بازتعریف قواعد رقابت با فناوری های دیجیتال

با ظهور فناوری های دیجیتال در نقش عوامل اختلالگر و تحول آفرین، بخشی از پویایی های بنیادین دنیای کسب وکار دچار تغییراتی شده است. سرعت ورود به بازار افزایش پیدا کرده است، رفتار سازمان با شفافیت بی سابقه ای روبه رو است و رویکردی نوین نسبت به اکوسیستم مشارکتی مورد نیاز است؛ یعنی جایی که قابلیت های جدید به ویژه در داخل مرزهای صنعت برای بهره برداری از فرصت های نو پدید می آیند.

فناوری دیجیتال قوانین قدیمی رقابت را برای همیشه تغییر داده است، قواعدی که بسیار خشک و تک بعدی بودند. به طور قطع، کسب وکارهایی که در چنین شرایطی امکان ادامه حیات به دست آورند، از مهارت های دیجیتال قابل توجهی برخوردارخواهند بود و از استراتژی خاص متمرکز بر سه حوزه اصلی پیروی می کنند: رشد، سودآوری و توسعه پایدار.اگر دهه گذشته را به عنوان دوره پیشگامی استارت آپ هایی مثل WhatsApp، Airbnb و… بدانیم، سال های پیش رو شاهد اقتدار هرچه بیشتر شرکت های قدیمی به عنوان بازیگران عصر دیجیتال خواهد بود. این کسب و کارها به واسطه منابع عظیم، مقیاس های گسترده، اصول و نظم فرآیندی، آماده به دست آوردن تمامی ویژگی های رقبای کوچک و چابک خود خواهند بود. چنین شرایطی مستلزم بازتعریف قواعد بازی است. روشن است که تمامی شرکت ها رقابت می کنند، اما تعداد کمی از آنها رقبای واقعی هستند. به نظر شما چگونه می توان به مواجهه با چنین شرایطی پرداخت؟ روشن است که با کسب توانایی هایی که تنها به کمک فناوری های دیجیتال قابل دستیابی هستند.

تیر و کمان دیجیتال

شرکت هایی نظیر Zenith، RCA، American Motors، Texaco، Polaroid نام های تجاری هستند که روزی آوازه ای شکست ناپذیر داشتند، اما امروز تا مرز فراموشی پیش رفته اند. این نام های تجاری در دوران اوج خود رهبران صنعت و به عنوان بخش جدایی ناپذیری از چشم انداز کسب وکار به شمار می رفتند. با این حال، پس از سال ۲۰۰۰ میلادی ۵۲ درصد از شرکت های موجود در لیست فورچون 500 دچار ورشکستگی شدند. این تجربه همچون الگویی است که توسط رهبران کسب وکارهای مختلف به رسمیت شناخته می شود. در واقع، بر اساس بررسی های Accenture Strategy بیش از یک سوم مدیران ارشد مالی بر این باورند که سازمان های آنان از وضعیت مطلوبی برای حفظ بقای خود در آینده برخوردار نیستند و ۴۱ درصد آنان معتقدند که بیش از نیمی از رقبا در آینده ناپدید خواهند شد.

دلیل این امر فعالیت استارت آپ هایی است که با تغییر دادن قواعد، رقابت بازار را تحت تاثیر قرار داده اند. مدل های عملیاتی غیرمنعطف که توسط سلسله مراتب کنترل و هدایت می شوند و مانعی بر سر راه پیشرفت فرآیندهای سازمانی هستند و همچنین نگرشی متمایز نسبت به مرزهای صنعت دارند، جای خود را به فرهنگ تجربه اندوزی و نوآوری داده اند. کسب موفقیت در این پارادایم جدید به معنی شناسایی انتظارات واقعی مشتری و همگام سازی سازمان با فناوری است. بسیاری از شرکت ها استراتژی ها و عملیات خود را به واسطه کنترل هزینه ها، گسترش جغرافیایی و ادغام های بیشتر بهینه کرده اند اما بازتعریف رقابت مستلزم تغییرات بنیادین است. در واقع مسابقه ای برای ارتباط در بازارهای مسطح، شفاف، بی ثبات و حتی بازارهایی که هنوز وجود خارجی ندارند! این همان چیزی است که شرکت جنرال موتورز در همکاری با استارت آپ Lyft انجام می دهد. این شرکت با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری در استارت آپ Lyft، سعی در اجرای طرحی جدید دارد؛ پیشنهاد سفر با تاکسی های خودران Chevrolet Bolts (یکی از برندهای جنرال موتورز) به مشتریان Lyft. این یک استراتژی است که در چند سال گذشته می توانست ایده ای غیرقابل تصور باشد – ورود یک خودروساز به حوزه ای خارج از بازار فروش خودرو که اساسا می تواند ضربه بزرگی به رونق این بازار وارد کند. در واقع این یک بازی برد – برد است. از سویی جنرال موتورز می تواند به تولید با حاشیه سود کم پایان دهد و از سویی دیگر Lyft خواهد توانست از اهرم قدرت شریک خود بهره مند شود. مشتریان هم به آنچه در نظر دارند دست پیدا خواهند کرد؛ راحتی حمل و نقل بدون دغدغه های مالکیت خودرو که در قالب خدمات پاک و همگام با سیاست های توسعه پایدار ارائه می شود.

قطب نمای دیجیتال

درحالی که فناوری های دیجیتال اساس قواعد رقابت را دچار تحول عظیمی کرده اند، ابزارهای مورد استفاده در این میان قابل توجه هستند. رویکردهای مبتنی بر مکاتب سنتی شرکت ها را مجبور به توسعه قوای رقابتی در یک یا دو قسمت از حوزه های اشاره شده می کرد: رشد مشتریان، سودآوری و توسعه پایدار. در واقع پیاده سازی هر سه حوزه بسیار دشوار، هزینه بر و اساسا غیرضروری است. با این وجود رویکرد سنتی کارآمد بود چراکه مشتریان از چنین شرایطی راضی بودند و این شرایط به معنی هزینه کمتر بود زیرا در غیر این صورت هر کالا یا خدمت سفارشی سازی شده ای قطعا گرانتر بود. اما به لطف ظهور فناوری های دیجیتال، مشتریان اکنون به دنبال ارزش، عملکرد، خدمات و نوآوری و البته یک تجربه فوق العاده هستند که هزینه کمی هم دارد. در نتیجه مشتریان از برقراری ارتباط با نام های تجاری غافل از مسوولیت های اجتماعی اجتناب می کنند. از این رو سهامداران و ذی نفعان انتظار دارند کسب وکارها با این رویکرد زیرکانه، چالاک و با تعهد به پایداری و اعتماد پله های رشد و توسعه را بپیمایند.

تقاطع دیجیتال

رشد، سودآوری و توسعه پایدار. دستیابی به هر سه مولفه مهم است، اما هیچ یک به تنهایی کارآمدی لازم را ندارند. کسب وکارها باید وابستگی های متقابل بین آنها را به خوبی درک کنند. در واقع ۶۴ درصد از شرکت ها در حال حاضر گزارش می کنند که از اهمیت استراتژی های وابسته اطلاع دارند اما تنها یک سوم آنها نشانه هایی از این آگاهی در عملکرد خود دارند.

سودآوری

به منظور دستیابی به سودآوری در قالب یک استراتژی یکپارچه، شرکت ها باید تمرکزی بی امان را متوجه کاهش هزینه های خود سازند؛ کاهش هزینه منطقی و سپس سرمایه گذاری در حوزه هایی که به رشد واقعی می انجامد. اغلب شرکت ها با مفهوم بودجه بندی بر مبنای صفر آشنایی دارند اما به منظور کسب سود اتکای صرف به این روش بودجه بندی رویکردی کوتاه بینانه است. موضوع کاهش هزینه باید به صورت سراسری در سازمان مورد توجه قرار گیرد، از مدل های عملیاتی تا تولید و زنجیره تامین. نکته قابل توجه اینکه تمامی تلاش های کاهش هزینه باید به طور کامل به کسب سود ختم شود. امروزه کمتر از یک سوم شرکت ها اولویت های سرمایه گذاری مجدد خود را در پیوند با استراتژی کلی کسب و کار تعیین می کنند. به این ترتیب به واسطه اتخاذ رویکردی تصادفی صرفه جویی های انجام شده را صرف ابتکارات متعدد می کنند. برای به حداکثر رساندن شانس موفقیت یک حلقه درون سازمانی پایدار در قالب برنامه بهبود هزینه ها مورد نیاز است.

 

منبع: دنیای اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱