گوگل به جنگ آمازون می‌رود

همان‌طور که می‌دانید دستگاه‌های آمازون‌اکو به‌شدت درحال گسترش هستند و استقبال بسیار خوبی از آنها شده است. حتی بسیاری از کاربران ایرانی هم اکودات یا حتی اکوشو را خریداری کرده‌اند و از کارکردن با این دستگاه‌ها لذت می‌برند. اسپیکرهای هوشمند آمازون که عموما نام اکو را در خود دارند به دستار صوتی قدرتمندی به نام الکسا مجهز شده‌اند.

کاربران به سادگی می‌توانند با صدا زدن نام این دستیار (الکسا) آن را به حال آماده‌باش دربیاورند و سپس دستور موردنیاز خود را صادر کنند تا این دستیار صوتی برای آنها درخواست را اجرا کند. این دستورها می‌تواند از کم و زیاد کردن نور لامپ‌های هوشمند منزل باشد تا کوک‌کردن ساعت برای بیدار شدن از خواب. قیمت مناسب، راحتی استفاده و پیشگام بودن آمازون را می‌توان دلایل برای استقبال از این محصول دانست. حالا گوگل که به دستیار صوتی خود اعتماد کامل دارد برای یکه‌تازی آمازون نقشه کشیده است. گوگل سال گذشته محصولی مشابه اکودات را روانه بازار کرد و پیش از آن هم محصولی مشابه آمازون‌اکو را با نام گوگل‌هوم معرفی کرد تا سهمی از بازار را به‌دست بگیرد. اما اوضاع خیلی به‌نفع گوگل پیش نرفت و بازار کماکان در تصرف آمازون باقی ماند. ظاهرا گوگل هم به این سادگی‌ها تصمیم به کنار رفتن ندارد و حالا نقشه‌ای جدید برای آمازون کشیده و قصد دارد دستگاهی معرفی کند که هم ارزان‌تر باشد، هم کاربردی‌تر و هم بتواند کاربران را به خرید آن متقاعد کند. این دستگاه احتمالا در کنفرانس بعدی گوگل معرفی می‌شود و شایعات نشان می‌دهد گوگل نام «پیکسل‌استند» را برای آن برگزیده است.

طبق گزارش‌ها گوگل قصد دارد در کنار نسل سوم گوشی‌های پیکسل از یک دستگاه جدید با نام «پیکسل‌استند» رونمایی کند. بنابر شایعات در منابع مختلف، این دستگاه به کاربران امکان می‌دهد تا موبایل‌های هوشمند خود را به اسپیکرهای هوشمند تبدیل کنند. برخی از برنامه‌نویسان وجود چنین دستگاهی را از طریق کدهایی که در نسخه بتای اپلیکیشن گوگل نوشته شده بود کشف کردند. در این کدها آمده که دستیار صوتی گوگل (google assistant) قادر به استفاده از اطلاعات شخصی، پاسخ به سوالات و انجام دستورات خواهد بود. این وسیله جانبی یک شارژر بی‌سیم ایستاده است که برای تبدیل موبایل‌ها به یک اسپیکر هوشمند با صفحه نمایش کوچک استفاده می‌شود. البته به‌نظر می‌رسد در صورتی که کاربران امکان دسترسی پیکسل‌استند به اطلاعات داخل گوشی را ندهند، این دستگاه تنها به‌عنوان یک پدشارژر بی‌سیم معمولی عمل خواهد کرد.

اما نظرسنجی‌ها خبر می‌دهند تقریبا همه کاربران گوگل حاضر هستند این دسترسی را به گوگل‌استند بدهند. مشابه همین دسترسی برای دستیارهای صوتی آمازون هم نیاز است و همه کاربران امروز با این دسترسی‌ها کنار آمده‌اند اما این دسترسی در حالی داده می‌شود که مردم به این شرکت‌های بزرگ اعتماد کافی ندارند و فقط از روی جذابیت آنها حاضر می‌شوند این دسترسی‌ها را بدهند. از طرف دیگر اضافه شدن راه‌های جدید برای استفاده از دستورات صوتی باعث می‌شود گوگل در زمینه اسپیکرهای هوشمند جهش هوشمندانه و قابل‌توجهی داشته باشد و اختلاف خود را با رقیب کمتر کند، همچنین از طریق چنین دستگاهی امکان استفاده از قابلیت‌های اسپیکرهای هوشمند بدون صرف هزینه را برای کاربران مشتاق تکنولوژی فراهم کند.

اکثر قابلیت‌های دستیار صوتی گوگل از پلت‌فرم‌های موبایل می‌آید. گوگل اسیستنت که در اسپیکرهای هوشمند گوگل‌هوم به‌کار گرفته شده ابتدا روی پلت‌فرم اندروید و اپلیکیشن «Allo» استفاده شد و حالا با معرفی نسخه جدید اندروید، توسط بسیاری از کاربران در سراسر دنیا استفاده خواهد شد. تجربیات کاربران از این دستیارهای صوتی بستگی به دستگاه مورد استفاده آنها دارد. برای مثال امکان مسیریابی لحظه‌ای از طریق اسپیکرهای هوشمند وجود ندارد اما ازطریق موبایل‌های هوشمند این کار ممکن است. برای همین امکان دارد برخی از افراد استفاده از دستیارهای صوتی روی گوشی‌های هوشمند را به اسپیکرهای هوشمند ترجیح دهند. این امر هم می‌تواند به نوعی برتری گوگل نسبت به آمازون باشد چون شما دستگاه‌های اکو را از خانه یا محل کار بیرون نمی‌برید و اپلیکیشن آنها هم جذابیت چندانی ندارد، اما دستیار صوتی گوگل به‌صورت پیش‌فرض روی موبایل شما نصب شده و به خوبی کار می‌کند، در نتیجه با این نقشه گوگل شما عملا دستیار صوتی خود را همیشه همراه دارید و ممکن است این امر باعث شود دستیار صوتی گوگل را به‌عنوان دستیار صوتی پیش‌فرض خود انتخاب کنید و استفاده شما از «الکسا» به مرور کمتر شود.

با این حال به‌نظر می‌رسد پیکسل‌استند نحوه استفاده از اسمارت‌فون در بخش دستیارهای صوتی را متحول می‌کند و واکنش دستیار صوتی با استفاده از این استند مشابه اسپیکرهای هوشمند خواهد بود. این یعنی پیکسل‌استند اطلاعات را مشابه اسپیکرهای هوشمند و از راه دور به کاربر اعلام می‌کند، نه اینکه همانند اسمارت‌فون از فاصله نزدیک اطلاعات با صدای کم اعلام شوند. در واقع شما هزینه یک اسپیکر بلوتوث معمولی را پرداخت می‌کنید اما از یک اسپیکر هوشمند قدرتمند استفاده می‌کنید که در حین استفاده، موبایل شما را هم شارژ می‌کند. طبق کدهای منتشر شده در نسخه بتا اپلیکیشن گوگل برای اندروید، دستیار صوتی گوگل قادر خواهد بود از اطلاعات شخصی کاربر استفاده کند و حتی زمانی که گوشی روی استند قرار دارد و قفل است، همچنان می‌تواند به سوالات و درخواست‌های کاربر پاسخ دهد. این احتمال وجود دارد زمانی که دیوایس روی پیکسل استند قرار دارد متن‌ها بزرگ‌تر نمایش داده شوند تا حس کاربر بهتر شود.

این خلاقیت جدید گوگل می‌تواند نه‌تنها برای اکودات خطرناک باشد، بلکه نشان می‌دهد گوگل اکوشو را هدف گرفته است. به این ترتیب موبایل شما به یک دستیار تصویری تبدیل می‌شود و احتمالا می‌توانید با دوستان خود تماس تصویری بگیرید یا دستور آشپزی را از روی صفحه‌نمایش ببینید، مشابه سرویسی که آمازون در اکو شو ارائه می‌کند با این تفاوت که شما نیازی نیست ۲۳۰ دلار پرداخت کنید. درواقع با معرفی یک دستگاه جانبی مثل پیکسل‌استند که پرچمدار آینده گوگل یعنی پیکسل ۳ را به یک اسپیکر هوشمند مجهز به نمایشگر تبدیل می‌کند، گوگل می‌تواند به اهداف بزرگی دست پیدا کند. گوگل می‌تواند کاربران بیشتری را با اسپیکرهای هوشمند و قابلیت‌های آنها آشنا کند یا زمانی که کاربر گوشی خود را روی این استند قرار دهد، قادر خواهد بود از اطلاعات کاربردی جذابی که دستیار گوگل ارائه می‌کند بهره ببرد.

اگر گوگل بتواند از طریق این استند استفاده از دستیارهای صوتی را به یکی از فعالیت‌های روزمره کاربران تبدیل کند، بدون شک در ادامه بسیاری از کاربران را به خرید اسپیکرهای هوشمند گوگل‌هوم مجاب خواهد کرد. این سیاست در آینده کوتاه موجب پیشرفت قابل توجه گوگل‌هوم در رقابت با دیگر اسپیکرهای هوشمند بازار مانند آمازون‌اکو خواهد شد. ساخت و معرفی چنین دستگاهی همچنین برای کاربرانی که خیلی مایل نیستند یک اسپیکر هوشمند واقعی که همواره به صداهای درون منزل گوش می‌دهد، داشته باشند هم بسیار مفید خواهد بود زیرا مردم حالا به کمپانی‌ها اعتماد ندارند و این موضوع به یک مشکل اساسی تبدیل شده زیرا بیش از ۴۱ درصد کاربرانی که در یک پرسشنامه در زمینه اعتماد به شرکت‌ها در وب‌سایت بیزینس‌اینسایدر شرکت کردند، اعلام کردند که نداشتن اعتماد به شرکت‌های تکنولوژی دلیل اصلی آنها برای نخریدن اسپیکرهای هوشمند تا به‌امروز بوده است.

به‌نظر می‌رسد پیکسل‌استند می‌تواند بهترین راه ممکن برای این دسته از کاربران جهت تجربه استفاده از اسپیکرهای هوشمند بدون نیاز به خرید یک اسپیکر هوشمند واقعی و دائمی باشد و اینکه شاید استفاده از پیکسل‌استند بتواند اعتماد بسیاری از این دسته از افراد را برای خرید اسپیکرهای هوشمند گوگل جلب کند.البته این را هم در نظر بگیرید که گوگل مایل است کاربران دیگر دستگاه‌های این شرکت را هم خریداری کنند، یعنی تمایل ندارد تا با عرضه این محصول جدید فروش دیگر دستگاه‌های خود را کاهش دهد.

اما شکی نیست که پیکسل‌استند قیمتی بسیار پایین‌تر از اسپیکرهای گوگل‌هوم و گوگل‌هوم‌مینی خواهد داشت که این امر می‌تواند یک شوک به فروش اکودات آمازون وارد کند که برای گوگل خبر خوبی است اما از طرفی هم ممکن است فروش گوگل‌هوم‌مینی را کاهش دهد که گوگل نمی‌خواهد چنین اتفاقی رخ دهد. احتمال می‌رود معرفی این دستگاه با معرفی پرچمداران جدید گوگل یعنی پیکسل ۳ و پیکسل ۳ ایکس‌ال همزمان شود. شایعات زیادی مبنی بر معرفی این دیوایس‌ها در ماه اکتبر وجود دارد اما فعلا هیچ نظر یا احتمالی درباره قیمت حدودی پیکسل استند ارائه نشده است. پس باید تا روز معرفی این محصول منتظر ماند و دید آیا گوگل می‌تواند رقیب قدرتمندی مثل آمازون را از پای درآورد یا خیر و از سوی دیگر باید ببینیم آمازون چگونه از پس این چالش جدید برمی‌آید.

 

منبع:دنیای اقتصاد

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱