چرا فعالان کسب وکارهای سنتی،کسب وکارهای اینترنتی را تهدید می بینند؟

 

هنگامی که در دنیا استارت آپ ها در حال شکل گیری بودند، کلایتون کریستین نظریه نوآوری (یا فناوری) مختل کننده (Disruptive innovation or technology) را در سال ۱۹۹۵ مطرح کرد.

این پروفسور آمریکایی در آن مقطع پیش بینی کرد استارت آپ ها با توجه به قدرتی که در آینده به دست خواهند آورد می توانند بازارهای آفلاین یا سنتی را مختل کنند و بازارهای جدید با بازیگران تازه ایجاد کنند.

دیگر بازیگران سنتی بازار نمی توانند اثرگذاری چندانی بر قیمت ها و روند بازار داشته باشند. به عبارت دیگر در دنیا بسیاری از بازارهای آفلاین از بین رفته اند و بازارهای آنلاین جایگزین آنها شده اند.

به طور مثال از زمانی که شرکت آمازون وارد عرصه فروش کتاب شد پس از مدتی کتابفروشی های شهرهای مختلف آمریکا تعطیل شدند چون هر کسی کتاب نیاز داشت به سایت آمازون مراجعه می کرد و سفارش اینترنتی می داد. این اتفاق برای بسیاری از کسب وکارهای آفلاین در آمریکا رخ داده است.

بگذارید کمی عقب تر برویم. در طول سال ها شاهد بودیم هر تکنولوژی و فناوری جدید که آمد به سرعت جایگزین تکنولوژی قبلی شد و تکنولوژی قدیمی به فراموشی سپرده شد.

یک مثال خوب سیر ارسال پیغام از تلگراف به تلکس و فکس و ای میل و اپلیکیشن های موبایل مانند تلگرام است یا سیر دوربین از مدل های آنالوگ قدیمی به مدرن و سپس دیجیتال و نهایتاً موبایل که باعث شد فروش دوربین های دیجیتال غیر حرفه ای به حداقل برسد.

می توانیم نتیجه گیری کنیم که همواره در طول زمان تکنولوژی های جدید و نوآوری پیروز شده است و مسیر خود را به هر طریقی در جوامع باز کرده است.

باید بپذیریم در دنیای امروز استارت آپ ها یا کسب وکارهای اینترنتی به هر شکلی می توانند جایگزین کسب وکارهای سنتی شوند. ممکن است کمی زمان ببرد یا با موانع و مشکلاتی مواجه شوند اما در بلندمدت برنده میدان کسب وکارهای آنلاین و استارت آپ ها هستند.

به هر حال کسب و کارهای آفلاین به خوبی آگاهند که اگر بخواهند روند فعلی را ادامه دهند دیر یا زود کسب وکارهای آنلاین جایگزین آنها خواهند شد. بنابراین طبیعی است که آنها احساس خطر کنند و با کسب وکارهای آنلاین مقابله کنند.

 

منبع: سایت مدیر ایران

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱