چرا بازاریابی محتوا برای استارتاپ ها اهمیت دارد؟

آیا استارتاپ شما از بازاریابی محتوا به عنوان کانالی برای رشد استفاده می کند؟ اگر جواب شما به این سؤال «آری» است، پس جزء اکثریت هستید. در ادامه با شركت پگاه سيستم همراه باشيد.

بر اساس نظرسنجی شرکت WP Curve (که ارائه دهنده خدمات پشتیبانی به سایت های وردپرس است)، 89% استارتاپ های شرکت کننده در این نظرسنجی از بازاریابی محتوا استفاده می کردند.

اگر جواب شما به این سؤال «آری» است، پس جزء اکثریت هستید. بر اساس نظرسنجی شرکت WP Curve (که ارائه دهنده خدمات پشتیبانی به سایت های وردپرس است)، 89% استارتاپ های شرکت کننده در این نظرسنجی از بازاریابی محتوا استفاده می کردند.

این مسلماً رقم بسیار بزرگی در استفاده از استراتژی بازاریابی محتوا است، ولی این استارتاپ ها در عمل واقعاً چقدر در این زمینه موفق هستند؟

استارتاپ طراحی گرافیک Design Pickle تقریباً 1200 مشتری اول خود را از طریق محتوا و پست های میهمان جذب کرد.

استارتاپ تحویل غذای Blue Apron در سال 2015 رشدی 500 درصدی داشت که حاصل ارائه سرویسی عالی و استراتژی های بازاریابی محتوای هوشمندانه بود. نمونه های بسیار دیگری وجود دارد که می توان به آن ها اشاره کرد. با اینکه بعضی از این استارتاپ ها در اجرای استراتژی بازاریابی محتوای خود چندان موفق نبودند، ولی بر اساس آمار می دانیم که 70% استارتاپ ها از تلاش های کانتنت مارکتینگ خود رضایت دارند.

نتایج نظرسنجی WP Curve در مورد این رضایت به شکل زیر است:

چقدر از بازاریابی محتوایی خود راضی هستید؟

56 نفر از 63 نفر شرکت کننده در نظرسنجی به این پرسش پاسخ دادند.

  1. تا حدی راضی (20 نفر / 36%)
  2. بسیار راضی (19 نفر / 34%)
  3. بی طرف (8 نفر / 14%)
  4. تا حدی ناراضی (6 نفر / 11%)
  5. بسیار ناراضی (3 نفر / 5%)

نظر ما در این مورد این است که بازاریابی محتوا مهم است، اگر نگوییم مهم ترین استراتژی رشد برای استارتاپ شماست. دلایل این موضوع این ها هستند:

محتوا بر دیگر استراتژی ها اثرگذار است

تلاش های بازاریابی محتوای شما تقریباً بر تمام استراتژی های آنلاین دیگر شما تأثیرگذار است. برای مثال:

  • می خواهید افراد عضو لیست ایمیل شما شوند؟ محتوا می تواند کمک کند.
  • روی استراتژی سئو کار می کنید؟ محتوای مرتبط و با کیفیت می تواند منجر به ایجاد ترافیک شود و سئوی شما را تقویت کند.
  • به این فکر می کنید که در شبکه های اجتماعی چه چیزی ارسال کنید؟ به اشتراک گذاری پست های وبلاگتان از اهمیت به سزایی برخوردار است.
  • می خواهید راهی پیدا کنید تا با اینفلوئنسرها یا سایر افراد ارزشمند ارتباط برقرار کنید؟ آوردن اسم آن ها در محتوای شما بهانه خوبی است تا در شبکه های اجتماعی با آن ها وارد ارتباط شوید.
  • به دنبال راهی هستید تا عضویت در نرم افزار SaaS خود را افزایش دهید و اطلاعاتی که مشتریان نیاز دارند را در اختیارشان قرار دهید؟ با استفاده از محتوا این کار را کنید!

در عمل، محتوا می تواند پایه بسیاری از استراتژی های دیگر شما باشد، به خصوص ایجاد ترافیک بیشتر به وبسایتتان.

محتوا صدای شما را می رساند

هر کسب و کاری دوست دارد روی مخاطبان خود به شکلی نفوذ داشته باشد، اینطور نیست؟ محتوا ابزاری عالی برای پرورش صدایی مقتدرانه و ثبت کردن برند شما در ذهن مخاطبانتان است.

مسئله مهم ایجاد نفوذ و شهرت و حتی صدایی از اثرگذاری است. محتوای هوشمدانه این موضوع را انتقال می دهد که شما کسب و کاری جذاب برای دنبال کردن هستید.

بازاریابی محتوایی کم هزینه است

شما استارتاپ ها احتمالاً همیشه دغدغه های مالی زیادی دارید و سعی می کنید تا حد امکان در هزینه ها صرفه جویی کنید، مگر اینکه به شکلی سرمایه قابل توجهی دریافت کرده باشید. معمولاً بیشترین قسمت پولی که دارید صرف توسعه محصول می شود، و احتمالاً بودجه مارکتینگ را تا حد امکان کاهش می دهید.

اینجاست که محتوا به کارتان می آید.

در واقع تقریباً همه افراد می توانند تولید محتوا کنند (هر چند معنی آن این نیست که همه باید این کار را انجام دهند!). کانال های جدید رایگان یا بسیار ارزان زیادی وجود دارد که شما از طریق آن می توانید محتوای خود را تولید کنید و برای مخاطبان گسترده تری انتشار دهید.

بر اساس آماری که در وبسایت Neil Patel منتشر شد، بازاریابی محتوا 62% کمتر از بازاریابی سنتی هزینه دارد و سه برابر بیشتر از آن منجر به ایجاد lead یا سرنخ می شود.

محتوای خوب می تواند «همیشه سبز» باشد

محتوای «همیشه سبز» محتوایی است که هیچ وقت قدیمی نمی شود. اگر بتوانید محتوای خوبی تولید کنید، این محتوا تا سال ها می تواند برای شما ترافیک بیاورد. یعنی اینکه موضوعات را نباید فقط به این علت که ترند روز هستند انتخاب کنید، چرا که چنین موضوعاتی معمولاً تاریخ مصرف دارند.

چه سؤالات یا مشکلاتی هست که مشتریان شما همیشه برایش نیاز به پاسخ دارند؟ این ها موضوعاتی است که می تواند تبدیل به محتوای همیشه سبز شود، حتی اگر مجبور باشید هر چند وقت یکبار به خاطر تغییرات تکنولوژی این مطالب را آپدیت کنید.

مشکلاتی که باید حواستان به آن ها باشد

همیشه مشکلاتی سر راه وجود دارد، و در اینجا برخی از رایج ترین مشکلات تولید محتوا که استارتاپ ها با آن مواجه هستند را با هم مرور می کنیم:

زمان

تولید محتوا نیازمند زمان بسیاری است. محتوا ممکن است نیازمند تحقیق، مصاحبه، فیلمبرداری، ضبط صدا، و یا فقط وقت گذاشتن و نوشتن افکارتان باشد.

بدون شک داشتن برنامه بلندمدت برای بازاریابی محتوا شامل تعهد زمانی قابل توجهی است، به ویژه اگر محتوا را فقط بنیانگذاران استارتاپ تولید کنند.

بازاریابی محتوا استراتژی بلندمدتی است. استارتاپ تازه شما به طور کلی لازم است که به مدت چند ماه به تولید محتوا ادامه دهد تا واقعاً بتواند نتایج آن را ببیند. در عین حال، شما نمی توانید انتظار داشته باشید که تولید محتوا به خودی خود باعث ورود کاربران به سایت شما شود. باید تلاش کنید تا آن محتوا را از طریق تکنیک ها و کانال های مختلف پخش کنید.

کیفیت

پیش از این اشاره کردیم که با این که هر کسی می تواند محتوا تولید کند، ولی معنایش این نیست که همه باید این کار را کنند! کیفیت عاملی مهم در تولید محتوای اثربخش است و هر کسی این توانایی را ندارد که بتواند محتوایی تولید کند که از کیفیت کافی برخوردار باشد (عامل زمان که در بالا اشاره کردیم هم می تواند در این مسئله دخیل باشد).

اگر استارتاپ شما هم در دام «سریع تر، ما به محتوا نیاز داریم» بیفتد، ممکن است منجر به کاهش کیفیت شود و مسلماً این موضوع برای شهرت شما خوب نیست. و شاید بدتر از آن، محتوای بی کیفیت روی رتبه شما در موتورهای جستجو تأثیر منفی ایجاد کند.

صرف زمان بیش از حد توسط بنیانگذاران برای محتوا

بعضی وقت ها ایده خوبی است که بنیانگذاران خودشان محتوا تولید کنند. داستان ها و مطالعات موردی می تواند خیلی خوب به دل مخاطبان بنشیند، و بنیانگذاران استارتاپ بهترین افراد برای صحبت کردن راجع به این موضوعات هستند.

با این حال، مسلماً نقطه ای از راه می رسد که بنیانگذاران زمان بیش از اندازه ای را صرف وبلاگ می کنند، زمانی که می تواند روی دیگر فعالیت های مهم کسب و کار صرف شود.

تا سه ساعت در هفته می تواند زمان قابل قبولی برای تولید محتوا توسط شما به عنوان بنیانگذار باشد، ولی بیشتر از آن؟ در آن موقع احتمالاً وارد منطقه ای می شوید که بهتر است مسئولیت های تولید محتوا را به فرد دیگری محول کنید.

نتیجه گیری

اگر استارتاپ هستید، انجام درست بازاریابی محتوا مهم ترین کانال رشد شما خواهد بود. شواهد کافی وجود دارد که نشان دهنده این موضوع است و استارتاپ ها در موضوع بازاریابی محتوا در ابتدای صف قرار می گیرند.

محتوا شکل نسبتاً کم هزینه ای از بازاریابی است و به شما این فرصت را می دهد که تخصص خود را در معرض نمایش بگذارید و صدایی مقتدرانه از خود به گوش دیگران برسانید. بازاریابی محتوا روی تمام استراتژی های دیگری که دارید تأثیرگذار است.

 

منبع: برترین ها

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱