ایندرا نویی بیش از یک دهه با پپسی

ایندرا نویی، متولد هند و ساکن آمریکا، در حال حاضر رئیس و مدیرعامل پپسی، شرکت آمریکایی چندملیتی تولید موادغذایی و نوشیدنی است.

پپسی دومین تولیدکننده مواد غذایی و نوشیدنی در جهان است. نام نویی به طور مداوم در فهرست 100 زن قدرتمند جهان قرار گرفته است. ایندرا نویی در سال 1974 مدرک کارشناسی اش را در رشته  فیزیک، شیمی و ریاضی از دانشگاه مِدرَس(Madras College)  هند گرفت و در سال 1976 از موسسه مدیریت کلکته موفق به دریافت مدرک MBA شد. در ادامه همراه شركت پگاه سيستم باشيد و با زندگي نويي بيشتر آشنا شويد.

او کارش را به عنوان مدیراجرایی در هند و با جانسون اند جانسون (Johnson & Johnson)، شرکت آمریکایی تولید دستگاه های پزشکی آغاز کرد. در سال 1978 در مدرسه مدیریت ییل پذیرفته شد و توانست در رشته مدیریت دولتی و خصوصی مدرک کارشناسی ارشد دریافت کند. بعد از فارغ التحصیلی به گروه مشاوره بوستون، یکی از برجسته ترین شرکت های مشاوره مدیریت پیوست. آغاز کارش در پپسی از سال 1994 بود تا اینکه در سال 2001 به عنوان رئیس و مدیرعامل این شرکت انتخاب شد. طبق گزارش مجله هفتگی بلومبرگ، از سال 2001، درآمد سالانه پپسی 72درصد افزایش داشت، در حالی که سود خالص آن بیشتر از دو برابر شد و به 6/5 میلیارد دلار در سال 2006 رسید.

یادگیری فعال

مهم است که فعالانه یاد بگیرید تا بتوانید زمینه کاری تان را گسترش دهید. نویی از لحظه ورودش به پپسی، به یادگیری تمایل داشت و خودش را براساس نیازهای شرکت شکل داد. استیو رینمون مدیرعامل قبلی پپسی راهنمای نویی شد و او را در دوره کارآموزی اش به درستی هدایت کرد. نویی در کنار رینموند نه تنها برای یادگیری کار می کرد، بلکه تمام انرژی اش را برای شرکت می گذاشت. همین مسئله سبب شد که او برای رینموند اهمیت زیادی پیدا کند. نویی با اشاره به راهنمایی های مدیرعامل پیشین پپسی می گوید: «من محصول مربیگری و راهنمایی های فوق العاده هستم.»

سازگاری

برای داشتن محیط سالم کاری و پیشبرد چشم اندازهای هر کسب وکار و سازمانی، داشتن ظرفیت سازگاری نکته بسیار حائز اهمیتی است: «برای مدیریت در دنیایی که دائم در حال تغییر است، مدیران باید سازگاری داشته و باهوش باشند.» نویی در مصاحبه ای با فوربس به این مسئله اشاره کرد که روابط شرکت های چندملیتی باید با کشورهای مختلف ادامه داشته باشد، بنابراین داشتن یک رابطه مستحکم و مداوم برای رشد و توسعه کسب وکار اهمیت زیادی دارد. برای رسیدن به چنین رابطه ای ساختار هر شرکت یا سازمانی باید انعطا ف پذیر و آماده سازگاری باشد، اما در عین حال نباید راهش را در جهت رسیدن به اهداف اصلی اش گم کند.

هوشیاری

یادگیری مسئله ای کاملا متفاوت از هوشیار بودن است. هوشیاری فرآیند آگاهی از هر دو روی سکه است که می تواند با یادگیری مداوم به دست بیاید. یک مدیر باید این ویژگی را برای مدیریت موفق کسب وکارش داشته باشد. نویی مسئول بازسازی پپسی در سال 2012 بود، زمانی که 3درصد از نیروی کارشان را کاهش دادند تا روی اهداف دیگری مثل تبلیغات برای پیشتازی و تولید محصولات جدید سرمایه گذاری کنند. در طول این باسازی، همین صرفه جویی باعث رسیدن شرکت به اهدافش در همان سال شد و در نتیجه نویی به عنوان پاداش 3/3میلیون دلار دریافت کرد. در سال 2013، نویی فقط با بالا بردن قیمت خوراکی های کوچک مثل دوریتوس (Doritos) سود خالص شرکت را 2/1درصد افزایش داد.

عملکرد با هدف

کار کردن با داشتن یک هدف در ذهن نکته مهمی است، نباید عملکردتان فقط برای به دست آوردن سود باشد. نویی بخشی را با نام موادغذایی «مفید برای شما» راه اندازی کرد که موادغذایی را با کالری کمتر پیشنهاد می داد. عملکرد با هدف با در نظر گرفتن تاثیر محصولات روی افراد راه پپسی را برای بازگشت به اجتماع باز کرد. نویی می گوید: «فقط به خاطر اینکه مدیرعامل هستید، فکر نکنید که به مقصد رسیده اید. باید به طور مداوم آموزه هایتان را افزایش دهید. من هرگز این نکته را فراموش نکردم.»

توسعه

یکی دیگر از نکات مهم در مدیریت جلوگیری از رکود و ایستایی است و بهترین راه برای انجام این کار گسترش مرزهای فیزیکی است. نویی در اضافه کردن مداوم برندهای جدید به زیرمجموعه پپسی رکورددار است و این شرکت را از تولیدکننده نوشیدنی به تولیدکننده موادغذایی نیز تبدیل کرد. همچنین سرمایه گذاری اش را در کشورهای در حال توسعه ای مثل هند، چین و مکزیک افزایش داد. نویی معتقد است: مدیریت در سطوح مختلف خیلی سخت است. من وقتی یک کسب وکار را مدیریت می کردم، خواسته ها و نیازهای مشخصی برای مدیر بودن وجود داشت. اما زمانی که وارد یک شرکت یا سازمانی می شوید، خواسته ها برای مدیریت آن سازمان به صورت عمودی رشد نمی کنند، بلکه با سرعت و حجم بالایی رشد می کنند.

 

منبع: فرصت امروز

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱