به نام آلدو فارینلی که در شرکت SIATA حضور داشت در حال توسعه موتور کوچکی برای استفاده روی دوچرخه بود. تقریبا یک ماه پس از آزادی ایتالیا در سال 1944، شرکت SIATA تمایل خود برای فروش این موتور را اعلام کرد که به نام «Cucciolo» (در ایتالیایی به معنای توله سگ بوده و به واسطه صدای خروجی از این موتور انتخاب شده بود) شناخته می شد.

پس از تخریب کارخانه دوکاتی، این شرکت در پی تولید محصولات دیگری بود و با تشویق دولت ایتالیا تولید دوچرخه های موتوری را در دستور کار خود قرار داد. دوکاتی موتور Cucciolo را خریداری کرده و در ابتدا به تنهایی برای قرار گرفتن روی دوچرخه های استاندارد به فروش می رساند. اما پس از مدتی تولید انبوه دوچرخه های موتوری کامل توسط دوکاتی آغاز شد.

در سال 1950، پس از آن که بیش از 200 هزار دستگاه Cucciolo با همکاری شرکت SIATA به فروش رسید، سرانجام دوکاتی موتورسیکلت تولیدی خود بر پایه آن را معرفی کرد. نخستین موتور سیکلت دوکاتی دارای موتور 48 سی سی بوده و وزنی 44 کیلوگرمی داشت. بیشینه سرعت این موتور سیکلت برابر با 64 کیلومتر در ساعت بود. دوکاتی خیلی زود نام Cucciolo را نیز حذف و پس از آن، موتورسیکلت های «55M» و «65TL» را معرفی کرد.

هنگامی که جریان بازار به سوی تولید موتورسیکلت های بزرگتر حرکت کرد، مدیریت دوکاتی تصمیم به تامین نیاز بازار گرفت و طی نمایشگاه میلان در سال 1952 موتورسیکلت های «65TS» و «کروزر» (اسکوتری با موتور چهار زمانه و دارای دنده خودکار و استارت الکتریکی) را معرفی کرد. در شرایطی که کروزر به عنوان جالب ترین موتورسیکلت جدید در نمایشگاه میلان معرفی شد، اما موفقیت بزرگی برای دوکاتی به همراه نداشت و تنها چند هزار دستگاه طی دوره زمانی دو ساله پیش از توقف تولید آن تولید شد.

در سال 1953، مدیریت دوکاتی به منظور جداسازی خطوط تولید موتورسیکلت و محصولات الکترونیکی، این شرکت را به دو بخش جداگانه به نام های دوکاتی مکانیکا و دوکاتی الترونیکا تقسیم کرد. دوکاتی الترونیکا در دهه هشتاد میلادی به دوکاتی انرجیا تغییر نام داد.

پس از تقسیم شرکت، دکتر جوزپه مونتانو ریاست دوکاتی مکانیکا را بر عهده گرفت و با کمک دولت ایتالیا به مدرن سازی کارخانه بورگو پانیگاله اقدام کرد. در سال 1954، دوکاتی مکانیکا تولید خود را به 120 موتورسیکلت در روز افزایش داد. در همین سال، دوکاتی مهندس فابیو تاگلیونی را برای طراحی موتورهایی با قدرت بیشتر و عملکرد بهتر استخدام کرد. وی روی تولید موتورسیکلت های 100 و 125 سی سی چهار زمانه کار می کرد.

در دهه 1960، دوکاتی موفق شد تا سریع ترین موتورسیکلت جاده ای 250 سی سی تا آن زمان به نام «ماخ 1» را تولید کند. در دهه 1970، دوکاتی تولید موتورسیکلت های بزرگ تر مجهز به موتور V شکل دوقلو را آغاز کرد. در سال 1985، شرکت کاگیوا دوکاتی را خریداری کرده و برای فروش موتورسیکلت های دوکاتی با نام کمتر شناخته شده کاگیوا (حداقل در خارج از ایتالیا) برنامه ریزی کرده بود. اما پس از تکمیل خرید دوکاتی، این شرکت نام دوکاتی را حفظ کرد.

در سال 1996، شرکت تگزاس پاسیفیک 51 درصد از سهام دوکاتی را به ارزش 325 میلیون دلار خریداری کرد. در سال 1998، تگزاس پاسیفیک بخش اعظم 49 درصد باقیمانده از سهام دوکاتی را نیز خریداری کرده تا به تنها مالک این شرکت مبدل شود. در سال 2005، دوکاتی بار دیگر مالکیت ایتالیایی یافت و اینوستین داستریال، صندوق سرمایه گذاری کارلو و آندرا بونومی، آن را خریداری کرد.

در آوریل 2012، آئودی که از زیر مجموعه های فولکس واگن است، تمایل خود برای خرید دوکاتی به ارزش 1.2 میلیارد دلار را اعلام کرد. سرانجام در نوزدهم ژوییه 2012، لامبورگینی که از شرکت های تابعه آئودی محسوب می شود، صد درصد سهام دوکاتی را طی معامله ای به ارزش 909 میلیون دلار خریداری کرد.

خط تولید مانستر یکی از مشهورترین خطوط تولید دوکاتی است که امروزه بیش از نیمی از فروش این شرکت در سراسر جهان را تشکیل می دهد. دوکاتی مانستر برای نخستین بار در سال 1993 توسط میگل آنجل گالوتزی معرفی شد. تا به امروز، این خط تولید بیش از دیگر محصولات دوکاتی دستخوش تغییر شده است. مانستر 696، مانستر 796 و مانستر 1100 Evo از جمله مدل هایی هستند که در حال حاضر تولید می شوند. از دیگر خطوط تولید دوکاتی می توان به استریت فایتر، مولتی استرادا و هایپر موتارد اشاره کرد.

 

منبع: پول نیوز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱