داستان برند سیسکو

  امروزه سیسکو نامی آشنا در حوزه شبکه است که تقریبا بسیاری از کاربران اینترنت و کسانی که با شبکه سر و کار دارند، با آن آشنایی دارند. این برند پرچم دار تجهیزات شبکه است

 

امروزه سیسکو نامی آشنا در حوزه شبکه است که تقریبا بسیاری از کاربران اینترنت و کسانی که با شبکه سر و کار دارند، با آن آشنایی دارند.

این برند پرچم دار تجهیزات شبکه است و بی شک در تمامی اداره ها و سازمان های دولتی و غیردولتی تجهیزات آن را به وفور می توان یافت. تنوع محصولات این برند بالا است و می توان گفت برای هر نیاز شبکه ، کاربران و نهادهای بزرگ و کوچک، تجهیزاتی را توسعه و ارائه داده اند. تجهیزات سخت افزاری و حتی نرم افزاری این برند به راحتی نیاز کاربران را برطرف می کنند و دیگر نیازی به حضور محصولات رقبا احساس نمی شود.

سیسکو سیستمز اولین بار در ماه دسامبر سال ۱۹۸۴ توسط لئونارد بوساک و سندی لرنر شروع به کار کرد. در سال ۱۹۸۳ لئونارد و سندی در دپارتمان کامپیوتر دانشگاه استنفورد مشغول به تحصیل بودند؛ هر دو علاقه زیادی به شبکه های محلی و برقراری ارتباط میان کامپیوترها و به اشتراک گذاشتن اطلاعات داشتند.

سندی لرنر دارای مدارک لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، فوق لیسانس اقتصادسنجی از دانشگاه کلرمونت و فوق لیسانس علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد است. وی بین سال های ۱۹۷۵ تا ۱۹۸۱ به عنوان مدیر مرکز کامپیوتر در دانشکده اقتصاد و بازرگانی دانشگاه استنفورد مشغول به کار شد. لئونارد بوساک همسر سندی، دارای مدارک لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه پنسیلوانیا و فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر از دانشگاه استنفورد است. لئونارد قبل از پیوستن به دانشگاه استنفورد، به عنوان مهندس سخت افزار در شرکت معتبر سازنده قطعات کامپیوتر به نام DEC مشغول به کار شده بود. در سال ۱۹۷۹، لئونارد درگیر پروژه ای شد که باید تمام کامپیوترهای Mainframe و miniComputer و ماشین های پردازش لیسپ (LISP machines) و پردازش صوت را در دانشگاه استنفورد به هم وصل می کرد. او در این پروژه روی ساخت روتری کار می کرد که باید قادر می بود شبکه دانشکده علوم کامپیوتر را به شبکه دانشکده اقتصاد وصل کند. وی در همین زمان با سندی لرنر که به عنوان مدیر مرکز کامپیوتر در دانشکده اقتصاد کار می کرد آشنا شد و در سال ۱۹۸۰ با هم ازدواج کردند.

اسم «سیسکو» مخفف سن فرانسیسکو است. مؤسسان شرکت زمانی که داشتند به سمت ساکرامنتو رانندگی می کردند تا شرکت را به ثبت برسانند، با تصویر پل گلدن گیت در نور آفتاب مواجه می شوند و اسم و نماد شرکت را بر این اساس انتخاب می کنند. نماد شرکت منعکس کننده اصلیت سن فرانسیسکویی آن و نشان دهنده پل گلدن گیت است.

 

سن فرانسیسکو

 

لئونارد و سندی هر دو شروع خوبی برای این شرکت نداشتند؛ آن ها در اولین اقدام، نرم افزار روتر دانشگاه را که یک نرم افزار چند پروتکلی بود، سرقت کردند. سپس با استفاده از این نرم افزار روتر مخصوص خودشان را توسعه دادند. اولین فعالیت آن ها، ساخت یک کپی دقیق از روتر دانشگاه استنفورد که Blue Box نام داشت، بود. این روتر سال ها قبل توسط دو نفر از پژوهشگران این دانشگاه به نام های ویلیام ییگر و اندی بشتولسایم ساخته شده بود. اما Blue Box فقط قادر به مسیریابی در شبکه هایی بود که از پروتکل های یکسان و بستر سخت افزاری مشابه در شبکه تبعیت می کردند. چالشی که این زوج با آن روبرو بودند، این بود که شبکه های این دو دانشکده دارای بستر سخت افزاری متفاوتی بودند (کامپیوترهای این دو دانشکده از لحاظ سخت افزاری و تکنولوژی ارتباطات باهم متفاوت بودند) و همچنین از دو نوع مختلف از پروتکل های ارتباطی شبکه استفاده می کردند.

این زوج بدون حمایت مالی و با هزینه شخصی، سرانجام پس از چند سال کار پژوهشی موفق به ساخت روتر موردنظرشان در سال ۱۹۸۴ شدند. جالب است که بدانید آن ها این روتر را در خانه شخصی شان ساختند. در حقیقت کاری که این زوج انجام دادند، این بود که آن ها ابتدا شروع به نوشتن و تکمیل نرم افزار روتر چند پروتکلی کردند، سپس با اصلاحاتی در سخت افزار روتر Blue Box و سازگار کردن آن با این نرم افزار چند پروتکلی جدید، موفق به طراحی روتری شدند که توانایی مسیریابی بین چند شبکه به همراه پنهان سازی تضادهای سخت افزاری و نرم افزاری در سطح پروتکل را داشت؛ البته ناگفته نماند که فرد دیگری نیز به نام کرک لاگهید در این پروژه با این زوج همکاری می کرد. در ماه جولای ۱۹۸۶ دانشگاه استنفورد لئونارد و همکار جدیدش کرک لاگهید را به دلیل سرقت و نقض قوانین کپی رایت مجبور به استعفا کرد.

لئونارد و سندی

 

اما پس از مدتی کوتاه آن ها موفق شدند اولین نرم افزار روتر خود را با نام Cisco IOS توسعه دهند و در سال ۱۹۸۷ موفق شدند مجوز مربوط به روتر و بردهای دو کامپیوتر را از دانشگاه استنفورد کسب کنند و گرگ ستز و ریچارد ترانو را به ترتیب برای برنامه نویسی و مسئول فروش استخدام کنند. اولین محصول آن ها روتر تعاملی بود که علاوه بر داشتن قابلیت چند پروتکلی، می توانست ارتباط بین سخت افزار، معماری و شبکه های مختلف را برقرار کند. به عنوان مثال این روتر توانست ارتباط بین کامپیوتر مکینتاش و آی بی ام و یونیکس را برقرار کند. سیسکو اولین شرکت در کل دنیا بود که توانست به چنین موفقیتی دست یابد و روتر چند پروتکلی را توسعه دهد.

 

سیسکو با چین برای سانسور اینترنت این کشور همکاری کرده است

 

یکی از انتقادهایی که به سیسکو وارد می شود، همکاری آن با چین برای سانسور اینترنت در آن کشور است. سیسکو تأسیسات زیربنایی لازم را به منظور بستن وب گاه ها برای دولت چین تأمین می کند. با این وجود، سیسکو ادعا می کند که تأسیسات و یا خدمات خاصی برای فیلترینگ وب گاه ها به دولت ها نمی فروشد و فقط تجهیزاتی را به چین فروخته است که در تمام دنیا عرضه می کند. با خرید شرکت های دیگر، توسعه داخلی و همکاری با دیگر شرکت ها، سیسکو به بازار بسیاری از قطعات غیر از روتر راه پیدا کرده است، مانند اترنت سوئیچینگ، دسترسی از راه دور، روترهای شعبه ای، شبکه خودپردازهای بانک ها، امنیت، فایروال و تلفن اینترنتی. در سال ۲۰۰۳، سیسکو شرکت LinkSys، تولیدکننده سخت افزار شبکه کامپیوتر را خریداری کرد و آن را در صدر تولیدکننده های قطعات مربوط به کاربران عادی گذاشت. در همین سال سیسکو موفق به دریافت جایزه ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت عالی در روابط کارمندان و جامعه شد. شبکه های بدون مرز از قبیل رده های مختلف روتر، سوئیچ، سیستم های وایرلس، سیستم های امنیت، شتاب دهنده های شبکه، تجهیزات مبتنی بر مدیا، همچنین تجهیزات مراکز داده و مجازی سازی در شبکه از قبیل مجتمع سازی پردازش، مجتمع سازی زیرساخت ارتباطی، سوئیچینگ در مراکز داده و شبکه های ذخیره سازی اطلاعات و تجهیزاتی مانند IP Phone و IP Video و IP NGN نیز در زمره محصولات رده اینترپرایز این شرکت قرار می گیرند.

در سال ۲۰۱۳ پرسنل این شرکت ۶۶ هزار نفر افزایش یافت. امروزه سیسکو در تولید و توسعه تجهیزات، محصولات و سرویس های شبکه پیشگام است. این کمپانی که در ابتدای کار توسط دو دانشجو شروع به کار کرد، امروزه در دنیای شبکه هیچ رقیبی ندارد و تقریبا تجهیزات شبکه تمامی سازمان های شخصی و دولتی را تأمین می کند.

امروزه بیشتر دوست داران و متخصصین شبکه برای ارتقاء اطلاعات و رزومه کاری خود در کلاس های اختصاصی سیسکو شرکت و مدارک آن را اخذ می کنند. این روال در کشور ما نیز رواج دارد و حتی اکثر شرکت های بزرگ فعال در زمینه آی تی در ایران نیز مدارک و دانش سیسکو را به عنوان اولویت در استخدام نیروی کاری خود قرار می دهند.

کمپانی سیسکو بعدها با کمبود منابع برای تولید و توزیع محصولاتش به بازار روبرو شد و به همین دلیل بنیان گذاران شرکت تصمیم گرفتند سرمایه لازم برای توسعه شرکت خود را از طریق فروش سهام شرکت در بازار بورس به دست آورند. همین اقدام باعث شد پای سرمایه گذاران و فعالان بورس به شرکت سیسکو باز شود و در اغلب موارد سرمایه گذاران و سهام داران تمایل دارند که با قرار گرفتن در جایگاه هیئت مدیره، کنترل آن شرکت را به دست بگیرند و به سود بیشتر بیندیشند. در اگوست سال ۱۹۹۰، سندی از کار در شرکت معاف شد و لئونارد هم برای نشان دادن حمایت خود از همسرش، از شرکت سیسکو استعفا داد.

سیسکو در لیست رده بندی ۱۰۰ برند برتر فوربز با ارزش ۱۴۱.۷ میلیارد دلاری، در جایگاه ۱۵ قرار دارد. بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط فوربز، فروش سالیانه برند سیسکو قریب به ۴۹.۵۹ میلیارد دلار بوده است. بدون شک فعالیت های موفق این شرکت ریشه در مدیریت فرد قدرتمندی دارد و بسیاری از مسئولان این شرکت معتقدند فعالیت های این مدیر باعث شده است که سیسکو به رشد و شکوفایی سحرآمیزی دست پیدا کند و این موضوع علاوه بر این که سیسکو را در جهان مطرح کرده، باعث شده مدیر آن یعنی جان چمبرز هم از نظر مالی به جایگاه بسیار خوبی دست پیدا کند. جان چمبرز مدیر عامل بسیار موفق و شناخته شده ای است که شرکت Cisco Systems را به جایگاه بسیار خوبی رسانده است و او درحالی که در آستانه ۶۷ سالگی قرار دارد، چندین سال است که سکان هدایت سیسکو را در دست دارد و این شرکت را به یکی از بزرگ ترین و بهترین شرکت های حوزه فناوری های مدرن در جهان تبدیل کرده است.

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱