باربی چگونه اينهمه مي فروشد؟!

 

تلاش برای جهانی شدن، آشنایی با فرهنگ جوامع مختلف براي تلاش برای یافتن مخاطبان جدید، تنوع محصولات، استفاده از نرم افزار هاي شركت پگاه سيستم، انتخاب درست مخاطبان برنامه های بازاریابی و … از جمله دلایل اصلی موفقیت برندی مانند «ماتل» به شمار می رود، به حدی که این نام تجاری توانسته در میان برندهای متنوع اسباب بازی در سطح جهان، با محصولات خاص خود و خصوصا عروسک های باربی به عنوان یک برند جهانی، شناخته شده باشد.

 در دنیای اسباب بازی ها برندهای مشهوری وجود دارند که اکثرا با یکی از اسبا ب بازی های خود که بیشتر نیز عروسک های معروف هستند، شناخته می شوند و شاید کمتر کسی با نام اصلی این برندها آشنا باشد، در این میان یکی از عروسک های محبوب و دوست داشتنی برای بسیاری از کودکان امروزی، عروسک های باربی است که با پیشرفت روزافزون فناوری، انیمیشن های آنها نیز ساخته شده است؛ جالب است بدانید که کمپانی تولیدکننده این عروسک های معروف و دوست داشتنی، ماتل (Mattel) نام دارد که در سال ۱۹۴۵ تأسیس شده و هم اکنون علاوه بر عروسک های باربی، حجم متنوعی از برندهای اسباب بازی مختلف را تولید می کند و در صدر موفق ترین نام های تجاری در حیطه کاری خود قرار دارد و با شرکت های بزرگی مانند هازبرو، لگو و … برابری می کند، جالب است بدانید که درآمد سالانه کمپانی ماتل به بیش از ۶ میلیارد دلار رسیده و این مبلغ نیز به خوبی جایگاه این برند را در دنیای اسباب بازی نشان می دهد.

ماتل بازارهای جهانی را هدف قرار داده است

با توجه به اینکه در هر سه ثانیه یک عروسک باربی در جهان فروخته می شود، می توان دقیقا به این موضوع پی برد که بازاریابی برندی مانند ماتل در سطح بین المللی اتفاق می افتد و این برند، قوانین بازاریابی خود را در سطح جهانی پیاده می کند؛ به این معنا که با تولید هر اسباب بازی جدید، شبکه های مختلف تلویزیونی در سراسر جهان، کمپین های تبلیغاتی مربوط به اسباب بازی مذکور را پخش می کنند؛ ضمن اینکه سایر کمپین های بازاریابی این برند در فضای مجازی نیز به صورت گسترده ای مخاطبان جهانی این نام تجاری را با خود همراه می کنند.

فعالیت های بازاریابی برند ماتل در مقیاس جهانی به اندازه ای است که بیش از ۸۰ درصد از محصولات این شرکت به مخاطبان جهانی ارائه می شوند و شاید تنها چیزی کمتر از ۲۰ درصد از محصولات تولید شده این شرکت باشند که در کشورهایی خاص و برای مخاطبانی خاص به نمایش درمی آیند؛ بر این اساس باید گفت که برند ماتل به خوبی بازار دنیا را شناخته و علایق و سلیقه های کودکان جهان را با توجه به تفاوت های فرهنگی آنها در نظر داشته و محصولاتی مطابق با نیازهای بازارهای جهانی ارائه می کند.

بازاریابی عاطفی

با توجه به اینکه محصولات برند ماتل برای کودکان طراحی شده اند، این نکته به خودی خود می تواند یک اصل مهم بازاریابی را برای این برند در پی داشته باشد، چراکه نزدیک ترین افراد به کودکان، والدین آنها هستند و با تأکید بر رابطه عاطفی ای که بین والدین و فرزندان وجود دارد، می توان یک بازاریابی درست و دقیق را انجام داد. در همین راستا نیز کمپین های تبلیغاتی برند ماتل به گونه ای طراحی شده اند که با استفاده از رابطه عاطفی پدر و مادر با کودکان شان، روند هدیه دادن آنها را کنترل می کنند؛ به این معنا که از طریق نشان دادن علاقه کودکان به اسباب بازی های مورد نظر، والدین آنها را به سوی هدیه دادن این اسباب بازی ها ترغیب می کنند. نشان دادن خوشحالی کودکان مختلف در رابطه با اسباب بازی های این برند، در نهایت والدین آنها را به صورت ناخودآگاه به سوی خرید محصولات مذکور ترغیب می کند.

انتخاب درست دایره مخاطبان

یکی از مراحل ضروری و مهم در هر برنامه تبلیغاتی، انتخاب مخاطب است، به این معنا که تبلیغ مورد نظر در نهایت باید روی چه افرادی تأثیر بگذارد، تیم بازاریابی ماتل نیز به خوبی بر این نکته واقف بوده و مخاطبان خود را به درستی انتخاب کرده است. در وهله اول شاید اینطور به نظر برسد که مخاطبان اصلی این برند، کودکان هستند، اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که در نهایت آن کسی که برای کودک اسباب بازی را می خرد، والدین و بزرگ تر های وی هستند و بر این اساس، در طراحی یک برنامه تبلیغاتی، بهتر است که در درجه اول والدین آنها را مد نظر قرار داد. برند ماتل مخاطبان اولیه خود را مادران بین ۲۵ تا ۴۵ سال در نظر گرفته و پدر، پدر بزرگ و مادر بزرگ نیز در درجه دوم قرار دارند. در واقع این برند با انجام مطالعات گسترده اجتماعی به این نتیجه رسیده که نقش مادرها به عنوان تصمیم گیرنده نهایی در انتخاب اسباب بازی بیشتر بوده و پدرها نیز در درجه دوم قرار دارند. همچنین این برند از نقش پدر بزرگ و مادر بزرگ نیز غافل نشده است، چراکه این افراد نیز با توجه به علاقه ای که به نوه های خود دارند، اسباب بازی ها را به عنوان یکی از هدایای انتخابی خود به آنها در نظر می گیرند.

عروسکی برای همه

عروسک های باربی برند ماتل جزء مهم ترین محصولات این برند هستند که تقریبا در تمام نقاط جهان شناخته شده بوده و کودکان زیادی به آنها علاقه دارند، بر همین اساس نیز برند ماتل روی این محصول خاص خود تأکید بیشتری نشان داده است؛ باید گفت این برند به خوبی متوجه جایگاه عروسک های باربی در سطح بین المللی شده است و بنابراین با هدف نزدیک کردن این عروسک ها به فرهنگ های مختلف جوامع، در ساختار آنها تغییراتی را به وجود آورده است.

 این نکته غیر قابل انکار است که یک اسباب بازی باید با فرهنگ کودکی که آن را به کار می برد، حداقل در شکل ظاهری، تا حدی هم خوانی داشته باشد، بنابراین برند ماتل در یکی از جدیدترین ویدئوهای تبلیغاتی خود با عنوان «چه کسی باربی است؟» یک انیمیشن جالب از گروه مختلف عروسک های باربی را نشان می دهد که هر یک خصوصیات متفاوتی دارند و به رنگ ها و پوشش های گوناگونی عرضه می شوند. هشت رنگ پوست مختلف، ۱۸ رنگ چشم، ۲۳ رنگ مو و … از جمله تفاوت های آشکاری است که نشان دهنده نزدیک شدن تقریبی این اسباب بازی به فرهنگ های جهانی است.

 

منبع: شنبه

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱