بهترین زمان برای روی آوردن به رایانش ابری

شرکت مواد غذایی چندملیتی آلموری(Almuri) با بیش از 100هزار نیروی کار و درآمد میلیاردی، اخیرا طرحی استراتژیک را با هدف تبدیل شدن به رهبر بازار اسنک در دنیا ظرف پنج سال آینده تصویب کرده است.

شرکت مواد غذایی چندملیتی آلموری(Almuri) با بیش از 100هزار نیروی کار و درآمد میلیاردی، اخیرا طرحی استراتژیک را با هدف تبدیل شدن به رهبر بازار اسنک در دنیا ظرف پنج سال آینده تصویب کرده است. اما جفری سندلر، مدیرعامل این شرکت، برای تحقق این طرح رشد جاه  طلبانه، به این نتیجه رسید که شرکت آلموری به یک سیستم عملیاتی درست و مهم تر از آن، مدیریت اطلاعات بهینه نیاز دارد. طرح پیشنهادی روی میز می گفت آیا باید سیستم اچ.پی هلیون (HP Helion) را که یک سیستم رایانش ابری ترکیبی متعلق به شرکت هیولت پاکارد است و برای شرکت هایی طراحی شده که می توانند از سرورهای آلموری بهره ببرند و آنها را تحت یک راه حل واحد ابری با منابع مورد نیاز تکمیل کنند، مورد استفاده قرار داد یا نه. سندلر باید تصمیم بزرگی اتخاذ می کرد.

مزایا و معایب

اگر آلموری قرارداد هلیون را بپذیرد، دیگر مالک زیرساخت های IT و سرورهای خود نخواهد بود. در عوض، به ذخیره سازی اطلاعات و سرویس های مدیریتی وابسته خواهد شد که نسبت به آنها کنترل و نظارت کمتری خواهد داشت. به طور خاص، بخشی از داده های آلموری به جای دستیابی و مدیریت داخلی، از سوی شرکت HP مدیریت خواهد شد. آسیب پذیری داده های شرکت یک نگرانی بزرگ برای سندلر بود. او سرویس وب رایانش ابری آمازون را در ذهن داشت که به دلیل هک شدن داده های حساس برخی مشتریان، از افشای اطلاعات امنیتی آسیب دیده بود. با وجود این نگرانی ها، راهکار اچ .پی هلیون باعث انعطاف پذیری بیشتر آلموری می شود و به این شرکت برای انجام به روز رسانی ها و توسعه اپلیکیشن ها کمک می کند و نیز ریسک انجام اشتباه را به کمک مدیریت واحد داده توسط HP به حداقل می رساند. به علاوه، آلموری دیگر نباید نگران پشتیبانی از زیرساخت های خود باشد که در مواقعی به یک کابوس واقعی برای این شرکت تبدیل می شود.

مهم تر از اینها، طرح پیشنهادی HP فرآیند تلفیق کسب وکارهای دیگر را با زیرساخت های IT آلموری آسان تر می کند. با توجه به طرح استراتژیک آلموری برای خرید شرکت های رقیب کوچک تر، این موضوع بسیار قابل توجهی است. با اینکه محاسبه دقیق صرفه جویی های صورت گرفته کار سختی بود، شرکت HP تخمین زده بود که راهکار ابری آن می تواند باعث صرفه جویی سالانه 5/ 2میلیون دلاری در هزینه های آلموری شود. این موضوع از طریق صرفه جویی در مقیاس و استانداردسازی خدماتی که به واسطه استفاده از مزارع سرور بزرگ در رایانش ابری ممکن می شد، تحقق می یافت. ظهور این قابلیت ها، به دو دلیل اصلی شرکت ها و آژانس های دولتی بیشتری را به انتقال نیازهای IT خود به سوی استفاده از رایانش ابری هدایت می کرد: 1) هزینه های سرمایه ای 2) بهینه سازی استفاده از انرژی و کاهش اثرات زیست محیطی.

گزینه های جایگزین کدامند؟

اگر آلموری گزینه HP را انتخاب می کرد، یکی از راه هایی که می توانست در پیش بگیرد این بود که مدل سنتی خود را ادامه دهد و خودش زیرساخت های IT را توسعه دهد و مدیریت کند. در سوی دیگر این طیف، روی آوردن کامل به رایانش ابری قرار داشت که برخی از کارکنان جوان تر بخش IT به شدت طرفدار آن بودند. برای گزینه دوم، خدمات زیادی در بازار وجود داشت که مطابق نیازهای امنیتی و پرداختی افراد متفاوت بود. این خدمات یا مبتنی بر رایانش ابری عمومی بود که به مشتریان مختلف امکان می داد منابع خود را از طریق اینترنت به اشتراک بگذارند یا بر رایانش ابری شخصی که زیرساخت های شرکت را برای خدمات دهی در مکان های مختلف از طریق وب، تقویت می کرد. برای مدل ابری عمومی، «وب سرویس» آمازون یک معیار سنجش بود. شرکت  مایکروسافت نیز Azure را تولید کرده بود و گوگل به واسطه Cloud Platform و Google Drive، بازیگر مهمی در این عرصه محسوب می شد. شرکت های IBM و اوراکل هم پیشنهادهای خود را داشتند. با وجود این طیف گسترده از محصولات، بهترین گزینه برای آلموری کدام بود؟ آیا باید با HP کار خود را ادامه می داد یا مسیرهای دیگر را کشف می کرد؟

اگر اچ .پی هلیون را انتخاب می کرد، چگونه باید مدل عملیاتی خود را با آن تنظیم می کرد؟ به عنوان مثال، چگونه اپلیکیشن های جدید را باید توسعه می داد؟ چه کسی باید فرآیند را شروع می کرد، مشکلات احتمالی را حل می کرد و …؟ اینها سوالات زیادی بودند که به ذهن مدیرعامل آلموری هنگام مواجه شدن با سوالی که بسیاری از شرکت های امروز درگیر آن هستند، رسید.

 

منبع: دنیای اقتصاد

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱