اوراكل، از موفق ترين هاي آي تي

اوراکل، يكي از پر سر و صداترين شرکتهاي فعال در حوزه فناوری های رایانه ای همچون شركت پگاه سيستم است که با توسعه و فروش سیستم های سخت افزاری و نرم افزارهای شرکتی و سازمانی

اوراکل، يكي از پر سر و صداترين شرکتهاي فعال در حوزه فناوری های رایانه ای همچون شركت پگاه سيستم است که با توسعه و فروش سیستم های سخت افزاری و نرم افزارهای شرکتی و سازمانی شهرت زیادی به هم زده است.

دفتر مرکزی آن در ایالت کالیفرنیای آمریکا و در بیش از ۱۴۵ کشور جهان حدود ۱۰۸ هزار نفر را به استخدام خود درآورده است.

این شرکت علاوه بر تولید سخت افزارهای رایانه ای، ابزار مناسبی برای توسعه پایگاه های داده و نرم افزارهای کاربردی در کسب و کارهای تجاری و سازمانی از قبیل نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمان (ERP)، برنامه مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و نرم افزار مدیریت چرخه تامین (SCM) نیز تولید می کند.

فلاش به گذشته

لری الیسون، باب مینر و اِد اوتز این شرکت را در سال ۱۹۷۷ با نام «لابراتوارهای توسعه نرم افزار» (SDL) تاسیس کردند. ایده تاسیس این شرکت به هفت سال قبل بر می گشت؛ زمانی که الیسون مقاله ای درباره «الگوهای رابطه ای مدیریت داده ها در بانک های اطلاعاتی» می خواند. در آن زمان فقط شرکت IBM توانسته بود این الگوها را در عمل به کار گیرد و پایگاه داده مشهور به IBM System R را ایجاد کند. الیسون می خواست محصولاتی تولید کند که با System R برابری کند. اما IBM کدهای این برنامه را فاش نمی کرد.

این شرکت دو سال بعد از تاسیس، نام «نرم افزارهای رابطه ای» را برای خود برگزید. این تغییر نام همچنان ادامه داشت تا اینکه در سال ۱۹۸۲ این شرکت به نام «سیستم های اوراکل» و بالاخره در ۱۹۹۵ به نام «شرکت اوراکل» مشهور شد. لری الیسون که خود یکی از موسسان این شرکت بود، در تمام دوران پس از تاسیس مدیر عاملی آن را برعهده داشت. تا اینکه در سال ۲۰۰۴ جفری هنلی جایگزین او شد. ۴ سال بعد آسوشیتدپرس الیسون را پردرآمد ترین مدیر اجرایی در جهان معرفی کرد.

اوراکل بخشي از موفقیت خود در سالهای اول تاسیس را مدیون استفاده از زبان برنامه نویسی C بود چون برنامه هایی که با این زبان نوشته می شد، با سیستم عامل های مختلف سازگار بود.

مسیر توسعه اوراکل

اوراکل جزء اولین شرکت های بزرگی بود که برای توسعه خود استراتژی های اینترنتی را مورد توجه قرار داد. از ۱۹۹۵ به بعد دست به تولید محصولات اینترنتی همچون مرورگر Oracle PowerBrowser و سیستم عامل لینوکس زد. در سالهای بعد که پای تلفن های همراه به صورت جدی تر به زندگی انسان باز شده بود، اوراکل یک شرکت تابعه با عنوان OracleMobile را تاسیس کرد.

اوراکل در اولین سالهای بعد از ۲۰۰۰ نیز با خرید چندین شرکت رشد شتابنده تری به خود گرفت. شرکت های PeopleSoft، Global Logistics Technologies، Siebel Systems، Portal Software، Hyperion Solutions Corporation، BEA Systems، Sun Microsystems  وRightNow Technologies  از جمله مهم ترین شرکت هایی بود که در این سال ها توسط اوراکل خریداری شد.

شرکت اوراکل بخش زیادی از موفقیت خود در سالهای اولیه تاسیس را مدیون استفاده از زبان برنامه نویسی C بود چراکه برنامه هایی که با این زبان نوشته می شد، با سیستم عامل های مختلف سازگار بود.

در سال ۲۰۱۱ درآمد اوراکل از فروش محصولات و خدمات مختلف به رقم ۴۰. ۲ میلیارد دلار رسید.

رقابت ها

شرکت اوراکل در زمینه تولید پایگاه های داده ای و سخت افزارهای مربوط به آن پیوسته با شرکت های زیادی در رقابت بود. تا قبل از سالهای ۲۰۰۰ شرکت های Sybase و Informix بزرگ ترین رقبایش در این زمینه به حساب می آمدند. اوراکل توانست در آن سال ها بر این دو شرکت پیشی گرفته و چند سالی استیلای بازار را در دست بگیرد اما پس از رواج استفاده از Microsoft SQL Server در سراسر جهان استیلای اوراکل در این زمینه به پایان رسید. این شرکت هم اکنون بر سر تولید پایگاه های داده تحت سیستم عامل های یونیکس، لینوکس و ویندوز با محصولات قدرتمند ديگر رقابت می کند. اما هنوز هم استیلای بازار پایگاه های داده در دست IBM است.

اوراکل در بازار تولید نرم افزار ها و برنامه های سازمانی نیز با شرکت SAP رقابت می کند. رقابت این دو شرکت چند باری هم به دادگاه کشیده شده است.

در سالهای اخیر اوراکل با خرید بعضی شرکت ها مثل Hyperion Solutions وارد بازار برنامه ها و نرم افزارهای هوشمندی تجاری شد. در این حوزه نیز ناچار بود علاوه بر SAP با شرکت هایی مثل MicroStrategy، Actuate و SAS نیز به رقابت بپردازد.

اوراکل در بازار تولید نرم افزار ها و برنامه های سازمانی با شرکت SAP رقابت می کند. رقابت این دو  چند باری هم به دادگاه کشیده شده است.

اخیراً نیز رقابت ها میان گوگل و اوراکل بالا گرفته است؛ تا حدی که اوراکل به دادگاه شکایت کرده و مدعی شده که گوگل در توسعه سیستم عامل اندروید خود، امتیاز انحصاری اوراکل را در زمینه پلت فرم جاوا نقض کرده است.

شرکت HP نیز از جمله شرکت هایی است که اختلافاتی با اوراکل دارد. اوراکل مدتی قبل با امضای موافقت نامه ای با HP متعهد شده بود که نرم افزار ها و برنامه هایی تولید کند که با ریزپردازنده های ایتانیوم سرورهای تجاری HP سازگار باشد اما HP حالا اوراکل را به نقض این موافقت نامه متهم می کند.

محصولات و خدمات

فعالیت های شرکت اوراکل طیف وسیعی از فناوری ها و خدمات اطلاعاتی را پوشش می دهد: پایگاه های داده، نرم افزارهای مدیریتی و سازمانی، جستجوگر ها، ابزارهای تولید و طراحی نرم افزار، سخت افزار ها و در وب سایت اوراکل محصولات این شرکت به پنج دسته تقسیم شده است: پایگاه های داده، میان افزار ها، برنامه های کاربردی، سرور ها و سیستم های ذخیره و برنامه های مربوط به صنایع مختلف.

 

منبع: webit1

پشتیبانی
پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش
مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.
۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل
با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید
info@pegahsystem.com

نشانی
تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱
تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱