چرایی و چیستی اشتراک گذاری در فیس بوک

 

از زمانی که گزینه اشتراک گذاری در زیر انواع محتوا درج شده در فیس بوک قرارگرفته، انبوه محتوای شخص ثالث به خوراک خبری کاربران این شبکه سرازیر شده و شکی نیست که درواقع شاید بدون فکر کردن به جزئیات آن و تنها به صورتی دیوانه وار در حال اشتراک گذاری محتوا هستیم، اما باید چه چیزی را و چگونه به اشتراک  بگذاریم؟

اخیراً مطالعه ای در این رابطه در دو بخش توسط Fractl منتشرشده که به بررسی عادات اشتراک گذاری هر کاربر عادی فیس بوک و موارد انگیزشی آن پرداخته است که اطلاعاتی را در رابطه با چرایی و چگونگی اشتراک گذاری محتوا توسط افراد با جنسیت های مختلف و سنین مختلف بر روی شبکه های اجتماعی معروف و معتبر در جهان در اختیار ما قرار می دهد.

 متولدین بعد از جنگ جهانی دوم در مقابل متولدین بعد از سال 2000

درحالی که 38% از 2000 نفر موردبررسی قرارگرفته در این تحقیق و بررسی اعلام کرده اند که کمتر از یک بار در هفته اقدام به اشتراک گذاری محتوا می کنند، احتمال اشتراک گذاری محتوا توسط کاربران مرد و متولد بعد از سال 2000 از کمترین میزان برخوردار بوده و همچنین احتمال اشتراک گذاری مطالب سیاسی توسط کاربران زن و مرد متولد بعد از سال 2000 به نسبت به دیگر مطالب 4% کمتر و به طور قابل توجهی اشتراک گذاری مطالب مرتبط با الگوهای رفتاری توسط این گروه از کاربران تا 6% بیشتر است.

فیس بوک

اما در مقابل کاربران متولد پس از سال های پایان جنگ جهانی دوم تا حدود 15% کمتر اقدام به اشتراک گذاری مطالب مرتبط با الگوهای رفتاری کرده و اشتراک گذاری مطالب مرتبط با مسائل سیاسی  تا حدود 7% در بین آن ها بیشتر است. اگر از حجم زیاد اشتراک گذاری مطالب و عکس های زیبا در ارتباط با حیوانات و نوزادان متعجب هستید، باید بگویم که زنان متولد در سال های بعد از جنگ جهان دوم تا حدود 18% بیشتر از دیگر کاربران اقدام به اشتراک گذاری این قبیل از انواع محتوا می کنند.

چیز قابل توجهی که بین تمامی کاربران شبکه اجتماعی فیس بوک مشترک است، این است که کاربران این شبکه همه و همه به اشتراک گذاری محتوا طنز و خنده دار علاقه داشته و یا حداقل چیزی است که به دیدن و استفاده از آن علاقه نشان می دهند.

محتوای داغ و هیجانی

امروز پروفایل فیس بوک شما به عبارتی به عنوان اولین تأثیر در یک ارتباط و تعامل دوطرفه در نظر گرفته می شود؛ خواه این تعامل و ارتباط با یک کارفرما، یک هم اتاقی آینده یا دوستانی از دوستان شما باشد. بنابراین تعجبی نیست که بیش از 52% از افراد مورد نظرسنجی قرارگرفته در این تحقیق ادعا کرده اند که همواره سعی می کنند از هرگونه محتوای بحث برانگیز و حاشیه ساز خود را دور نگاه داشته و 32% هم اعلام می کنند که به تصویر ایجادشده از پروفایل خود در ذهن مخاطبین بسیار حساس و بوده و با آگاهی کامل نسبت به آن برخورد می کنند.

چرا اقدام به اشتراک گذاری محتوا می کنیم؟

دستاورد دیگر حاصل شده از این تحقیق بیان می دارد که اغلب مردم بدون توجه به نوع محتوا و نوع و کاربرد آن اقدام به اشتراک گذاری مطلب یا محتوایی نمی کنند، 55% از این افراد می گویند آن ها عموماً اقدام به اشتراک گذاری محتوایی می کنند که ازنظر دوستان آن ها کاربردی باشد. 65% از مردان و 73% از زنان ادعا می کنند که عموماً اقدام به اشتراک گذاری مطالب می کنند، چراکه اشتراک گذاری این محتوا به آن ها کمک می کند تا ارتباط نزدیک تری با دوستان فیس بوکی خود داشته باشند و تنها 19% از مردان و 16% از زنان اقدام به اشتراک گذاری محتوا تولیدشده توسط یک گروه یا فرد سوم دیگری براي ترغیب یا تحت تأثیر قرار دادن دوستان خود در رابطه با چیزی می کنند.

ما همه به خوبی می دانیم که هرگاه محتوای منتشرشده توسط شخصی بیش ازحد در خوراک خبری ما معرفی شد، به طورمعمول یا از دیدن محتوای منتشرشده توسط وی لغو اشتراک می کنیم یا اینکه خیلی سریع و بدون توجه از روی محتوای منتشرشده یا بازنشر شده توسط وی عبور می کنیم. افرادی که بیش از 4 مرتبه در روز اقدام به اشتراک گذاری محتوا بر روی پروفایل خودشان می کنند، چیزی در حدود 5% از کل اشتراک گذاری محتوا در خوراک خبری را تشکیل می دهند.

احتمال اینکه منبع این گونه مطالب از مجموعه ای از محتوای بحث برانگیز و سیاسی نشات گرفته باشد، بسیار زیاد است. این تحقیق به این نتیجه رسیده که افرادی که بیش از 4 نوبت در هرروز اقدام به اشتراک گذاری مطلب می کنند، تا 43% کمتر از دیگر افراد از محتوای بحث برانگیز دوری کرده و احتمال اجتناب نکردن آن ها از اشتراک گذاری محتوای سیاسی تا 90% کمتر از دیگر افراد است.

 

منبع: آي بازاريابي

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱