چه کسانی باید از تبلیغات کلیکی استفاده کنند؟

 

شاید تا کنون در رابطه با نرخ بسیار بالای بازگشت سرمایه که می توان از طریق تبلیغات کلیکی داشت چیزی شنیده باشید. نرخ بازگشت سرمایه ای معادل 300 درصد یا حتی بالاتر در این شکل از تبلیغات اصلا چیز عجیبی نیست.
این شیوه از تبلیغ زمانی که نتیجه بخش باشد، نتایج خوبی را برای فرد به ارمغان می آورد. اما چیزی که اغلب صحبتی از آن نمی شود، داستان افرادی است در استفاده از این شیوه تبلیغاتی موفق نبوده و بودجه تبلیغاتی خودشان را از دست داده اند. همانند هر موضوع دیگری در حوزه کسب و کار، بهتر است از ابتدا در مورد شانس موفقیت خودمان در استفاده از این شیوه تبلیغاتی واقع بین باشیم.
پس چه کسانی بالاخره در استفاده از این شیوه تبلیغاتی برنده هستند و چه کسانی بازنده؟
1- تبلیغات کلیدی همیشه برای فروشندگان خرده فروشی آنلاین و بازاریابان مستقیم نتیجه بخش بوده است.
بازاریابی مستقیم نوع خاصی از بازاریابی است که پیام شما را بطور مستقیم به دست مصرف کننده نهایی می رساند و معمولا از آنها می خواهد در پاسخ به این پیام عکس العمل خاصی را از خود نشان دهند (به عنوان مثال با یک شماره داده شده بطور رایگان تماس بگیرند یا برای کسب اطلاعات بیشتر فرمی را پر کنند) یا حتی بصورت آنلاین اقدام به خرید محصولی بکنند.
کسب و کارهایی که از بازاریابی مستقیم بهره می برند شامل شرکتهای تولید و عرضه کننده نرم افزار های کامپیوتری، روزنامه ها و مجلات، فروشندگان محصولات اطلاعاتی(آی تی) و خرده فروشان آنلاین می باشد.
بازاریابی مستقیم سنتی به شدت به دسترسی داشتن به اطلاعات آماری عملکرد خود وابسته هستند که از جمله این اطلاعات می توان به نرخ باز شدن و پاسخ دادن به پیام ها اشاره کرد. تبلیغات کلیکی برخی از این اطلاعات قابل مقایسه را برای آنها فراهم می آورد که از جمله آنها می توان به نرخ کلیک بر تبلیغات، نرخ تبدیل مشتری و مواردی از این دست اشاره کرد که باعث می شود آن بازاریاب مربوطه احساس اطمینانی داشته و بخوبی و با اطمینان خاطر بتواند از این کانال ارتباطی استفاده کند.
2- تبلیغات کلیکی برای دست اندرکاران تبلیغات برند اثر گذار است.
در انتهای دیگر این طیف دست اندرکاران تبلیغات برند قرار می گیرند. هدف این گروه ایجاد ساختاری (تصویر برند) در اذهان مخاطبان هدف خودشان است که عموما با هدف تاثیر گذاری بر رفتار خرید آنلاین مشتریان انجام می پذیرد. این تصویر به شدت می تواند در متقاعد ساختن مصرف کنندگان براي پرداخت قیمت های گزاف برای محصولاتی که هزینه تولید بسیار پایینی دارند موفق باشند. هر چند که این روش ممکن است برای برخی معنای روشنی نداشته باشد، اما باعث می شود تا خود برند در طی زمان از اعتبار و ارزش بالایی برخوردار شود. و البته دسترسی پرداختی هم یکی از شیوه های پر قدرتی است که به افزایش این ارزش کمک شایانی می کند.
دست اندرکاران تبلیغات برند به اطلاعات آماری مربوط به عملکرد خود که در بالا به آن اشاره شد کمتر متکی بوده و بیشتر نیازمند اطلاعات آماری هستند که میزان قرار گرفتن مخاطب در برابر تبلیغات و ادراک وی نسبت به برند در اذهان مصرف کنندگان هدف را مورد ارزیابی و اندازه گیری قرار می دهد که از جمله این موارد می توان به آگاهی از برند، شناخت برند و حضور ذهن داشتن مخاطبین نسبت به برند اشاره کرد.
در عین حالی که شما با استفاده از دسترسی پرداختی قادر به اندازه گیری این موارد نیستید، می توانید سهم از حجم تبلیغات موجود در فضای آنلاین را برای خود اندازه گیری کنید که از این طریق می توانید مشخص کنید که آیا تبلیغات شما به نسبت رقبای مستقیم خودتان کمتر یا بیشتر در فضای تبلیغاتی دیده می شود.
دسترسی پرداختی مزایای قابل توجه دیگری نیز به دست اندرکاران تبلیغات برند ارائه می دهد. اول از همه اینکه به نسبت بودجه های 7 یا 8 رقمی که برای روشهای تبلیغاتی در دیگر رسانه ها باید صرف کنید، واقعاً ارزان تر است. همچنین تفاوتی در قصد استفاده کننده آنها هم دیده می شود. اکثر تبلیغات موجود و شناخته شده در قالب یک مکانیسم انقطاع یا تعلیق (به عنوان مثال یک تبلیغ تلویزیونی یا رادیویی) به رویت مخاطب می رسد. با این وجود، کاربران موتور جستجو در حال جستجو کردن چیزی هستند که کم یا زیاد به نوعی در ارتباط با برند شما در ارتباط قرار دارد. این موضوع مورد جستجو می تواند موضوعی در رابطه با محصول شما (مواد تشکیل دهنده)، تبلیغات (کوپن تخفیف) یا مواردی از این قبیل باشد.
در پایان می توان گفت که تبلیغات کلیکی کنترلی بی سابقه بر پیام ارائه شده در اختیار دست اندرکاران تبلیغات برند قرار می دهد که آنها را قادر می سازد تا همواره محتوا، فرهنگ و منطقه جغرافیایی مخاطب را در دسترس داشته و از آن به نفع خود استفاده کنند.
چرا ممکن است تبلیغات کلیکی برای شما اثر بخش نباشد
6 دلیل عمده برای شکست کمپین های تبلیغات کلیکی وجود دارد. تاکنون مهمترین این دلایل عدم تمایل یا توانایی تبلیغ کنندگان به مدیریت صحیح کمپین های تبلیغاتی خودشان است. اگر انتظار کسب سود داشته باشید، هرگز نمی توانید کمپین تبلیغات کلیکی را نادیده بگیرید یا آنها را به حال خود رها کنید.
دلیل دیگر مبنی بر عدم دنبال کردن و پیگیری نتایج آنهاست. بدون پیگیری آن شما قادر نخواهید بود که بخوبی متوجه شوید کدام یک از کلمات کلیدی استفاده شده اثر گذار بوده و کدام یک منجر به خریدی برای شما نشده است. قادر به تنظیم دقیق کمپین خود و حذف بخش های اضافی نیستید. در واقع هیچ دلیل قانع کننده ای برای این موضوع غیر از بی توجهی یا غفلت قابل تصور نیست.
سه مورد دیگری که ممکن است موجب عدم موفقیت کمپین های تبلیغات کلیکی در کسب و کار شما شود در عمل از کنترل شما خارج است، اما باز هم راه حلهایی برای آن متصور می باشد. اولین حالت در صورتی اتفاق می افتد که مشتری هدف شما برای کالا یا خدماتی که شما در حال ارائه و فروش آن هستيد، به موتورهای جستجو مراجعه نکند. در این حالت شما باید دیگر کانال های تبلیغاتی را برای خود جستجو کنید.
مشکل دیگر در حالتی است که محصول یا خدمات شما نیاز به یک فرایند فروش طولانی برای به اتمام رساندن و موفقیت فروش دارد. اگر مشتریان بالقوه شما تنها پس از صحبت کردن با یک فروشنده یا نماینده متخصص در حوزه محصولات و خدمات شما اقدام به خرید می کنند، آگاه شما نیاز دارید تا یک فرایند فروش چند مرحله ای را برای خود برنامه ریزی کنید. شما بدون اینکه بی جهت متکی به یک کمپین تبلیغات کلیکی باشید می توانید چنین کمپینی را برای خود طراحی و اجرا کنید. به عنوان مثال، می توانید با استفاده از چنین کمپینی در کنار خدمات Adwords گوگل مشتریان بالقوه ای را برای خود ایجاد کنید تا پس از این مرحله نمایندگان فروش شما بصورت تلفنی به پیگیری خرید آنها بپردازند.
در نهایت زمانی که قیمت های پیشنهادی برای چنین کمپین هایی آنقدر بالا باشد که دیگر توان رقابت با دیگران برای شما وجود نداشته باشد، در حقیقت در اجرا چنین کمپینی با مشکلات فراوان مواجه می شوید (این مشکل در زمان فروش محصولات با هزینه تمام شده بالا اغلب برای صاحبان کسب و کار پیش آمده و عادی است که از جمله این موارد می توان به صنعت بیمه اتومبیل اشاره کرد). با این وجود، حتی در این بازارهای فوق رقابتی نیز حجم بالایی از ترافیک ارزان قیمت که از موتورهای جستجو حاصل می شود نیز برای آن دسته از فعالان عرصه تبلیغات که خواهان کار جدی و بالا بردن کیفیت کمپین هستند، وجود دارد.
 

منبع: آي بازاريابي
 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱