استارباکس با چه فرمانهايي محبوب و موفق شد؟

 

امروزه برند استارباکس را می توان رهبر جهانی کسب و کارهایی که در زمینه کافی شاپ و قهوه فعالیت می کنند، دانست. این موفقیت حاصل داشتن استراتژی بازاریابی و اقتصاد رفتاری مناسب این برند است.

توجه به عوامل و نکات کلیدی متعددی باعث شده است که برند استارباکس ۲۱۳۶۶ شعبه در بیش از ۶۰ کشور جهان را به خود اختصاص دهد. و هوارد شولتز مدیر عامل این شرکت را به یکی از افراد شناخته شده جهان تبدیل کند. در ادامه این مطلب عوامل کلیدی موثر در موفقیت برند استارباکس را با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم.

آغاز با مقیاسی کوچک و رشد و توسعه تدریجی

استارباکس در سال ۱۹۷۱ در سیاتل تاسیس شد و در ابتدا تنها دانه های قهوه به فروش می رساند. هوارد شولتز برند استارباکس را در حالی در سال ۱۹۸۷ خریداری کرد که تنها ۶ فروشگاه داشت. پس از خرید شرکت استارباکس توسط هوارد شولتز نزدیک به سه دهه طول کشید تا این کسب و کار به جایگاه فعلی خود به عنوان بزرگترین شرکت فعال در این زمینه تبدیل شود. بنابراین آغاز با مقیاسی کوچک و رشد تدریجی و با دقت این برند را می توان یکی از رموز موفقیت آن دانست.

رهبری استراتژیک

می توان گفت هوارد شولتز همواره هسته مرکزی رهبری برند استارباکس بوده است. بنابراین استراتژی موفق این برند که پیشنهاد استفاده از استارباکس به مشتریان بود نیز توسط شولتز ارائه شده است. ارائه خدمات به مشتریان در محیطی کاملا دوستانه سبب پیشبرد استراتژی بازاریابی یک به یک این برند شده است. از سوی دیگر نیز امکان سفارشی سازی و آگاه سازی مصرف کننده تاثیر به سزایی در جذب مشتری وفادار برای برند استارباکس داشته است.

داشتن مدل کسب و کار بر اساس فرهنگ اجتماعی و بهبود بهره وری

همانگونه که می دانید مدل کسب و کار هر شرکتی بر اساس فرهنگ محیط اجتماعی آن طراحی می شود. بنابراین مدل کسب و کار برندهایی مانند استارباکس که در نقاط مختلف جهان شعبه دارند برای هر کشور متفاوت خواهد بود. بهره وری نیز یکی دیگر از عواملی است که موفقیت یک برند را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین باید استراتژی هایی برای بهبود بهره وری، سرعت بخشی به ارائه خدمات مشتریان و بهبود روابط با مشتریان نیز در نظر گرفته شود. برند استارباکس با توجه به این دو نکته موفق شد به ماندگاری نام برند خود در ذهن مشتریان کمک کند.

مشتری مداری

مطمئنا شما نیز با جمله «همیشه حق با مشتری است» آشنا هستید. در حقیقت فلسفه این جمله برای برند استارباکس در سه جمله زیر خلاصه می شود.

در صورتی که مشتری از محصول یا خدمات ارائه شده راضی نباشد. محصول دیگری به انتخاب خود مشتری در اختیار او قرار می گیرد. تا مشتری کاملا راضی باشد.

کد تخفیف برای مراجعه بعدی مشتریان در نظر گرفته می شود.

جایزه و تخفیف فوق العاده ای برای مشتریان وفادار در نظر گرفته می شود.

رعایت این نکات برند استارباکس را به یکی از کسب و کارهای موفق و استراتژی محور جهان تبدیل کرده است.

مشتری مداری و استفاده از نرم افزار هاي CRMشركت پگاه سيستم یکی از کلیدهای موفقیت برند استارباکس است.

کارمندان برند استارباکس نیروی محرکه مدل کسب و کار آن

جالب است بدانید که تمام کارمندان، سرپرستان و مدیران برند استارباکس به عنوان شرکای این برند شناخته می شوند. به عبارت بهتر هر یک از این افراد فراتر از کارکنان بوده و به عنوان سهامدارن برند استارباکس شناخته می شوند. در نظر گرفتن سهام، بیمه های درمانی و کارگاههای آموزشی از جمله خدماتی است که در اختیار کارکنان این برند قرار می گیرد. از سوی دیگر نیز به منظور بهبود موقعیت شغلی و کاهش استرس محیط کار سالی یک بار جلسات طوفان فکری با حضور تمام کارکنان این برند برگزار می شود. می توان گفت ارزش قائل بودن به کارکنان نیز یکی دیگر از عوامل موثر در موفقیت برند استارباکس است.

ارائه آموزش های استاندارد

ارائه آموزش های استاندارد به صورت تئوری در کلاس و به شکل عملی در محیط فروشگاهی به کارمندان جدید نیز یکی از رموز موفقیت برند استارباکس است.

فراهم کردن محیطی دوستانه

برند استارباکس علاوه بر ارائه خدمات دوستانه با طراحی یک محیط دوستانه تجربه فوق العاده ای را در ذهن مشتری به یادگار می گذارد.

نوآوری و مشارکت

تنوع محصول، نوآوری و مشارکت از مهمترین عوامل موفقیت یک برند است. استفاده از شیوه های جدید بازاریابی، طرح های مکمل، نوآوری و … از جمله عواملی هستند که در پیشبرد استراتژی بازاریابی استارباکس تاثیرگذار بوده اند. به عنوان مثال از سال گذشته اجرای موسیقی در کافه های استارباکس تجربه جدید و فوق العاده ای را برای مشتریان این برند محبوب فراهم کرده است.

استفاده از زنجیره تامین برای تکمیل چرخه بازاریابی

زنجیره تامین برند استارباکس در حال حاضر متشکل از برندهای مختلفی است. بنابراین این برندها نیز می توانند در پیشبرد استراتژی بازاریابی به استارباکس کمک کنند. بنابراین تکمیل چرخه بازاریابی به کمک اعضای زنجیره تامین یکی از عوامل موثر در موفقیت برند استارباکس است.

تکمیل چرخه بازاریابی به کمک اعضای زنجیره تامین یکی از عوامل موثر در موفقیت برند استارباکس است

استفاده از ابزارهای متنوع بازاریابی

برند استارباکس برای موفقیت استراتژی بازاریابی خود معمولا از ابزارهای مختلفی مانند تبلیغات، بازاریابی ایمیلی، تاثیرگذارن و … استفاده می کند. این امر باعث می شود که بتواند مخاطبان گروه های مختلفی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

علاوه بر نکاتی که تا کنون ذکر شد، می توان گفت برقراری ارتباط عاطفی با مشتریان وفادار و تحت تاثیر قرار دادن آن ها نیز یکی از رموز موفقیت برند استارباکس است. زیرا مشتریان هنگام خرید محصولات لزوما تصمیم های معقولانه نمی گیرند. بلکه در بیشتر مواقع این تصمیم گیری احساسی مشتری است که او را ترغیب به خرید محصول می کند.

 

منبع: برترين ها

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱