روبات ‌ها ما را فقیر می ‌کنند یا ثروتمند؟

با خودتان فکر کنید که چه وقت تصور می ‌شود هوش مصنوعی خوب و کاربردی است؟ اینکه هر کدام از ما در دوران سالمندی یک روبات پرستار شخصی‌ سازی شده در اختیار خواهیم داشت؛ یا حتی اینکه با از بین رفتن بعضی مشاغل با ورود روبات‌ ها، می ‌توانیم اوقات فراغت و لذت بیشتری داشته باشیم؟ ممکن است این آینده خوب و جالب هنوز در افق‌ های دوردست باشد، اما هوش مصنوعی که این روزها به شکل رایج در زمینه‌ های مختلف به‌کار برده می ‌شود هنوز چندان مفید نیست.
 

روندهای مالی آینده
 

برای اینکه این موضوع را به خوبی درک کنیم، بد نیست تغيير و تحولات يك واحد ارزی مثل پوند را مرور کنیم. ارزش پوند تنها در دو دقیقه تا 6 درصد کاهش یافت و سقوط کرد. این اتفاق نه‌تنها به خاطر یک مشکل تکنیکی در روبات کامپیوتری رخ داد، بلکه باعث ایجاد الگوریتمی شد که به ‌صورت خودکار شروع به فروش این ارز کند تا در نهایت قیمت پوند کاهش چشمگیری پیدا کند. موانع کامپیوتری و روباتیک در سیستم های مالی از قبیل Piquant Technologies هستند که به‌صورت خودکار و به کمک اطلاعات بازار ارزهای پرنوسان را جست‌ و جو کرده و در برابر آنها واکنش نشان می‌ دهند.
 

بازار سیاه خرید بلیت راه می‌ اندازند
 

این روزها اغلب ما برای خرید بلیت سینما،کنسرت، تئاتر و… به سایت‌ ها و سیستم‌ های فروش آنلاین بلیت می‌رویم و همچنان معتقدیم بدشانس هستیم و نمی ‌توانیم بلیت رویداد مورد نظرمان را بگیریم. این در حالی است که در پشت پرده ماجرا افراد سودجویی هستند که روبات‌ هایی را برای خرید صدها بلیت به‌کار می ‌گیرند تا به شکلی عجیب و غیراخلاقی و درست در همان زمانی که شما در حال به‌روزرسانی صفحه وب ‌سایت هستید، بلیت‌ ها را بخرند تا در نهایت آنها را به‌ صورت گسترده و با قیمتی بالاتر بفروشند! تخمین زده می‌شود که تنها در سال 2013 یک توسعه‌ دهنده برنامه ‌های کامپیوتری 25 میلیون پوند از طریق روبات خریدار بلیت که خودش طراحی کرده بود، به‌ دست آورده است. گاهی حتی مراکز برگزاری رویدادها، هنرمندان و دست ‌اندرکاران رویدادها هم برای داغ ‌تر کردن تنور شهرت رویدادشان، به این جریان دامن می‌ زنند. با این حال احتمالا آنها باید ترجیح بدهند شرکت ‌کنندگان در رویدادها با رضایت و شادی آنجا را ترک کنند.
 

توییتر را می‌ خورند
 

روبات ‌ها بدترین چیز در فضای شبکه اجتماعی محبوب توییتر هستند. این ادعای بزرگی است که توییتر اعلام کرده که هدف حملات امنیتی مختلف از سوی روبات‌ها قرار می‌گیرد، اما کاملا درست است. ممکن است روزی یک پست در حساب کاربری توییترتان بگذارید و چند دقیقه بعد پیامی از یک کاربر عجیب مثلا با نام WiniPhone700802268 @ دریافت کنید با این مضمون: «سلام دوست من! حالا نوبت کامپیوترهاست! به زودی با یکی از خشن ‌ترین ‌های آنها آشنا می‌شوی!». همین پیام کافی است تا تمام روزتان را با نگرانی اینکه حساب کاربری‌ تان هک شده یا خواهد شد، بگذرانید. حالا توییتر به زیستگاه چنین روبات ‌هایی تبدیل شده است. به ‌عنوان نمونه در سال گذشته میلادی جریانی از فعالیت‌ های روباتی علیه رئیس‌جمهور فعلی مکزیک به راه افتاد. حتی مایکروسافت هم امسال چت ‌بات جدیدی را با هدف آموزش و تقلید گفت‌ و گوهای محاوره ‌ای در توییتر، معرفی کرد. این روبات بعد از توییت کردن پیام‌ هایی مانند: «بوش عامل اتفاق یازدهم سپتامبر بود!» یا «دونالد ترامپ تنها امید ما برای آینده آمریکاست!» بلافاصله آفلاین می‌ شود.
در واقع باید پذیرفت که هوش مصنوعی پیچیده‌تر شده و هر روز نفوذش به عرصه‌ها و زمینه‌های مختلف را بیشتر و بیشتر می‌کند. حالا می‌ توانیم با خیال راحت به رختخواب برویم و استراحت کنیم اما باید منتظر روزی باشیم که روبات ‌ها تکنولوژی ‌های آینده را در آغوش بکشند؛ روزی که چندان دور نیست و احتمالا باید آن وقت یکدیگر را در مراکز کاریابی ملاقات کنیم!
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱