پایتون محبوب‌ترین زبان برنامه‌نویسی در شاخص Tiobe

زبان پایتون برای نخستین بار در 20 سال اخیر با کنارزدن جاوا و جاوااسکریپت به جایگاه اول فهرست محبوب ترین زبان‌های برنامه‌نویسی رفته است.
شرکت Tiobe که در حوزه ارزیابی و بررسی کیفیت نرم‌افزارها فعالیت می‌کند، در تحقیقات خود از ۲۵ وب‌سایت و موتورهای جستجو محبوب مثل گوگل، بینگ، یاهو، ویکی‌پدیا و یوتیوب استفاده و فهرست اخیر را منتشر کرده است.
پایتون یکی از چالش برانگیزترین زبان‌های برنامه‌نویسی محسوب می‌شود. با این حال، رسیدن به جایگاه نخست توسط این زبان صرفا به علت افزایش محبوبیت خود پایتون نبوده است.

بلکه سایر زبان‌ها هم با افت محبوبیت در جستجوها روبرو بودند و همین مسئله باعث شد سهم ۱۱.۲۷ درصدی پایتون بتواند این زبان را به رتبه اول برساند.
به نقل از پل جانسن مدیرعامل Tiobe ، پایتون که یک زبان اسکریپت‌نویسی و جایگزینی برای Perl بود، به رشد و بلوغ رسید. سهولت در یادگیری، حجم بالای کتابخانه‌ها و مصرف گسترده در زمینه‌های مختلف از دلایل محبوبیت این زبان برنامه نویسی است.
زبان C در اکتبر 2020 سهم ۱۱.۱۶ درصدی داشت، اما امسال فقط ۵.۷۹ درصد از جستجوها را به خود اختصاص داده است. جاوا هم پارسال ۱۰.۴۶ درصد از سهم جستجوها را داشت، اما حالا فقط ۲.۱۱ درصد از جستجوها را دردست دارد.
سایر زبان‌های موجود در فهرست ده زبان محبوب 2021 شامل سی پلاس پلاس، سی شارپ، ویژوال بیسیک، جاوا اسکریپت، اس‌کیو‌ال، پی‌اچ‌پی و اسمبلی است.

گزارش Tiobe همچنین نشان می‌دهد که ۲.۲ میلیون توسعه‌دهنده به علت افزایش کاربرد این زبان در زمینه یادگیری ماشینی و علم داده‌ها به پایتون روی آورده‌اند.

در پایان از شما دعوت می کنیم مقالات شرکت «پگاه‌سیستم» را در صفحه پایگاه دانش مطالعه فرمایید.

برنامه ریزی نیازمندی به مواد MRP و MRP2

داشبورد مدیریت ابزار مدیران به روز

 

 

دمو

پشتیبانی

پشتیبانی راهنمایی و پشتیبانی نرم‌افزارهای پگاه‌سیستم.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

فروش

مشاوره تخصصی، ارائه راه‌کارهای نرم‌افزاری مالی و سازمانی.

۰۲۱-۴۱۳۶۷۰۰۰

ایمیل

با آدرس پست الکترونیک پگاه‌سیستم مکاتبه فرمایید

info@pegahsystem.com

نشانی

تهران، سهروردی شمالی – خیابان هویزه شرقی – نرسیده به خیابان شریعتی – پلاک ۱۸ – واحد ۱

تلفکس :۴۱۳۶۷۰۰۰-۰۲۱