اهمیت بازاریابی متنوع در عصر بازاریابی دیجیتال

امروزه کسب و کارها استراتژی های بازاریابی مختلفی را برای دستیابی به اهداف خود به کار می گیرند. در حقیقت می توان گفت هر برند یا کسب و کاری بر اساس زمینه فعالیت خود بهترین استراتژی ممکن را برای خود انتخاب می کند و برنامه های خود را طبق آن پیش می برد. اما نکته قابل توجهی که در عصر حاضر وجود دارد انتخاب استراتژی است که قادر باشد به صورت متمرکز تمام جنبه های یک کسب و کار را تحت پوشش خود قرار دهد. زیرا با توجه به گسترش کسب و کارهای اینترنتی تیم بازاریابی و تبلیغات هر برند با گروه وسیعی از مخاطبان مواجه است. به همین دلیل درک نیاز مخاطب و سعی در ارائه محصولات مرتبط با نیاز آن ها به یکی از چالش های بزرگ تبدیل شده است. در این میان بازاریابی متنوع با استفاده از تفکر طراحی، دنیای کسب و کارهای امروزی را متحول کرده است. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد تا به بررسی دقیق تر نقش بازاریابی متنوع در عصر دیجیتال بپردازیم.

بازاریابی متنوع چیست؟

همانگونه که گفته شد امروزه پیدایش تجارت الکترونیک و گسترش کسب و کارهای اینترنتی، مدیران بازاریابی و صاحبان کسب و کار را با گروه متنوعی از مخاطبان مواجه کرده است. بنابراین کسب و کارها با طیف وسیعی از انتظارات، علایق، سلایق، نیازمندی ها، اعتقادات، فرهنگ ها و ارزش ها رو به رو هستند. که درک نیاز مخاطب و ارائه محصولات مورد نظر او از طریق شیوه های مناسب یکی از مهمترین چالش هایی است که کسب و کارها با آن مواجه هستند. از این رو کسب و کارهای امروزی نیز با کمک روش های ترکیبی به جمع آوری اطلاعات مخاطبان می پردازند تا بتوانند تاثیرگذاری بیشتری بر روی آن ها داشته باشند. برگزاری کمپین ها و تلفیق عکاسی و تهیه فرم پرسشنامه و … از جمله مهمترین روش های جمع آوری اطلاعات در بازاریابی متنوع است.

چگونه می توان به بهترین شکل ممکن شیوه بازاریابی متنوع را به کار برد؟

نکته مهمی که مدیران باید همواره به آن توجه داشته باشند این است که استفاده از شیوه های بازاریابی و تبلیغات تنها زمانی موثر خواهد بود که منطبق با استراتژی کلی کسب و کار باشد. زیرا در صورتی که پیام منتقل شده به مخاطب منطبق با پیام اصلی برند باشد مدیران بازاریابی به راحتی می توانند نگاه عقب گردی به آن داشته و مولفه فرهنگ را نیز در آن لحاظ کنند. توجه داشته باشید که شیوه بازاریابی متنوع معمولا به صورت مستقیم با مخاطبان در ارتباط است. بنابراین باید با نگاهی بی طرفانه به تصویر روشنی از نیازها و باورهای مخاطب دست یافت. مکالمات شخصی، انجام تحقیقات بازار، تنظیم پرسشنامه در صفحه اول سایت و تولید محتوای تعاملی از جمله مهمترین روش هایی هستند که در پیشبرد استراتژی بازاریابی متنوع کاربرد دارند.

بازاریابی متنوع

یکی از نکات قابل توجه در بازاریابی تعیین چشم انداز و حرکت به سوی آن با در نظر گرفتن مخاطبان است. اما گاهی ممکن است که در پیشبرد استراتژی بازاریابی متنوع به این نتیجه برسیم که با تغییر چشم انداز و انطباق آن با سلیقه مخاطب موفقیت بیشتری حاصل می شود. بنابراین کسب و کارهای امروزی برای موفقیت در دنیای پرتغییر امروز لازم است که از تغییر موثر استقبال کرده و از آن هراسی نداشته باشند زیرا ایجاد تغییرات موثر وجه تمایز بین کسب و کارهای سنتی و امروزی است. با توجه به تنوع مخاطبان در دنیای تجارت الکترونیک امروز می توان ایجاد تغییر را احترام به نظر مخاطب و کمک به رشد آن ها نیز دانست.

اهمیت تنوع در بازاریابی موثر

با توجه تنوع مخاطبان در دنیای دیجیتال برای موفقیت بازاریابی متنوع لازم است که این تنوع در انتخاب اعضای تیم بازاریابی نیز اعمال شود. زیرا بازاریابی در حالت کلی مقوله ای فراتر از جنسیت و نژاد است. بنابراین داشتن تیمی با استعدادها، مهارت ها، دیدگاه ها و فرهنگ های مختلف امکان درک و برقراری ارتباط موثر با مخاطبان را ساده تر می کند. زیرا داشتن درک درستی از نیازهای مخاطب نیازمند بینش، تجربه و دانش ویژه ای است که اعضای تیم می توانند در این زمینه ها مکمل یکدیگر باشند.

بازاریابی متنوع در بازاریابی اینترنتی

در صورتی که کسب و کاری بخواهد استراتژی بازاریابی خود را به صورت کاملا دیجیتالی پیش ببرد می تواند از روش های مختلفی برای این کار استفاده کند. با توجه به حضور افراد مختلفی از شهرها و فرهنگ های مختلف در شبکه های اجتماعی می توان گفت رسانه های اجتماعی یکی از قوی ترین ابزارها برای پیشبرد بازاریابی متنوع هستند. از سوی دیگر نیز امکان معرفی محصولات متنوع به طیف وسیعی از مخاطبان به راحتی از طریق شبکه های اجتماعی میسر می شود. از این رو استفاده از رسانه های اجتماعی و مدیریت تخصصی آن می تواند یکی از کم هزینه ترین روش های بازاریابی متنوع از طریق بستر اینترنت را فراهم کند. علاوه بر شبکه های اجتماعی وبلاگ ها و وب سایت هر کسب و کار نیز می توانند به عنوان یک ابزار رسانه ای قوی برای پیشبرد استراتژی بازاریابی اینترنتی مورد استفاده قرار گیرند.

 

منبع: آي بازاريابي

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱