۱۰ نکته برای کسانی که در دنیای دیجیتال به دنبال شغلند

 

 

دیوید کلارک که یکی از صاحب نظران در حوزه بازاریابی و توسعه تجارت است در این مطلب ۱۰ نکته مهم برای موفقیت در مصاحبه های کاری و پیدا کردن شغل مناسب را برای ما فاش می کند. برای آن که شغل رویایی خود را بیابید باید چه کار کنید؟ 

 

۱. تحقیق کنید، تحقیق کنید، تحقیق کنید
 

اولین سوالی که به احتمال قوی یک مصاحبه کننده خواهد پرسید این است: «کمپانی ما چه کار می کند؟» به نظر می رسد پاسخ این سوال کاملا بدیهی باشد، اما اگر به تعداد افرادی که هیچ دیدی از موضوع ندارند و در پاسخ به این سوال عاجزند نگاهی بیندازید، بسیار متعجب خواهید شد. اگر شما آمادگی بحث در مورد کار شرکت را نداشته باشید، آنها احتمالا شما را استخدام نخواهند کرد.
برای شناخت کلیت شرکت و برخی جزئیات کار آن زمانی را اختصاص دهید. تحقیق کنید که آنها چه کار می کنند، صفحات رسانه اجتماعی آنها را دنبال کنید، و درباره آن صنعت و رقبا شناخت کافی کسب کنید.
 

۲. پیش از مصاحبه، با آن شرکت مرتبط شوید
 

هنگامی که در حال تحقیق درباره کمپانی در صفحات رسانه اجتماعی اش هستید، برخی از پست هایشان را لایک کنید، یکی دو نظر بر روی پست ها قرار دهید و چیزی که به نظرتان جالب بود را در توییتر خود به اشتراک بگذارید. واقعیت آن است که هیچ گاه نمی دانید چه کسی ممکن است آنها را ببیند. بسیاری از مسئولان جذب نیرو در شرکت ها ترجیح می دهند که استعدادها را به جای آن که از طریق سایت های شغل یابی پیدا کنند، آنها را از طریق فیس بوک و LinkedIn بیابند.
آیا کمپانی رویداد خاصی را سازماندهی یا پشتیبانی می کند؟ اگر این طور است، در برخی از آنها حضور پیدا کنید و با نمایندگان شرکت ملاقات کنید. این کارها می تواند در نظر کسانی که قرار است نیرو استخدام کنند اثر مثبتی بگذارد. اگر برایتان مقدور است پس از حضور در آن رویداد و ملاقات با آن شخص در LinkedIn با او ارتباط برقرار کنید.
 

۳. حضور خود در شبکه های اجتماعی را نشان دهید
 

آیا در حوزه اجتماعی محبوب هستید؟ آیا وبلاگ نویسی می کنید؟ یا از Yelp استفاده می کنید؟ آیا دوستان بسیار زیادی در فیس بوک و دنبال کنندگان فراوان در توئیتر دارید؟ اگر این طور است، عالی است. باید به این روند ادامه دهید تا حضور اجتماعی خود را بسازید. اگر هنوز عضلات اجتماعی تان را گرم نکرده اید، بهتر است زودتر این کار را شروع کنید! این یک معیار مهم برای مسئول استخدام است تا با استفاده از آن ارزیابی کند که شما تا چه حد به دنیای دیجیتال علاقه مندید.
 

۴. همیشه آماده باشید
 

بررسی کنید مصاحبه چه ساختاری خواهد داشت و متناسب با آن برنامه ریزی کنید. تحقیق کنید که مصاحبه کننده های شما چه کسانی خواهند بود. تا جای ممکن درباره آنها اطلاعات کسب کنید و سپس با استفاده از این اطلاعات آنها را تحت تاثیر قرار دهید.
نکته مهم دیگر نیز پوشش رسمی آن شرکت است. صفحه فیس بوک آنها را چک کنید، در بخش اخبار تصاویر را نگاه کنید. آنها دوست دارند ببینند که چگونه جذب فرهنگ عمومی کمپانی شده اید. پس همیشه در روز مصاحبه یک پله بالاتر از پوشش رسمی کمپانی لباس بپوشید.
 

۵. زود برسید
 

حداقل ۱۵ دقیقه زودتر از زمان برنامه ریزی شده در محل مصاحبه حاضر شوید. مصاحبه کنندگان زمانی را مخصوص شما اختصاص می دهند، پس آماده رفتن باشید. اگر قرار است که دیر برسید باید دلیل خیلی خوبی برای آن وجود داشته باشد. با کسی که منتظر شماست تماس بگیرید و با او موضوع را در میان بگذارید.
 

۶. انعطاف پذیر باشید
 

در مصاحبه اول بحث پول را مطرح نکنید. این کار موقعیت شما را ضعیف می کند. بگویید که از این که برای مصاحبه انتخاب شده اید متشکرید و در آینده به یک نیروی قوی در شرکت تبدیل خواهید شد. به یاد داشته باشید این که در روز اول چقدر حقوق دریافت می کنید مهم نیست. مهم آن است که در آخر اولین سال کار خود چقدر دریافتی دارید.
با توجه به این موضوع اگر کمپانی از شما خوشش بیاید، آنگاه ممکن است بحث پول مطرح شود پس با یک مبلغ واقع گرایانه آماده باشید. برخی سایت های خوب وجود دارند که تخمینی از حقوق دريافتي را ارائه می دهند. می توانید از آنها به عنوان راهنما استفاده کنید اما نه اینکه کلام آخر خود را از آنها بگیرید.
 

۷. خودتان را محدود نکنید
 

کمپانی ها افرادی با علایق متنوع را می خواهند. اگر دوست دارید در زمینه های مختلفی کار کنید، آن را آشکار نمایید و خود را در یک بخش محبوس نکنید. همچنین از آشکار كردن علایق و سرگرمی هایتان نیز خجالت نکشید. علایق متنوع برای یک کمپانی شخصیت و تنوع را به ارمغان می آورد.
 

۸. به کلیت حرفه فکر کنید، نه یک شغل خاص
 

این نکته را روشن کنید که شما به کل آن حرفه علاقه مندید، نه فقط به یک شغل خاص. بپرسید که طی ۹۰ روز آینده باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید و این که شما چه چیزی را به این کمپانی اضافه خواهید کرد. اما با استفاده از جملات گنگ مثل «من در کار فروش خوب هستم» یا «من می خواهم کارهای مبتکرانه انجام دهم» این کار را نکنید.
 

۹. جزئیات را به خاطر بسپارید
 

وقتی به مصاحبه می روید این جزئیات کوچک اما مهم را به خاطر بسپارید: گوشی تان را خاموش کنید، آدامس نجوید، صاف بنشینید، از الفاظی چون «آره» یا «مثلا» یا «می دونی،…» استفاده نکنید، صحبت مصاحبه کننده را قطع نکنید، ارتباط چشمی را حفظ کنید، و به مصاحبه کننده درباره جاهای دیگری که قرار مصاحبه دارید، چیزی نگویید.
 

۱۰. پیگیر کارتان باشید و ارتباطتان را حفظ کنید
 

پس از مصاحبه حتما کارت ویزیت همه مصاحبه کنندگان را بگیرید و در همان روز یک ایمیل تشکر برایشان بفرستید. سپس هر از گاهی با نفر اصلی که با او در ارتباط هستید شرایط را چک کنید تا ببینید مراحل کار چگونه پیش می رود.
اگر آن شغل را به دست نیاورید هم مهم نیست. از این تجربه درس بگیرید، شیوه صحبت کردنتان را بهبود بخشید و ارتباط مثبت خود با آن کمپانی را حفظ کنید. ممکن است آنها شخصی با تجربه بیشتر را پیدا کرده باشند، اما این بدان معنا نیست که موقعیت شغلی عالی دیگری طی چند ماه آینده در آن کمپانی به وجود نیاید، و چون شما ارتباط خود را حفظ کرده اید ممکن است آنها برای آن کار با شما تماس بگیرند.
 

منبع: زومیت

 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱