۸ برداشت نادرست صاحبان کسب و کار؛ اشتباهات بازاریابی دیجیتال

 

از شروع رقابت در دنیای دیجیتال زمان زیادی نمی گذرد و هنوز هم با سرعت بالای ادامه دارد.

هر روزه شاهد ایده ها و مفاهیم جدیدی در دنیای بازاریابی دیجیتال، تجارت الکترونیک و کسب و کارهای آنلاین هستیم.

شرکت های کوچک و بزرگ، گاه برای ورود به فضای دیجیتال پیش قدم می شوند، گاه به دنبال رقبای خود وارد فضای دیجیتال می شوند تا حداقل از دیگران عقب نمانند.

ورود بی برنامه کسب و کارها به دنیای بازاریابی دیجیتال، ممکن است پیامدهای ناخوشایندی داشته باشد. پیامدهایی که اشتباهات بازاریابی دیجیتال را برای صاحبان کسب و کار رقم می زند. به هرحال باید هر هزینه ای به بازگشت سرمایه اش بیارزد.

البته لزوما این بازگشت سرمایه شاید از جنس مالی نباشد و گاه هزینه های مالی، برای جلب توجه بازار ویا ایجاد تجربه خرید لذت بخش و رضایت مشتری صورت می گیرد، نه بالا بردن حاشیه سود و گردش مالی.

در این نوشته نگاهی خواهیم انداخت به برخی انتظارات و نگاه های نادرست موجود در کسب و کارها به هنگام ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال.

۱. پیشبرد اهداف با همان رویکرد بازاریابی سنتی

بازاریابی دیجیتال همان بازاریابی سنتی-وقفه ای نیست که به دنبال جذب آنی مشتریان خود باشید. در این نوع بازاریابی از همان تکنیکها و ابزارهای سنتی نباید استفاده کنید. همچنین پیاده سازی تکنیکها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال نوین با رویکرد سنتی ثمربخش نخواهد بود.

در بازاریابی دیجیتال نوین، ارزش آفرینی و نرم افزار هاي مديريتي و نرم افزار هاي فروشگاهي شركت پگاه سيستم حرف اول را می زند. مشتری دیگر مانند گذشته به تبلیغات پر رنگ و لعاب علاقه ای نشان نمی دهد. او بیشتر به دنبال این است که دیگران چه می گویند و فضای آنلاین، در دسترس ترین مکان برای یافتن پاسخ هایش است.

البته تیم های بازاریابی سنتی و دیجیتال خود را از هم جدا نسازید.

هر دو این تیم ها، نقاط مرزی سازمان شما را که در ارتباط با مشتریان هستند، تشکیل می دهند. پس بهتر است به طور هماهنگ و البته با رویکرد های متمایز، با یکدیگر همکاری داشته باشند.

۲. بازاریابی دیجیتال یک رویکرد زودبازده

اگر فکر می کنید که فردای راه اندازی سایت ویا باز کردن اکانت اینستاگرام و تلگرام خود با سیل مشتریان مواجه خواهید شد، سخت در اشتباهید.

در عین حال، استفاده از رویکردهای تبلیغات بنری و گوگل (AdWords) بدون داشتن برنامه منسجم طولانی مدت، در بهترین حالت موجب رونق مقطعی کسب و کارتان خواهد شد (البته اگر مشتری بعد از کلیک، سردرگم نشود).

رویکردهای نوین بازاریابی دیجیتال، نظیر بازاریابی جاذبه ای، رویکردهایی هستند که نیازمند سرمایه گذاری زمانی طولانی مدت هستند. عموما بازه های مورد انتظار برای بازگشت سرمایه ۳ تا ۶ ماه عنوان می شوند.

البته شما از ماه های ابتدایی نیز نتایج را مشاهده می کنید و به مرور روند افزایشی را شاهد خواهید بود. گاه هم ممکن است با کاهش های نسبی نرخ ها مواجه شوید که حاصل تست های موردی و مقطعی هستند.

نتیجه در نهایت، در صورت رعایت موارد و پیاده سازی اصولی و گام به گام مثبت خواهد بود.

۳. بازاریابی دیجیتال یک رویکرد همه جانبه

قرار نیست با ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال، بخواهید یک جا همه اهدافتان را با هم پیش ببرید. هر استراتژی و اقدامی منابع واقعی می طلبد و این منابع هزینه های متناسب خود را دارند.

پیشبرد همه اهداف با هم و یا انتخاب نادرست اهداف می تواند هزینه زا باشد. اینکه به دنبال ایجاد اگاهی از محصول/خدمات هستید یا می خواهید نرخ تبدیل مشتریان بالقوه به بالفعل را افزایش دهید، مهم هستند و هریک اقدامات جداگانه ای می طلبند.

بدانید مشتریان شما در چه مرحله ای از مراحل خرید هستند و متناسب با آن اقدام کنید.

برای مثال در بازاریابی جاذبه ای باید برای هریک از ۴ مرحله جذب، تبدیل، بستن قرارداد و لذت، منابع و اقدامات جداگانه ای را پیاده سازی کنید.

۴. شروع یک روز جدید، شروع یک نوآوری جدید

به دنبال اینکه هر روز ظاهر سایت یا دیگر پلتفرم های خود را تغییر دهید نباشید.

ایده های متفاوت و زیادی را با هم آزمایش نکنید تا بدانید خروجی های شما حاصل کدام اقدامتان بوده است.

با هر اقدام کمی صبر به خرج دهید و به کارشناسان خود وقت دهید تا خروجی را بهتر و دقیق تر ارزیابی کنند.

همانطور که گفتیم، بازاریابی دیجیتال با رویکردهای نوین اقدامی یک- دو روزه نیست. مهم ترین سرمایه گذاری در این زمینه زمان شما خواهد بود. اما به نتایج آن خواهد ارزید.

۵. بازاریابی محتوا، کلید موفقیت

قرار نیست بازاریابی محتوای شما، حرف اول و آخر را بزند. بازاریابی محتوا بیشتر در نقش ساده تر ساختن فرآیندها نقش ایفا می کند (en). بازاریابی محتوا همچون ادویه ای می ماند که غذای پخته شده توسط شما را خوش طعم تر می کند و رضایت مشتریان را بیشتر.

اگر می خواهید روی این فرآیند شرط بندی کنید و همه تلاش های سازمانی خود را متوجه و معطوف بازاریابی محتوا سازید، شاید باید یک بار دیگر به مفهوم بازاریابی محتوا مجددا نگاهی بیاندازید.

فراموش نکنید، اگر خروجی های شما به ورودی هایتان نمی ارزد، بهتر است هرچه سریع تر در فرآیند و رویکردهای خود تجدیدنظر کنید.

۶. بازخوردهای منفی = اتمام کسب و کار

به بازخوردهای منفی مشتریان خود به دید تهدید نگاه نکنید. برای آن ها برنامه داشته باشید و آن ها را مدیریت کنید.

اتخاذ یک رویکرد برنامه ربزی شده می تواند هم جلوه مشتری مدار به شما ببخشد، هم سایر مشتریان به شما بیشتر اعتماد می کنند.

از طرفی مشتری ناراضی را به یک مشتری با تجربه ای خوشایند می توانید بدل سازید و مجددا روی او بازاریابی انجام دهید. مطالعات نشان می دهند سرمایه گذاری روی نرخ بازگشت مشتریان بالفعل، بسیار کم هزینه تر از سرمایه گذاری برای تبدیل مشتریان جدید است (HBR).

۷. بازاریابی دیجیتال مختص قشر خاصی از کسب و کارها

«بازاریابی مختص کسب و کارهای با پشتوانه مالی قوی است.» «رقیب ما سهم بازار دیجیتال را ربوده است و رقابت با او امکان پذیر نیست.» «هنوز رقبای من وارد بازاریابی دیجیتال نشدند؛ لزومی نمی بینم من وارد شوم.» اگر شما هم جز افرادی هستید که با اظهارنظرهای فوق موافقید، باید بگوییم که شاید زود دیر شود.

بازاریابی دیجیتال نه منتظر ورود رقبا می ماند و نه عرصه را برای کسی تنگ می کند. شما با هر بودجه، با هر اندازه کسب و کار و با هر نوع کسب و کاری که باشید، مطمئن باشید یکی پیش از شما، حتی اگر نه در ایران، در خارج از مرزهای ایران، کسب و کاری مشابه شما را در فضای آنلاین و دیجیتال راه اندازی کرده است.

اگر هم واقعا ایده یا کسب و کاری دارید که نمونه آنلاینش نیست، پس تبریک می گوییم! شما می توانید اولین باشید. پس تعلل نکنید.

۸. خودمان از پس همه چیز بر می آییم

اینکه تلاش دارید تا بتوانید تیم و شرکت خود را به تنهایی اداره کنید، قابل تقدیر است. اما لزوما بهترین راهبرد نیست.

به هرحال در هر زمینه ای متخصصان دید بهتر و بازتری به مسائل دارند و زمان بیشتری را صرف سعی و خطا کرده اند و تجربه های خوبی دارند.

راه(ها)یی را که شما می خواهید تازه واردش شوید و امتحان کنید، آن ها بارها و بارها با الگوها و سازمان های مختلف امتحان کرده اند و ممکن است حتی تشخیص دهند اهداف و راهبردتان برای ورود به دنیای بازاریابی دیجیتال درست نیست.

پس نگران هزینه هایتان نباشید. با به کار گرفتن یک مشاور ویا استخدام یک متخصص، شاید هزینه هایتان بالا رود، اما زمان بیشتری خواهید خرید و سازمانتان متوجه هزینه های اقدامات نسنجیده یا بر پایه حدث و گمان نخواهد شد.

منبع: مديران

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱