چگونه می توان به یک مدیر دیجیتالی موفق تبدیل شد + اینفوگرافیک

 

مدیریت و رهبری دیجیتالی یکی از داغ ترین مباحثی است که در سال های اخیر در مجامع مدیریتی و در میان مدیران و رهبران سازمان ها مطرح می شود و کتاب ها و مقالات بسیاری در مورد آن به رشته تحریر درآمده است. با این همه كمتر مدیر یا رهبری را می توان پیدا کرد که درک روشنی از ویژگی ها و کاراکتر یک رهبر دیجیتالی داشته باشد و بتواند به طور شفاف توضیح دهد که یک رهبر دیجیتالی واقعی باید دارای چه مهارت ها و توانایی هایی باشد که او را از سایر مدیران متمایز كند
اما سوال کلیدی در اینجا این است که رهبر دیجیتالی چگونه فردی است و دارای چه خصوصیات و توانایی هایی است؟ در اینجا به سه استراتژی طلایی برای رهبری دیجیتالی اشاره شده است.
 

چگونه می توان به یک مدیر دیجیتالی موفق تبدیل شد

 

1)تکنولوژی های اطلاعاتی را به زیربنای سازمان تان تبدیل کنید
 

نخستین گام براي دیجیتالی کردن خود و سازمان تان عبارت است از تبدیل کردن فناوری اطلاعات به زیربنا و بنیان اصلی سازمان. در دنیای دیجیتالی امروز اطلاعات و فناوری اطلاعات به دارایی های ارزشمند و حیاتی سازمان ها تبدیل شده اند. بر این اساس پایگاه های اطلاعاتی هر سازمان یا شرکتی قلب تپنده آن محسوب می شوند و اهمیت و حساسیت آنها به مراتب بیش از گاوصندوق شرکت است. بنابراین هر گونه هزینه کردن برای ایجاد پایگاه های اطلاعاتی، خریداری تجهیزات نگهداری اطلاعات و انعقاد قراردادهای بزرگ با شرکت های ارائه دهنده خدمات IT نه تنها امری پذیرفتنی و توجیه پذیر است، بلکه یک ضرورت و سرمایه گذاری ارزشمند خواهد بود. بر همین اساس یکی از ویژگی های رهبران دیجیتالی عبارت است از توجه خاص به تقویت سرمایه گذاری ها در زمینه IT و برقراری ارتباط با شرکت های ارائه دهنده اين خدمات.


2) سازمان تان را کوچک تر و لاغرتر کنید
 

در بسیاری از کشورهای دنیا اشتغال به کار در یک شرکت یا سازمان تا زمان بازنشستگی یا حتی استخدام مادام العمر امری متداول و پذیرفته شده است و وفاداری متقابل بین سازمان و کارکنان یک ارزش محسوب می شود. با این همه در دنیای دیجیتالی امروز که در آن سرعت، کیفیت و دگرگونی های سازنده حرف اول را می زند، تحرک و پویایی نیروی کار و کاهش هزینه های نیروی انسانی به شدت مورد توجه است. بر این اساس وقتی 40 نفر از کارکنان باسابقه و قدیمی سازمان تان همان کاری را انجام می دهند که 20 نفر از کارکنان یک شرکت دیگر انجامش می دهند، پس بهتر است انجام آن کار را از همان شرکت بخواهید. به طور کلی برون سپاری خدمات IT و واگذار کردن آنها به شرکت هایی که در آن تخصص دارند هم کیفیت بالاتری را به ما هدیه می دهد و هم هزینه کمتری را برای سازمان ما به دنبال دارد.
 

3) دانش شبکه سازی و امنیت سیستم خود را ارتقا دهید
 

آشنایی و تسلط کامل رهبران سازمان ها و شرکت ها بر سیستم های اطلاعاتی ابری و نیروی کار مجازی از ملزومات اصلی امروزه محسوب می شود. به همین دلیل رهبران دیجیتالی حتما باید در دو حوزه مطلع وکارشناس باشند: اول شبکه سازی و دوم امنیت سیستم های اطلاعاتی. باید بدانید که شرایط در مقایسه با چند سال قبل که می شد تمام اطلاعات و داده های شرکت را پشت یک فایروال ساده محافظت کرد به طور کامل تغییر کرده و هرگونه غفلت رهبران سازمان ها از امنیت سیستم ها و همچنین شبکه سازی نوین در درون سازمان می تواند هزینه های سنگینی را به دنبال داشته باشد. البته این به آن معنا نیست که یک مدیر ارشد یا رهبر یک سازمان باید از تمام نوآوری ها و جزئیات مربوط به حفاظت از اطلاعات آگاه باشد، بلکه منظور این است که او باید از روند های کلی و استراتژی های سازمان تحت رهبری خود در این دو حوزه کلیدی اطلاع نسبی و کافی داشته باشد. آمار و ارقام حکایت از آن دارند که در سال 2015 میزان کل هزینه های صرف شده در بخش محصولات امنیت اطلاعات در جهان به بیش از 75 میلیارد دلار رسید و پیش بینی می شود این عدد تا سال 2021 به بیش از یک تریلیون دلار افزایش یابد.
 

توصیه هایی کاربردی برای رهبران دیجیتالی
 

اغلب کسانی را که در دهه های 1990 و بعد از آن به دنیا آمده اند، می توان «نسل دیجیتال» نامید، کسانی که از ابتدای زندگی شان با اینترنت و موبایل و تبلت و فناوری های اطلاعاتی مانوس بوده اند بنابراین می توان با جرات ادعا کرد که آنها در مقایسه با نسل قبل از خود بسیار دیجیتالی تر هستند. اما خبر بد اینکه اکثر مدیران ارشد و رهبران کنونی سازمان ها و شرکت های دنیا را کسانی تشکیل می دهند که به این نسل تعلق ندارند و دهه های چهل یا پنجاه زندگی شان را سپری می کنند و در نتیجه کمتر دیجیتالی و به روز هستند. برای جبران این نقص در اینجا توصیه هایی کاربردی برای دیجیتالی شدن رهبران ارائه شده است:
 

• تفکر دیجیتالی داشته باشید
 

در دنیای تمام دیجیتالی امروز بر هر مدیر ورهبری واجب است که نسبت به آگاهی یافتن از جدیدترین دستاوردهای تکنولوژیک در حوزه فناوری اطلاعات حساس و متعهد باشد و به عبارت بهتر دارای تفکر دیجیتالی در مدیریت روزمره خود باشند. دیجیتالی فکر کردن و دیجیتالی تصمیم گرفتن در دنیای امروز یک امتیاز و برتری مدیریتی برای هر رهبری محسوب می شود.
 

• توانمندی های دیجیتالی خود و کارکنانتان را افزایش دهید
 

در محیط های کاری دیجیتالی امروز باید هم مدیران و هم کارکنان دارای سواد دیجیتالی بالایی باشند که با استفاده از آن بتوانند ارزش آفرینی و رقابت پذیری بالاتری را از خود بروز دهند.برگزاری دوره های آموزشی وکارگاه های عملی در حوزه IT و به روز کردن دانش فنی و تکنولوژیک افراد در این عرصه می تواند مفید وموثر باشد و هیچ گاه نباید چنین تصور كرد که تسلط نسبی کارکنان به تکنولوژی های اطلاعاتی و ارتباطی به معنای بی نیازی آنها از به روزسازی دانش فنی آنهاست.
 

• میل به تجربه کردن را در همه کارکنان تقویت کنید
 

استفاده از شبکه های اجتماعی برای آگاهی یافتن از جدیدترین علایق وسلایق مشتریان ازجمله راه هایی است که مدیران و تصمیم گیران سازمان ها و شرکت ها را قادر می سازد تا نسبت به تحولات و دگرگونی ها در بازار واکنش نشان دهند و در این میان میل همگانی به تجربه کردن و آموختن چیزهای جدید اهمیتی تعیین کننده در میدان پرتکاپوی رقابت دارد و عاملی خواهد بود برای تشویق و تحریک مدیران و کارکنان برای نوآوری های بیشتر و موثرتر.
 

• بفهمید تکنولوژی چگونه جامعه و دنیای کسب وکار را تغییر داده است
 

بسیاری از رهبران به اشتباه فکر می کنند که درک کاملی از شرایط حاکم بر جامعه و بازار کسب وکار دارند؛ درحالی که نحوه تاثیرگذاری تکنولوژی بر جوامع و کسب وکار ها آن چنان سریع و باورنکردنی است که همه مدیران، حتی باتجربه ترین آنها را غافلگیر می کند. کافی است فقط به تحولات عظیمی که شبکه های اجتماعی تنها طی سه چهار سال اخیر در جوامع و در دنیای کسب وکار به وجود آورده اند نگاهی بیندازید تا دریابید تکنولوژی تا چه حد می تواند زمینه ساز بروز انقلابی عظیم شود. به همین دلیل هم هست که توانایی رهبران در پیش بینی و شناخت درست نحوه تاثیرگذاری تکنولوژی بر کسب وکار به یکی از مهارت های کلیدی مدیران در حال حاضر تبدیل شده است.
 

• به جای استفاده صرف از تکنولوژی ها از اطلاعات برآمده از آنها استفاده کنید
 

یکی از سوءتعبیرها و اشتباهات اصلی اغلب مدیران و رهبران در برخورد با تکنولوژی های اطلاعاتی و دیجیتالی این است که بیشتر از آنکه از اطلاعات برآمده از تکنولوژی های اطلاعاتی بهره ببرند و آنها را در تصمیم گیری های خود لحاظ کنند، به استفاده صرف از محصولات تکنولوژیک بسنده می کنند و فکر می کنند استفاده پرحجم و دائمی از کامپیوتر و تبلت و اینترنت به معنای دیجیتالی شدن است؛ درحالی که همه می دانیم دنیای امروز دنیای اطلاعات و نه صرفا تکنولوژی اطلاعات است. در دنیای کسب وکار استفاده گسترده از تکنولوژی یک مزیت رقابتی محسوب نمی شود؛ بلکه این اطلاعات است که شرکت ها و سازمان ها را از سایرین متمایز می سازد.
 

منبع: دنياي اقتصاد
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱