۳۰ نقطه مداری به نام ایران ثبت شد، بومی‌سازی ۱۴۰فناوری درحوزه فضا

رئیس سازمان فضایی ایران از ثبت ۳۰ جایگاه در مدار زمین به نام ایران خبر داد و گفت: با تسریع آماده سازی زیرساختها، قصد داریم خودمان از این نقاط برای قراردادن ماهواره های بومی استفاده کنیم.

مرتضی براری، در مورد آخرین وضعیت موقعیت های مداری ایران و تاثیر تحریم ها در از دست دادن احتمالی این نقاط اظهار داشت: نقطه مداری حاکمیت ناپذیر بوده و برای کل جوامع بشری است، به همین دلیل موضوع تحریم وارد این بخش نمی شود.

وی با تاکید براینکه این حق همه کشورها است که دارای نقطه مداری باشند، افزود: خوشبختانه هم اکنون چندین نقطه مداری به نام ایران در مدار زمین وجود دارد.

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه بیش از ۳۰ نقطه مداری به نام ایران ثبت شده است، گفت: این نقاط دارای مدت اعتبار بوده و در صورتی که حدود ۷ سال از شروع فرآیند ثبت نام از آن استفاده نکنیم در اختیار دیگر کشورها قرار می گیرد.

براری اضافه کرد: براین اساس باید تلاش کرده و سریع تر زیرساختهای لازم را آماده کنیم تا بخش خصوصی و خودمان از این نقاط برای قرارگیری ماهواره ها استفاده کنیم.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در حوزه فضایی در کشور، تمام فناوریها از ابتدا با توان داخلی شکل گرفته است، گفت: از آنجایی که ما تحریم بودیم، توسعه فناوری فضایی با تکیه بر دانش متخصصان بومی در کشور شکل گرفته است.

وی افزود: بیش از ۱۴۰ فناوری در حوزه فضایی توسعه داده شده است که قابلیت تجاری سازی و یا اسپین اف (انتقال تکنولوژی) به صنایع دیگر را دارند.

رئیس سازمان فضایی ایران، توسعه و بومی سازی فناوری فضایی را جزء اولویتهای این سازمان برشمرد و تاکید کرد: تحریم ها باعث شد ما در صنعت فضایی به خوداتکایی رسیدیم.

 

منبع:خبرگزاری مهر

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱