فراز و فرودهاي الکترولوکس سوئدي

الکترولوکس، شرکت سوئدی چند ملیتی فعال در زمینه تولید لوازم خانگی و حرفه ای است که دفتر مرکزی آن در شهر استکهلم، سوئد قرار دارد. از نظر درآمد، الکترولوکس یکی از بزرگترین شرکت های سازنده لوازم خانگی در جهان محسوب می شود. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

محصولات این شرکت تحت برندهای مختلفی از جمله خود الکترولوکس عرضه می شوند که لوازم خانگی اصلی و جاروبرقی برای مصارف خانگی و حرفه ای عمده ترین محصولات تولیدی آن هستند. از دیگر شرکت های مطرحی که تحت رهبری الکترولوکس فعالیت می کنند می توان به آ اِ گ و زانوسی اشاره کرد.

الکترولوکس از ادغام دو شرکت، یکی تولیدکننده ای باسابقه و دیگری شرکتی نوپا که توسط یک فروشنده جاروبرقی تاسیس شده بود، شکل گرفت. ریشه های این شرکت رابطه نزدیکی با جارو برقی داشته، اما امروزه تمامی لوازم خانگی اصلی را تولید می کند.

لوکس ای بی، در سال 1901 توسط «اسون کارلسون»، سازنده چراغ های نفتی بزرگ برای ایستگاه های راه آهن، تاسیس شد. در سال 1912، این شرکت دارای دو کارخانه در استکهلم و ریگا بود و پس از مدتی کارخانه ای نیز در روسیه تاسیس کرد.

در شرایطی که رقبا تولید مدل های مشابه را آغاز کرده و لامپ های برقی، بازار چراغ های نفتی را تهدید می کردند، شرکت لوکس به معرفی محصولی جدید نیاز داشت و در سال 1912 تولید جارو برقی – طراحی آن را «اکسل ونر گرن» انجام داده بود – را در دستور کار خود قرار داد. در سال 1918 و در نتیجه ادغام با شرکت اسونسکا الکترون ای بی، نام شرکت به الکترولوکس تغییر کرد. در سال 1925، تولید یخچال و فریزر توسط این شرکت آغاز شده و پس از آن در سال 1951، ماشین لباسشویی، در سال 1959، ماشین ظرفشویی و در سال 1962، غذاساز به خطوط تولید الکترولوکس افزوده شدند.

الکترولوکس اغلب و به طور منظم از طریق ادغام و خرید شرکت های دیگر توسعه یافته است. در شرایطی که تا پیش از دهه 1960 الکترولوکس چندین شرکت را خریداری کرده بود، این دهه شاهد موج جدیدی از ادغام و خرید بود. از 1960 تا 1969، الکترولوکس شرکت های الکتروهلیوس، شرکت نروژی الکترا، شرکت دانمارکی اطلس، شرکت فنلاندی فلیمو و چندین شرکت دیگر را خریداری کرد. این سبک از رشد تا دهه 1990 ادامه یافت.

در آمریکای شمالی نام الکترولوکس توسط شرکت آئروس ال ال سی، تولیدکننده جاروبرقی، مورد استفاده قرار می گرفت. در سال 2000، حقوق نشان تجاری این برند که در سال 1968 فروخته شده بود، بار دیگر توسط گروه الکترولوکس خریداری شد و در سال 2004 استفاده از برند الکترولوکس توسط آئروس متوقف شد. در سال 2009، الکترولوکس دفتر مرکزی خود در آمریکای شمالی را از آگوستا، جورجیا به شارلوت، کارولینای شمالی منتقل کرد.

در سال 2010، الکترولوکس پنج جاروبرقی جدید «سبز» که 55 تا 70 درصد آنها از پلاستیک بازیافتی تولید شده بود را روانه بازار کرد. در مقایسه با جاروبرقی های 2000 وات معمولی، این جاروبرقی های سبز 50 درصد انرژی کمتری مصرف می کردند. در همان سال، الکترولوکس «اولترا کلین واشر»، نخستین ماشین لباسشویی با قدرت پاک کنندگی فراصوت را معرفی کرد.

«کیت مک لوفلین» در ژانویه 2011 به عنوان مدیر عامل الکترولوکس برگزیده شد که نخستین غیر سوئدی عهده دار این سمت محسوب می شد.  در آگوست همان سال، الکترولوکس شرکت سیگدو کوپرز، تولیدکننده شیلیایی لوازم خانگی، یکی از بزرگترین شرکت های آمریکای لاتین و مالک برندهای فنسا، گافا، مادمسا و سوملا را خریداری کرد.

در اکتبر 2013 الکترولوکس تصمیم به تعطیلی آخرین کارخانه تولید یخچال و فریزر خود در استرالیا گرفت.

 

منبع: پول نیوز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱