Aquila به پرواز درآمد؛ هواپیمای خورشیدی فیس‌بوک برای عرضه اینترنت

بالاخره و پس از سال ها تحقیق و آزمایش، هواپیمای خورشیدی کمپانی فیس بوک به نام Aquila، اولین پرواز آزمایشی خود را با موفقیت پشت سر گذاشت.

اما آن چه که موجب تمایز این هواپیما از سایر مدل های مشابه شده است، هدف و کاربرد آن است. همانطور که می دانید در حال حاضر، بسیاری از ساکنین کره زمین به دلیل فراهم نبودن شرایط و زیرساخت های لازم، از حق دسترسی به اینترنت محروم اند و همین امر بسیاری از کمپانی ها را بر این داشته است تا به دنبال راه حلی برای رفع این مشکل باشند.

در این بین، کمپانی فیس بوک از طرح خود برای عرضه اینترنت از طریق هواپیماهای خورشیدی خبر داد و عنوان کرد که این هواپیماها قادرند بدون نیاز به هیچ گونه سوخت گیری به مدت 3 ماه در آسمان پرواز کنند و سیگنال های اینترنت را به کاربران برسانند.

فیس بوک قبل از انجام این پرواز آزمایشی، درطی ماه های اخیر مدل های کوچک تری از این هواپیما را به منظور تست و ارزیابی به پرواز درآورده است تا این که اخیراً مدل اصلی و نهایی این هواپیما با موفقیت از زمین بلند شد و در آسمان اوج گرفت.

به گفته فیس بوک، این هواپیما قادر است ارتباط اینترنتی را از ارتفاع 182 کیلومتری و تا شعاع تقریباً 50 کیلومتری در اختیار کاربران قرار دهد. این پرنده ماشینی از تکنولوژی لیزر و سیستم های امواج میلیمتری برای این منظور استفاده می کند.

طول بال های این هواپیما به بزرگی هواپیماهای معمولی می رسد و از مصرف انرژی بسیار پایینی نیز برای حرکت در آسمان برخوردار است. گفته می شود که انرژی پروازی این هواپیما در طول روز از طریق نور خورشید و در شب ها نیز از طریق انرژی ذخیره شده در باتری ها تامین می شود.

در خصوص تکنولوژی ساخت بال های این هواپیما نیز باید گفت که از فیبر کربن برای این منظور استفاده شده که از مقاومت به مراتب بالاتری در مقایسه با فلز برخوردار است. همچنین، وزن بال ها نیز تقریباً صد برابر سبک تر از بال های هواپیماهای معمولیست.

فیس بوک در این آزمایش، انتظار داشت که این هواپیما بتواند به مدت 30 دقیقه و در ارتفاع کم در آسمان پرواز کند، اما Aquila توانست بیش از 90 دقیقه در آسمان بماند و این یعنی عملکردی فراتر از تصورات فیس بوک.

به گفته این شرکت، قرار است پروازهای آزمایشی دیگری نیز ظرف چند ماه آینده انجام شود تا تمامی نقاط ضعف این هواپیما شناسایی و با رفع آن ها، آرزوی میلیون ها انسان برای دستیابی به اینترنت محقق شود.

زاکربرگ، مدیر عامل فیس بوک، پیش تر اعلام کرده بود که قصد دارد تا تعداد کاربران این شبکه اجتماعی را تا سال 2030 به 5 میلیارد نفر برساند که قطعاً این هواپیماها نقش تعیین کننده ای را در دستیابی به این هدف ایفا خواهند کرد.

فیسبوک هواپیمای خورشیدی

 

منبع:تک شات

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱