8 فرصت شبکه های اجتماعی در سال جديد ميلادي

 

سال ۲۰۱۶ سال بزرگی برای شبکه های اجتماعی بود. از ویدئوهای لایو فیسبوک گرفته تا اضافه شدن استوری به قابلیت های اینستاگرام اما هشت اتفاق مهمی که در سال ۲۰۱۷ برای شبکه های اجتماعی رخ خواهد داد به شرح زیر است:

 

infografi08

 

– ۱قدرت غول های شبکه های اجتماعی بیشتر خواهد شد

 

بر هیچکس پوشیده نیست که با افزایش تعداد کاربران اینترنت، غول های شبکه اجتماعی دوست دارند مردم بیشتر وقت خود را در سایت آن ها بگذرانند. الگوریتم ها، ربات ها، هوش مصنوعی و مردمی که برای شرکت های بزرگ کار می کنند، کنترل اوضاع را به دست گرفته و اجازه تولید محتوا را به مردم عادی نمی دهند. به عنوان مثال فیسبوک تصمیم خواهد گرفت که شما چه چیزی را ببینید، گوگل تنها محتوایی را نشان خواهد داد که بر اساس قوانین خودش کامپایل شده باشد و روی سرورهای خودش قرار داشته باشد، سرویس دهنده های نامه هاي الکترونیکی مانند جی میل، الگوریتم هایشان را سخت تر و فشرده تر خواهند کرد به طوری که حتی دسترسی به صندوق نامه ها نیز یک ریسک خواهد بود.

انتشار محتوا پولی خواهد شد و افرادی که قصد انجام این کار را دارند باید به سازنده محتوا پول پرداخت کنند و اگر می خواهید که محتوایتان دیده شود باید آن را داخل پلتفرم شرکت های تولید کننده محتوا قرار دهید. گوگل، فیسبوک، لینکدین و … تولید کننده های محتوا را تشویق می کنند که به سایت های آفلاین لینک ندهند بنابراین ترافیک وبسایت ها کم شده و وبلاگ ها کلا از بین می روند. بنابراین باید خودتان را برای آینده ای با کنترل بیشتر، فیلتر بیشتر و آزادی کمتر آماده کنید.

شبکه اجتماعی در آینده به سمت تک رقمی شدن پیش می رود و قدرت در اختیار تعداد محدودی خواهد بود. شرکت ها باید استراتژی اجتماعی و محتوایی خود را تغییر دهند و بیشتر به سمت آموزش و سرگرمی بروند.

 

۲با اخبار نامعتبر مبارزه خواهد شد

 

مشکل اخبار نامعتبر که در اواخر سال ۲۰۱۶ گریبانگیر فیسبوک شد باعث شد تا مردم نسبت به این موضوع عکس العمل نشان دهند. برخی  معتقدند تعداد لایک های فیسبو ک و توییتر جلوی گسترش این پدیده را در سال جدید خواهد گرفت. گوگل در حال حاضر روی این موضوع کار کرده و الگوریتم هایش را به سمت تمرکز بر روی حقیقت سوق داده است. بنابراین انتظار می رود که انتشار اینگونه اخبار سخت شود و به دنبال آن سو استفاده و رفتارهای تهدید آمیز نیز کم شود.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مثال خوبی برای نشان دادن فروش اخبار تقلبی است و به این معناست که مدیران و صاحبان بیزینس، صرف نظر از رعایت هرگونه مسائل اخلاقی، از هر تاکتیکی برای پیشبرد اهداف بازاریابی خود استفاده می کنند.

 

۳از شبکه های اجتماعی تا پیام رسان ها

 

تعداد کاربران اپلیکیشن های پیام رسان مانند واتس اپ از بزرگترین شبکه های اجتماعی نیز بیشتر است و انتظار می رود در سال ۲۰۱۷ شاهد سرمایه گذاری های کلان شرکت ها روی اپلیکیشن های پیام رسان باشیم. جالب است بدانید تعداد کاربران ۴ اپلیکیشن  پیام رسان واتس اپ، مسنجر فیسبوک، وی چت و وایبر بیشتر از تعداد کاربران ۴ شبکه اجتماعی فیسبوک، توییتر، لینکدین و اینستاگرام است.

 

۴نشانه گیری و یکپارچه سازی بیشتر

 

با بیشتر شدن تعداد کاربران شبکه های اجتماعی، پیام برندها سخت تر و سخت تر به گوش مخاطبان می رسد و این به این معناست که باید از تکنولوژی هوشمند و تاکتیک  های بهتر برای بازاریابی استفاده کرد.

سال ۲۰۱۷ سال تکامل است و پیشنهاد می شود که از راهنمایی های زیر برای بهبود رسانه اجتماعی خود استفاده کنید:

استفاده از اینفلونسرها: برندها نیازمند این هستند که از طریق شبکه های بزرگ دیده شوند. اگر به دنبال این هستید که SEO سایت خود را بهبود ببخشید باید به جای هدف قرار دادن اینستاگرامرها به دنبال بلاگرهایی باشید که در شبکه های اجتماعی اینفلونسر هستند یا شاید هم نباشند. از طرفی اگر برندها از طرفدارانشان به اندازه کافی تجلیل کنند، این حامیان تجاری می توانند تبدیل به اینفلونسرهای مورد نظر شوند. بنابراین به جای معامله با اینفلونسرها با فکر روابط  سودمند دوطرفه بلند مدت باشید.

صرف هزینه: برای اینکه بتوانید در این بازار رقابتی دوام بیاورید باید الگوریتم ها، اندازه  گیری ها و بهینه سازی های خودتان را داشته باشد. عدم داشتن مدل های منطقی قدرت نفوذ را از برند گرفته و فرصت پیروزی را آن ها می گیرد.

محتوای تصویری: در سال جدید برندها باید تمرکز کمتری روی کمیت محتوای نوشته شده داشته باشند و تمرکزشان را روی کیفیت بگذارند. با همه این ها محتوای تصویری یک کالا نیست و برند باید سرمایه گذاری زیادی کند و این کار را می تواند از طریق برگزاری کمپین های عکاسی، درست کردن ویدئو و لایو استریم ها انجام دهد. محتوای تصویری به شما کمک می کند که صدای شما بهتر به گوش مخاطب برسد.

 

۵داستان سرایی های اجتماعی

 

داستان سرایی خوب حتی قبل از پیدایش شبکه اجتماعی نیز یک راه موثر برای بازاریابی بوده است. و لازمه باقی ماندن در بازار رقابت است. در سال ۲۰۱۷ باید بتوانید از طریق داستان سرایی مخطابان را درگیر کنید. استفاده ۱۵۰ میلیون نفر از استوری اینستاگرام و اسنپ چت نشان دهنده اهمیت این موضوع است. بنابراین برای برندها بهتر است که از حالا روی این موضوع سرمایه گذاری کنند.

 

۶واقعیت مجازی در رسانه های اجتماعی

 

در سال ۲۰۱۶ استفاده از واقعیت حقیقی و مجازی باهم ترکیب شدند و در شبکه های اجتماعی غوغا به پا کردند، انتظار می رود در سال ۲۰۱۷ و با سرمایه گذاری عظیم غول های شبکه اجتماعی باز هم شاهد این اتفاق باشیم. بنابراین زمان آن رسیده که با استفاده از خلاقیت خودمان را برای این اتفاق آماده کنیم.

 

۷اعتماد سازی کلید اصلی خواهد بود

 

رشد اخبار غیرمعتبر روی اعتماد مردم نسبت به محتوای شبکه های اجتماعی تاثیر گذاشته است بنابراین اعتماد سازی در سال ۲۰۱۷ می تواند برگ برنده برندها باشد.

باید سعی کنید که با انتخاب محتوای مناسب مخاطب را به سمت محصول خود جذب کنید اما به یاد داشته باشبد که اگر این کار به درستی انجام نشود می تواند باعث از دست رفتن اعتماد مشتری شود. شاید بی اهمیت به نظر برسد اما مردم در هر میلی ثانیه تصمیم می گیرند که یک برند را کنار بگذارند یا خیر. به یاد داشته باشید زمانی که شما روی زندگی مخاطبانتان تاثیر بگذارید آن ها نیز روی زندگی شما تاثیر می گذارند.

 

۸فروش محصولات از طریق شبکه های اجتماعی

 

تلاش برای فروش محصولات از طریق شبکه اجتماعی در سال ۲۰۱۷ بسیار مهم خواهد شد. بنابراین باید با توجه به اینکه کاربر چه انتظاری از شما دارد بتوانید از این طریق محصولات مورد نیازشان را ارائه کنید. مطمئنا در سال جاری شاهد این خواهیم بود که فیسبوک از این طریق شروع به فروش کند و به طبع آن شبکه های اجتماعی دیگر نیز همین کار راخواهند کرد و اگر محیط فروش به خوبی محیا شود مردم هم به خوبی از آن استفبال خواهند کرد.

 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱