بایدها و نبایدهای فروش اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی بیش از آنکه برای ما قابل تصور باشد در زندگی روزمره جا باز کرده اند و این موضوع موجب تلاش های بسیار زیاد و جسورانه از طرف فروشندگان و صاحبان کسب وکار جهت منفعت جستن از این زیرساخت ها شده است. شاید بهتر باشد اول به این سؤال پاسخ دهیم که بازار شبکه ها اجتماعی تا چه میزان اشباع شده است؟ بر اساس اطلاعات منتشرشده از طرف سایت استاتیستا که یک مرجع ارائه اطلاعات آماری است، بیش از 73% کاربران اینترنت دارای یک حساب کاربری در یکی از شبکه های اجتماعی هستند. یک لحظه به این رقم توجه کنید؛ این آمار یعنی از هر 100 نفر کاربر اینترنت، 73 نفر دارای یک حساب کاربردی اجتماعی است. چیزی که جالب تر است، زمان صرف شده در این شبکه هاست. شاید برای صاحبان کسب و کارها خیلی جالب نباشد، اما توجه به این نکته ضروری است که هر فردی که به اینترنت دسترسی دارد، بیشترین بخش از زمان آنلاین بودن خود را در این شبکه ها می گذارند، حتی بیشتر از ایمیل و دقیقاً این موضوع یکی از دلایل اثربخشی و جذابیت کار و فعالیت  فروش بازاریابی از طریق این شبکه ها است.

توجه کردن به این موضوع و نشان دادن عکس العمل احساسی نسبت به آن شاید خیلی ساده باشد، اما توجه به این نکته برای فروشندگان و صاحبان کسب و کارها هم ضروری است که این شبکه ها به هیچ وجه نباید به عنوان یک ابزار فروش مستقیم مورداستفاده قرار بگیرند. به همین دلیل، قوانین بیان نشده ای در رابطه با آن ها مطرح است که برای موفقیت در عرصه استفاده از آن ها باید همواره به یاد داشت، تا از رخداد اشتباه و صدمه خوردن اعتبار و برند شما جلوگیری شود.

در ادامه به برخی از مهم ترین های آن ها اشاره می کنم:

1- نمایش محصولات در مکان مناسب

امروزه زیرساخت های اجتماعی بسیاری در دسترس مردم است و هر روز هم به تعداد آن ها افزوده می شود، پس شناخت بازار هدف شما و اطلاع از اینکه در کجا و از چه طریق می توان به آن ها دسترسی پیدا کرد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

باید توجه داشت که هر یک از انواع شبکه های اجتماعی با دیگری متفاوت بوده و هیچ یگانه شبکه اجتماعی وجود ندارد که به طور کامل برای یک کسب و کار اثربخش واقع شود. مثلاً درحالی که فیس بوک از رسایی ثابتی برخوردار است و هر نوع محتوایی در آن برای مخاطب قابل انتشار است، شبکه پینترست و اینستاگرام بیشتر برای کسب وکارهایی مناسب است که به صورت بصری با مخاطب تعامل دارند. از طرف دیگر لینکداین برای کسب وکارهایی مناسب است که مخاطبین آنها افراد حرفه ای و تحصیل کرده است. پس نباید سعی کنید محصولات و خدمات خود را در هر شبکه ای معرفی کنید، چراکه این کار زمان بسیار زیادی را نیاز داشته و نتایج مورد نیاز شما را احتمالاً برآورده نخواهد کرد. پس اول باید بازار هدف خود را بشناسید، اینکه چه می خواهند و در کجا حضور دارند.

2- تمرکز بر تعامل با مخاطب

از تلاش و فعالیت خود در این شبکه ها چه انتظاراتی دارید؟ اهداف خود را مشخص کنید و معیارهای اندازه گیری نتایج خود را برای آنها تعیین کنید. اگر فروش در این شبکه ها هدف اول شماست، بر افزایش تعامل با مخاطب بجای ترفیع و ترویج محصول تمرکز داشته باشید. مطمئناً ترویج محصول شما در سال های گذشته مهم ترین معیار برای اندازه موفقیت شما بوده، اما زمانه دیگر تغییر کرده است. اکنون ترویج محصول و میزان بازدید کاربران بخش کوچکی از استراتژی شمارا باید تشکیل دهد.

هرقدر بیشتر و بیشتر بر تعامل سازنده با مخاطب تمرکز داشته باشید، بهتر است، چراکه هرقدر تعداد بازدیدها بیشتر باشد، خوب و جالب توجه است، اما چیزی که منجر به افزایش فروش شما می شود، فقط و فقط تعامل شما با مخاطب است. عملکرد و نتایج حاصل از آن، قیف فروش و وب سایت خود را تحلیل کنید و ببینید بهترین راه ایجاد تعامل و دریافت پاسخ از طرفداران خودتان چیست؟ ببینید چطور می توانید آن ها را به تعامل و ارتباط دوسویه تشویق کنید. در ادامه چند روش مؤثر را در این رابطه یادآوری می کنم:

– مطالب و محتوای آموزشی منتشر کنید که مخاطب شما علاقه مند به مطالعه آنها باشد

– برای محتوای تهیه شده، عناوین جذاب و چشمگیر انتخاب کنید

– گزینه های ورود و عضویت در این شبکه ها را بر روی سایت خود قابل رؤیت و جلب توجه کننده کنید

– امکان درج نظر بر روی محصولات را فعال کنید

– یک بخش پرسش و پاسخ معرفی کنید

–مسابقه یا رقابت بین مخاطبان ترتیب دهید

– از طرفداران خود سؤال بپرسید و با آن ها مشورت کنید

– و از همه مهم تر اینکه . . . در کمترین زمان با نهایت ادب به نظرات آن ها پاسخ دهید

شاید بدیهی به نظر برسد، اما بازدیدی از تمام صفحات محصول خود بر روی سایت خودتان داشته باشید و مطمئن شوید که در تمام این صفحات گزینه های عضویت در شبکه های اجتماعی شما قابل رؤیت باشند. اگر وب سایت شما شامل یک وبلاگ نمی شود، در اولین فرصت آن را فراهم کنید.

3- همیشه آرایش فروش به خود نگیرید

همچنان که در ابتدای مطلب هم اشاره کردم، شبکه های اجتماعی یک ابزار برای فروش مستقیم نیست. این زیرساخت ها یک ابزار بسیار قدرتمند برای فروش بیشتر به مخاطبین شماست، اما باید به یاد داشته باشید که استفاده کلیدی و اصلی از آن ها در تعامل و اجتماعی بودن است. به یاد داشته باشید که ترویج و تبلیغ مستقیم هیچ تأثیری درفروش نداشته و فقط منجر به دور کردن و دلزده شدن مخاطب شما می شود.

به طرق زیر می توانید منجر به ایجاد تعامل دوطرفه با مخاطبین خود شوید:

– داستان های مختلفی را در رابطه با محصول، شرکت و خدمات خود بیان کنید

– آمار و اطلاعات کلیدی در رابطه با محصول و صنعت خود به اشتراک بگذارید

– به محض رخداد خبر یا یک به روزرسانی در صنعت مربوطه آن را به اطلاع مخاطبین خود برسانید

– ویدئوهای آموزشی تهیه و منتشر کنید

– مطالب خنده دار و جالب از زندگی شخصی و کاری خود در دفتر کار و … را به اشتراک بگذارید.

 

منبع: آي بازاريابي

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱