تاواني كه براي بازاریابی اینترنتی نامناسب بايد بپردازيد

این روزها همه بازاریابان به اهمیت استفاده از استراتژی های بازاریابی اینترنتی پی برده اند و می دانند که برای رشد سریع باید از آن استفاده کنند. اما در کنار رشد شخصی باید به مسائل

این روزها همه بازاریابان به اهمیت استفاده از استراتژی های بازاریابی اینترنتی پی برده اند و می دانند که برای رشد سریع باید از آن استفاده کنند. اما در کنار رشد شخصی باید به مسائل اجتماعی نیز توجه شود. در این مقاله به بررسی اشتباهات و یا مزایای بازاریابی اینترنتی که نقش مستقیمی بر جامعه دارند، از دیدگاه نویسنده کتاب Disrupted می پردازیم. با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

نگاه به استراتژی های بازاریابی اینترنتی از دیدگاه مشتری

اگر تا به حال نام کتاب Disrupted را شنیده باشید، شاید بدانید این کتاب تجارب نویسنده آن در مورد روند کاری استارت آپ ها بر اساس سابقه کاری وی در بخش بازاریابی اینترنتی شرکت HubSpot است و می تواند شما را به خوبی از عواقب بازاریابی نامناسب اینترنتی آگاه کند. در این کتاب، نویسنده شما را متقاعد می سازد که امر فروش و بازاریابی بیش از هر کار دیگری به خلاقیت و نوآوری نیاز دارد.

اما در قسمت هایی از این کتاب، نویسنده به نقش و تاثیر اینترنت می پردازد. قسمت هایی که او تجارب خود را در مورد وبلاگ نویسی بیان می کند و سپس در مورد اهمیت محتواهای منتشر شده صحبت می کند. یا از سوی دیگر در مورد حساب کاربری بازاریابان آنلاین خود که می توانند در یک فرآیند اتوماتیک به ارسال پیام به مشتری و ارتباط با او مشغول شوند تا از این طریق توجه و علاقه مشتریان را به محصولات خود جذب کنند.

استانداردهایی که امروزه در دنیای بازاریابی و فروش تعریف شده است، اشتراکات زیادی با کتاب Disrupted دارد. در دنیای امروزی که بازاریابی دهان به دهان و مشتریان راضی نقش مهمی در موفقیت و شکست یک برند در دنیای تجارت ایفا می کنند، رهبری نسل ها و مشتریان حرف اول را می زند؛ منظور از رهبری نسل ها و مردم این است که بتوانید جوری مردم را تحت تاثیر قرار دهید که آنها تمایل داشته باشند به ایمیل ها و پیام های شخصی شما توجه کرده و در مورد خرید محصولاتتان فکر کنند. به عبارت دیگر، وقتی بازاریابی ها دهان به دهان باشد، موفقیت یک برند را فقط و فقط دو عامل مشخص می کند: میزان فروش و وفاداری مشتریان. در واقع امروزه تنها هدف یک شرکت نباید این باشد که یک مشتری را راضی کند تا پس از بازدید از محصولش آن را خریداری کند، بلکه باید جوری توجه مشتری را جلب کند که او دیگر به خرید این محصول از هیچ شرکت و برند دیگری فکر نکند.

مستقل از نوع کسب و کار شما، بازاریابی اینترنتی و به طور خاص بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی و رسانه های ارتباط جمعی نقش مهمی در موفقیت شما دارد. برای موفقیت در این حوزه چند مرحله لازم و ضروری است. مرحله اول این که شما بتوانید محتواهای جذاب و بسیار زیادی جمع آوری کنید تا بتوانید مشتریان را به صفحات خود جذب کنید. در قدم بعد، باید این محتواها را در قالب تبلیغات جذاب در اختیار مشتری قرار دهید. در قدم آخر باید بتوانید مشتریان را به فالوورهای خود تبدیل سازید تا هم بتوانید آنها را در محتواهایی که در آینده به اشتراک می گذارید سهیم سازید هم از آنها کمک بگیرید تا پست های شما را لایک کرده و آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارند.

اما آیا تا به حال از دید مشتریان خود به بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت نگاه کرده اید؟ مسلما دریافت ایمیل های مکرر از سوی یک برند برای مشتری جذاب نیست؛ در واقع می توان گفت صندوق ورودی ایمیل بسیاری از مشتریان مملوست از ایمیل های باز نشده و نخوانده. در مورد پست های تبلیغاتی فیس بوک و اینستاگرام نیز وضع به همین منوال است.

اینترنت؛ یک شمشیر دو لبه برای کسب وکارها

حقیقت امر اینست که استفاده از اینترنت برای بازاریابی و تبلیغات یک شمشیر دو لبه است و به ازای بازاریابی نامناسب اینترنتی، شما موقعیت های زیادی را از دست خواهید داد. امروزه از طریق اینترنت، هر برند جذاب ترین بستر برقراری ارتباط در قرن اخیر را در اختیار دارد: بستری که نه تنها می تواند به انتشار محتوا بپردازد، بلکه می تواند به صورت آنلاین و در لحظه با مشتریان خود صحبت کند. این بستر به همه مشتریان اجازه می دهد صدایشان را به گوش دیگران برسانند. هم چنین، به فروشندگان اجازه می دهد تا برای ایده های خلاقانه خود به دنبال روش مناسب بگردند و در آخر نیز بتوانند از کار خود دفاع کنند.

همان طور که بسیاری از نویسندگان و بازاریابان بزرگ نیز به آن اشاره کرده اند، اینترنت یکی از شگفت انگیزترین اکتشافات قرن اخیر است که امر بازاریابی و تبلیغات را کاملا دگرگون کرده است. آنها معتقدند امروزه از اینترنت می توان برای ساخت تبلیغات به گونه ای استفاده کرد که بتوانند محتواهای ارزشمند را با مشتری به اشتراک گذاشت.

ما استفاده از اینترنت نیز مشکلات خاص خود را دارد و هر شرکت و برند باید از عواقب بازاریابی نامناسب اینترنتی نیز آگاه باشد.

ابتدا از دید صاحبان کسب و کار به این موضوع نگاه کنیم. امروزه هر برند از تعداد کاربرانی که از اینترنت استفاده می کنند، آگاه است و قصد دارد با جلب توجه این کاربران برای برند خود به دنیال شهرت و محبوبیت باشد. اما چالشی که در این میان است این است که کدام برند حاضر است هزینه بیش تری برای درست رفتار کردن در دنیای تبلیغات آنلاین بپردازد؟ اگر به محتواهای منتشر شده نگاه کنیم درمی یابیم همه این محتواها، محتواهای ارزشمند و با کیفیت نیستند و نکته مهم تر آنکه اگرچه ارتقا سطح مطالب می تواند به موفقیت برخی از برندها کمک کند، اما برندها و شرکت های زیادی نیز هستند که حتی با انتشار محتواهای نه چندان غنی و مرتبط در حال رشد و موفق شدن هستند.

اگر می توانستیم از مدل های دینامیک بازاریابی برای ارزیابی میزان تاثیر محتواهای مفید بر روی موفقیت یک برند استفاده کنیم، حل این معادله آسان تر می شد.

اما برخی معتقدند انتشار مطالب مفید، حتی اگر هزینه بیش تری را به شرکت تحمیل کند و مخاطبان کم تری را نیز شامل شود، در درازمدت بر روی موفقیت شرکت تاثیرگذار خواهد بود.

با این حال، امروزه بیش تر شرکت هایی که محتواهای ارزشمند منتشر می کنند، شرکت های جدید رسانه ای هستند که از این طریق می خواهند به حذب مخاطب بپردازند و ارزش های شرکت خود را به دیگران معرفی کنند؛ حتی اگر این کار از نظر افزایش میزان فروش برای آنها سودی نداشته باشد.

حال به سراغ روی دیگر قضیه می رویم. شما یک مشتری هستید که از طریق تبلیغی که در اینترنت با آن مواجه شده اید، به سایت یک شرکت رفته اید. آیا تمام موضوع همین است؟ مسلما خیر. این تنها قدم اول است که یک برند بتواند از طریق تبلیغات مشتری را به سایت خود هدایت کند. قدم بعد این است که بتوانید در حدی توجه مشتری را جلب کنید که وی حاضر شود یا صفحه شرکت شما را دنبال کند یا اطلاعاتی نظیر ایمیل خود را با شما به اشتراک بگذارد تا بتوانید این ارتباط را با او حفظ کنید. اگر مشتری صرفا نیم نگاهی به سایت شما انداخته و سپس بدون خرید محصول یا اظهار تمایل برای برقراری ارتباط با شما صفحه را ترک کند، موفقیتی کسب نکرده اید.

و در نهایت از همه مهم تر این که به این موضوع فکر کنید که شاید شما مجبور باشید برای محتواهای خود هزینه پرداخت کنید. در واقع تا زمانی که بازاریابان از پرداخت هزینه برای انتشار محتواهای مفید طفره می روند، نمی توان به این حجم از مطالب بی کیفیت در اینترنت ایراد گرفت.

محتوای باکیفیت هزینه دارد و این هزینه را باید شما مستقیم یا غیرمستقیم بپردازید. برای این که محتواهای تاثیرگذار داشته باشید تنها کافی است در انتشار محتوا سلیقه مخاطب را در نظر گرفته و صرفا از کپی کردن محتوا بپرهیزید.

برای این که از اینترنت به عنوان یک ابزار قدرتمند استفاده کنید، این سوال از خودتان بپرسید: چگونه تلاش های ما در زمینه بازاریابی اینترنتی می تواند اینترنت را به بستری بهتر و نه بدتر تبدیل کند؟ تولید محتواهایی که به مشتری اطلاعات یا دید بدهد بدون شک نقطه شروع است. قدم بعد استفاده از متخصصان بازاریابی اینترنتی برای تاثیرگذاری بیش تر است. فراموش نکنید اینترنت شمشیر دولبه است، پس در انتخاب استراتژی های مناسب بازاریابی اینترنتی دقت کنید.

 

منبع: آي بازاريابي

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱