گلرنگ از آغاز تا امروز

 

شركت گلرنگ نیم‌قرن است كه كسب و كارش را مديريت مي كند. با شركت پگاه سيستم همراه باشيد تا بيشتر در اين باره بدانيد.

کارش را با راه اندازی یک کارگاه کوچک تولید مایع ظرف شویی آغاز می کند و بعدها محصولاتی چون پودر لباس شویی، جرم گیر و نرم کننده لباس هم به تولیداتش افزوده می شوند. بسیاری از ما اما پیش از آنکه بدانیم این کارگاه کوچک که این روزها یکی از بزرگ ترین شرکت های هلدینگ کشور است، چگونه متولد شد و پیشرفت کرد، تبلیغ های رنگارنگ تلویزیونی اش را به خاطر داریم. بچه های قدونیم قدی که می خواندند: «گل گل گل، گل از همه رنگ…» حالا نه فقط کوچولوهای تبلیغات گلرنگ قد کشیده اند، که این برند پا به پای آن ها رشد کرده و با قدمتی بیش از پنجاه سال، بدل به یکی از گسترده ترین فعالان عرصه تولید کشور شده است. محصولاتش دیگر به شامپو و صابون محدود نمی شوند و در کنار مواد شوینده و بهداشتی، گلرنگ تولیدکننده برندهای دیگری چون اوه، اکتیو، اویلا، سافتلن، فامیلا و مریدنت هم هست و این یعنی پا به هر سوپرمارکتی که بگذاریم، احتمالا یکی از محصولات این برند لابه لای خریدهای ما جا خوش می کند.

آغاز تولید مواد شوینده گلرنگ

تولد گلرنگ هم مانند دیگر همتایان صنعتی اش بازمی گردد به یک ایده خلاق و نو، درست در زمانی که بازار تولیدات داخلی در ایران به خوابی زمستانی فرو رفته بود. محمدکریم فضلی که در جوانی از همدان به تهران مهاجرت کرده، همواره در فکر راه اندازی فضایی تولیدی هرچند محدود و کوچک در کشورش بود. از آنجا که پدرش در دوره ای به کار صابون سازی اشتغال داشت و خودش با چم وخم تولید مواد شوینده آشنایی داشت، به همین حرفه روی آورد. به این ترتیب کارگاه کوچکی در اوایل دهه ۴۰ دایر شد و  فضلی تولید مایع ظرف شویی را آغاز کرد. یکی از نقاط قوت تولیدات او بازاریابی اش بود. او محصولاتش را برای معرفی به بیمارستان ها، هتل ها و سازمان ها می برد، تا مشتریان ثابتی برای آن ها پیدا کند. این روند تا اوایل دهه ۵۰ ادامه پیدا می کند و در سال ۱۳۵۱ شرکت تولیدی پاکشو بنیان نهاده و برند گلرنگ متولد می شود.

تولیدات این برند تا دهه ۶۰ به محصولات شوینده محدود بود؛ دهه ای که سراسر اخبار تعدیل اجباری نیروهای صنعتی را به همراه داشت. شرکت پاکشو هم اسیر این آشوب اقتصادی می شود. با این حال محمدکریم فضلی که به تک تک کارگرانش احساس تعهد داشت، اجازه نمی دهد آن ها در سخت ترین شرایط زندگی بیکار بمانند. او توانست در این دوران به صادرات محصولاتش به کشورهای همسایه روی آورد و از این طریق ارز مورد نیاز برای تولیداتش را تامین کند. با تمام شدن جنگ و روزهای سخت اقتصاد داخلی، گلرنگ به فکر گسترش تولیداتش می افتد. دکتر مهدی فضلی که این روزها هم مدیرعامل شرکت است، به این تیم تولیدی می پیوندد و کار را توسعه می دهد. از سال ۷۴ محصولاتی چون انواع شامپو و مایع دستشویی به سبد گلرنگ اضافه می شود و درست در همین سال تبلیغات تلویزیونی گلرنگ در ایران پخش می شود و توجه همگان را به خود جلب می کند.

برندی به وسعت ۳۰ نام

از دهه ۷۰ به بعد روند رشد گلرنگ سیری صعودی می گیرد و این برند را به اندازه ۳۰ نام تجاری مختلف گسترده می کند. دیگر فعالیت های شرکت تولیدی پاکشو به محصولات شوینده محدود نمی شود و تولیدات غذایی، بهداشتی و دارویی هم وارد عرصه می شوند. برند گلرنگ کار توزیع محصولاتش را هم بر عهده می گیرد و علاوه بر آن فروشگاه های زنجیره ای خود را نیز تاسیس می کند. این روزها گروه صنعتی گلرنگ دارای بیش از ۳۰ برند تجاری و ۵۰ شرکت تابع فعال در زمینه های بازرگانی، توزیع و حمل ونقل است.

در کنار این ها گلرنگ یکی از برندهای انگشت شمار داخلی است که در کنار کار صنعتی، وارد عرصه فرهنگی هم شده و موسسه فرهنگی هنری آن طی سال های اخیر فیلم و سریال هایی چون «ورود آقایان ممنوع»، «سعادت آباد»، «ویلای من» و «شوخی کردم» را تهیه و توزیع کرده است. برندی که در دهه ۷۰ کمتر از ۵۰ نیروی کار، و در سال ۹۲ حدود دو هزار و ۷۰۰ نیروی کار جوان داشت، تاریخ نیم قرنه آن نشان می دهد که هنوز سیر رشدش ادامه دارد.

 

منبع: هفته نامه شنبه

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱