12 پیش بینی از شبکه های اجتماعی در سال 2015

مرکز Internet Live Stats، از معتبرترین منابع تحقیقاتی در حوزه فناوری، گزارشی در مورد آخرین روز از سال 2014 میلادی منتشر کرده است که جالب به‌نظر می‌رسد. در این گزارش گفته شد که تا آن روز تعداد کاربران اینترنتی جهان 3.039 میلیارد نفر و تعداد تمام سایت‌های اینترنتی 1.15 میلیارد عدد بوده است. در 31 دسامبر 2014 یعنی آخرین روز سال، 165 میلیارد ایمیل ارسال شد و کاربران جهانی 15/3 میلیارد جست‌وجو در گوگل انجام داده‌اند. در این روز 89/2 میلیون مطلب جدید روی تمام وبلاگ‌ها نوشته شد و مردم 556 میلیون توییت جدید منتشر کردند. طی این 24 ساعت تصاویر ویدیویی موجود روی سایت یوتیوب 2/6 میلیون بار مشاهده شد، 106 میلیون عکس جدید روی اینستاگرام قرار گرفت و 110 میلیون مطلب جدید در شبکه اجتماعی Tumblr به‌اشتراک گذاشته شد. فیس‌بوک در پایان این روز 34/1 میلیارد مشترک فعال داشت و تعداد مشترکان Google+، توییتر و Pinterest هم به‌ترتیب 804، 322 و 56 میلیون نفر گزارش شد. همچنین، در آخرین روز از سال 2014 میلادی کاربران جهانی 109 میلیون تماس موفق با سرویس اینترنتی Skype برقرار کردند و 36 هزار سایت اینترنتی هم هک شد. 

مرکز Internet Live Stats در ادامه گزارش خود توضیح داد که در روز 31 دسامبر 582 هزار دستگاه رایانه، 2/3 میلیون دستگاه گوشی هوشمند و 604 هزار دستگاه تبلت در سراسر جهان فروخته شد. ترافیک اینترنتی جهان در این روز 6/1میلیارد گیگابایت بود و البته 2/2 میلیون مگاوات‌ساعت برق مصرف شد تا مردم به اینترنت متصل شوند. در جریان استفاده از اینترنت در 31 دسامبر 1/2 میلیون تن گاز دی‌اکسیدکربن در جهان منتشر شد و 25 درصد کاربران آنلاین به خاطر شبکه‌های اجتماعی وارد اینترنت شدند.

تا آخرین لحظه از سال 2014 میلادی شبکه اجتماعی توانست موقعیت خود را به‌عنوان محبوب‌ترین ابزار اینترنتی حفظ کند. اما مرکز Social Times بررسی‌های گسترده‌ای روی 1000 کارشناس فناوری در سراسر جهان انجام داده است تا وضعیت شبکه‌های اجتماعی در سال 2015 میلادی مشخص شود. نتایج بررسی‌های این مرکز در قالب 12 پیش‌بینی به قرار زیر منتشر شده است.

 • محبوبیت هرچه بیشتر تصاویر ویدیویی

در سال 2015 میلادی تصاویر ویدیویی به محتوای اصلی در شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شوند و مشترکان مشاهده آنها را اولویت اول برای حضور در این فضا می‌دانند. دیگر پلتفرم‌ها با قابلیت انتشار ویدیو مانند پادکست و وبلاگ نیز سازگاری بیشتری با شبکه‌های اجتماعی پیدا می‌کنند و بیشترین سرمایه‌گذاری‌ها برای توسعه خدمات ویدیویی انجام می‌شود. شايان ذکر است که در آگوست 2014 در زمینه مشاهده تصاویر ویدیویی در یک روز فیس‌‌بوک از یوتیوب جلو زد. مشترکان فیس‌بوک هم‌اکنون روزی یک میلیارد تصویر ویدیویی روی این شبکه اجتماعی به‌اشتراک می‌گذارند که این رقم نسبت به ژوئیه 2014 رشد 30 برابری را نشان می‌دهد.

 

 • استفاده بیشتر از تراکم اطلاعات

اگر قرار باشد یک کلید برای موفقیت هرچه بیشتر شبکه‌های اجتماعی ارایه شود، بهره‌مندی هرچه ‌بیشتر آنها از حجم گسترده اطلاعات است و پیش‌بینی می‌شود در سال 2015 میلادی پلتفرم‌های اجتماعی و رسانه‌ای تمرکز بیشتری بر این مساله داشته باشند. کارشناسان معتقدند در سال 2020 میلادی حجم اطلاعات مبتنی بر وب نسبت به امروز 600 درصد افزایش می‌یابد و اگر منابع بازاریابی تمرکز بیشتری بر این مساله داشته باشند، می‌توانند در سال 2015 موفقیت خود را تضمین کنند و با مدیریت صحیح اطلاعات، کاربران بیشتری را به سمت خود بکشانند. برخی کارشناسان بر این باورند که شبکه اجتماعی فیس‌بوک با مدیریت نادرست کلان‌داده‌ها در سال 2015 میلادی بخش اعظم مشترکان خود را از دست می‌دهد.

 

 • رونق گرفتن SlideShare

بازوی تصویری فیس‌بوک اینستاگرام است و LinkedIn نیز مبتنی بر SlideShare خدمات تصویری خود را در اختیار مشترکان قرار می‌دهد. این مساله نشان می‌دهد که طی سال 2015 میلادی مشترکان تخصصی در شبکه‌های اجتماعی برای انتشار تصاویر خود حضور پررنگ‌تری در SlideShare خواهند داشت. کاربران هم‌اکنون می‌توانند یک صفحه شخصی در این پلتفرم داشته باشند و عکس‌های خود را روی آن منتشر کنند. اما مدیران این شبکه اجتماعی تصمیم دارند سال 2015 میلادی قابلیت‌های صوتی و تصویری را به آن بیفزایند و به همین دليل پیش‌بینی می‌شود که مراکز بازاریابی و تبلیغاتی آن را بیشتر مورد توجه قرار دهند. کارشناسان از SlideShare به‌عنوان یوتیوب مخصوص سازمان‌ها و کسب‌وکارها یاد می‌کنند.

 

 • جایگزین شدن شبکه‌های اجتماعی با یوتیوب

فیس‌‌بوک، تويیتر و LinkedIn سرمایه‌گذاری‌های فراوانی برای انتشار تصاویر ویدیویی انجام داده‌اند و خدمات خود را در این زمینه گسترش می‌دهند. این مساله نشان می‌دهد که سال 2015 میلادی آگهی‌های تبلیغاتی ویدیویی بیشتر رواج پیدا می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی کاربران بیش از گذشته ترغیب به انتشار تصاویر ویدیویی می‌کنند و از آنجایی که مشترکان شبکه‌های اجتماعی مدت زیادی در این پلتفرم حضور می‌يابند، این قابلیت برای آنها خوشایند خواهد بود. این اتفاق باعث می‌شود تا مراکز تبلیغاتی نگرش خود را به فرایند انتشار تصاویر ویدیویی در اینترنت تغییر دهند و در سال 2015 میلادی از محبوبیت یوتیوب در این زمینه کاسته شود.

 

 • آسان شدن تعاملات اجتماعی

در سال 2015 میلادی گفت‌وگوهای کوتاه در شبکه‌های اجتماعی به یک قابلیت همه‌گیر تبدیل می‌شود و تمایل کاربران برای استفاده از سرویس‌های ارتباطی افزایش می‌یابد. کسب‌وکارها هم‌اکنون ترجیح می‌دهند ترافیک مشتریان را از شبکه‌های اجتماعی به سایت اینترنتی اختصاصی خود انتقال دهند. برای رسیدن به این هدف مشکلات فراوانی وجود دارد و با توجه به اینکه کاربران در شبکه اجتماعی قابلیت‌ها و خدمات گسترده‌تری در اختیار می‌گیرند، حضور کمرنگ‌تر در سایت اینترنتی شرکت‌ها و سازمان‌ها را ترجیح می‌دهند. از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی بر آسان‌سازی ارتباطات کوتاه میان کاربران تاکید دارند، سال 2015 میلادی خدمات گسترده‌تری در این زمینه ارایه می‌شود.

 • پولی‌شدن انتشار آگهی‌

در سال 2015 میلادی شبکه‌های اجتماعی تلاش بیشتری انجام می‌دهند تا شرکت‌ها و مراکز تبلیغاتی را به سمت خود بکشانند. فیس‌بوک اعلام کرده است که از ژانویه 2015 شرکت‌ها و مراکز تبلیغاتی را موظف می‌کند تا به‌ازای انتشار آگهی‌های جدید در قالب پست‌های معمولی پول پرداخت کنند. تويیتر هنوز برنامه جدید خود در این زمینه را منتشر نکرده و البته الگوریتم‌های مشابهی در این زمینه تعریف کرده است. اینستاگرام همچنین به‌دنبال توسعه پلتفرم تبلیغاتی خود است و فیس‌بوک خدمات تبلیغاتی خود را روی آن پیاده می‌کند. به هر حال، اگرچه تا پایان سال 2014 میلادی آگهی‌های تبلیغاتی در قالب پست‌ها و مطالب معمولی به‌صورت رایگان منتشر می‌شوند، سال جدید میلادی باید برای انتشار تمامی آنها پول پرداخت کرد.

 • افزایش محبوبیت google

هرچه می‌گذرد تمایل مردم به حضور در Google+ به‌عنوان فضای مدرن در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌یابد و گوگل از طریق انتقال نتایج حاصل از جست‌وجوهای اینترنتی روی این سرویس می‌کوشد مشترکان Google+ را بیشتر کند. شرکت گوگل زیرساختی تعریف کرده است که کسب‌وکارها به‌راحتی می‌توانند به کمک آن در فهرست جست‌وجوهای انجام‌شده نمایان شوند. نتایج حاصل از جست‌وجو روی سایت گوگل می‌تواند در Google+ منتشر شود و کاربران پس از مطالعه مطلب مربوطه به کمک پنج ستاره موجود به آن امتیاز دهند. این کار که باعث می‌شود سایت شرکت‌ها رتبه بالاتری در فهرست گوگل کسب کند، فعالیت روی شبکه اجتماعی Google+ را هم بیشتر می‌کند.

 • حضور پررنگ‌تر برندها

استفاده نادرست از شبکه‌های اجتماعی و ابزارهای موجود در آنها باعث شد تا در سال 2014 میلادی ارتباط مناسب میان برندهای بزرگ و مشتریان برقرار نشود و کسب‌وکارها به‌درستی متوجه نشوند که چه کسی مشتری اصلی است. اما 2015 سالی شکوفایی برندها و افزایش حضور آنها در شبکه‌های اجتماعی خواهد بود. شبکه‌های اجتماعی با ابزارها و نوآوری‌های خود امکان برقراری ارتباط معنی‌دار بین برندها و مشتریان را فراهم می‌کنند و منبع بزرگ اطلاعاتی را در اختیار تولیدکنندگان محصول می‌گذارند. از هم اکنون می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال 2015 میلادی صفحه برندها در شبکه‌های اجتماعی فعال‌تر می‌شود.

 • حضور گسترده‌تر کمپِین‌های اجتماعی

در دنیای امروز که اطلاعات حرف اول را می‌زند و مشتری نیروی محرک اقتصاد جهانی لقب گرفته است، توانایی برقراری ارتباطات قوی می‌تواند مهم‌ترین تضمین برای موفقیت آتی شرکت‌ها باشد. تولیدکنندگان محصولات مختلف بهتر از هر فضای دیگر در شبکه‌های اجتماعی بازخورد مشتریان را دریافت می‌کنند و از آنجایی که جوانان مخاطبان اصلی در شبکه‌های اجتماعی محسوب می‌شوند، برندهای بزرگ بیشترین حجم محصولات خود را به کمک این فضا به‌فروش می‌رسانند. برای رسیدن به این هدف در سال 2015 میلادی کمپین‌های تخصصی در شبکه‌های اجتماعی بیشتر دیده می‌شوند و کاربران ارتباط بیشتری با این کمپین‌ها برقرار می‌کنند.

 • افزایش تعاملات فردی

در سال 2015 شاهد افزایش هرچه‌بیشتر تعاملات فردی، افزایش تعداد دوستان و افزایش هوادران در شبکه‌های اجتماعی خواهیم بود. این مساله به این معنی خواهد بود که مردم در شبکه‌های اجتماعی تمایل بیشتری دارند تا بدانند پشت هر تصویر و لوگو چه شخصی حضور دارد و در جریان برقراری ارتباط با یک شخص یا شرکت، چه مزایایی شامل حال آنها می‌شود. شرکت‌هایی که این مفهوم را درک کرده‌اند این روزها موفقیت بیشتری در شبکه‌های اجتماعی دارند و آن دسته از کاربرانی که می‌کوشند تصاویر بهتر و اطلاعات مطلوب‌تری از خود به‌نمایش بگذارند، با همین هدف در شبکه‌های اجتماعی حضور می‌یابند و البته‌ در سال 2015 میلادی شاهد افزایش این اتفاقات خواهیم بود.

 • تخصصی‌‌تر شدن پلتفرم‌ها

برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که در سال 2015 کاربران، حضور در شبکه‌های اجتماعی کوچکتر و شخصی‌تر را به فضاهایی مانند فیس‌بوک و تويیتر ترجیح می‌دهند و دریافت خدمات ویژه و تشکیل گروه‌های تخصصی را به وقت‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی ترجیح می‌دهند. برخی کارشناسان از این اتفاق به‌عنوان کاهش محبوبیت شبکه‌های اجتماعی یاد می‌کنند و برخی دیگر این اتفاق را تخصصی‌تر شدن این فضا می‌دانند. تمایل کاربران به حضور تخصصی در شبکه‌های اجتماعی، مراکز توسعه ابزارهای کاربردی و شرکت‌های تبلیغاتی را ترغیب می‌کنند تا حضور متفاوتی در این فضاها داشته باشند.

 • کنترل محتوا در دست آگهی‌ها

محبوبیت شبکه‌های اجتماعی نزد کاربران این پلتفرم را به یک ابزار تبلیغاتی تبدیل کرده است. آنچه از هم‌اکنون برای 12 ماه پیش‌رو پیش‌بینی می‌شود، حضور هرچه بیشتر آگهی‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی است؛ به‌نحوی که کاربران، این قبیل محتوا را بیشتر از مطالب منتشر شده از سوی دوستان مشاهده می‌کنند. مراکز بازاریابی با بررسی اطلاعات مربوط به محتوای منتشر شده در هر صفحه، آگهی‌های متناسب را به‌اشتراک می‌گذارند و صاحبان شبکه‌های اجتماعی بزرگ با فروش اطلاعات شخصی کاربران به مراکز بازاریابی، سود بیشتری از آن خود می‌کنند. در این میان مشترکان شبکه‌های اجتماعی که برای بهره‌مندی از قابلیت‌های ارتباطی در این فضا حضور می‌یابند، بیش از گذشته خود را درگیر آگهی‌های تبلیغاتی می‌بینند و دست‌کم در 50 درصد موارد روی آنها کلیک می‌کنند.

منبع: عصر ارتباط

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱